Jak proměnili téměř stoletý dům v původním stavu v moderní bydlení, které majitelům přineslo více prostoru, komfortu a úspor
Holandský Amsterdam je město s neuvěřitelným kouzlem. Do velké míry ho vytváří místní architektura. Tu je samozřejmě nutné udržovat, obnovovat a často i rozšiřovat, aby vyhovovala potřebám dnešních obyvatelů či uživatelů. Téměř nedotknutý rodinný dům z roku 1934 byl na tom podobně – jeho majitelé potřebovali o něco větší prostor a zároveň si přáli, aby byl energeticky mnohem efektivnější.
Podobně jako mnoho staveb z první poloviny dvacátého století i tento starý dům měl silný rukopis a hodně detailů, které architekti chtěli zachovat. Zároveň mělo rozšíření stavby působit moderně, otevřeně a vytvářet úplně jinou atmosféru. Podařilo se jim skloubit bezpečnou a teplou atmosféru staré části s otevřeným a transparentním pocitem moderního domova.
Z každé strany jiný dům
Základem rekonstrukce a dostavby bylo odstranění fasády směřující k zahradě, právě sem autoři proměny přidali domu novou hmotu. Našla v ní prostor otevřená kuchyň s jídelnou, která má podlahu položenou o dva schody níže než obývací pokoj ve starší části.
Při pohledu ze zadního dvora vůbec nevidíte klasickou přední část domu – dům působí jako moderní novostavba s černou fasádou a proskleným přízemím hledícím do zahrady. Naopak z ulice není zase vidět moderní přístavbu a dům ani po rozšíření neruší klasický styl ulice. Ačkoliv je každá část domu jiná, uvnitř se lehce a příjemně spojují.
Pět metrů navíc, opalované dřevo a solární panely
„Dům jsme rozšířili pět metrů hlubokou přístavbou přes všechna tři podlaží. Použili jsme na to tři různé materiály – opalované dřevo, sklo a hrubé kameny. Opalované dřevo na fasádě (stará japonská technika „šou sugi ban“) chrání dřevo tenkou zuhelnatělou vrstvou. Na rozdíl od barvy se to nemusí ošetřovat. Všechny černé solární panely jsme nainstalovali do jedné roviny se zuhelnatělými dřevěnými lamelami,“ konkretizují architekti.
Kamenná zeď ukrývá kuchyňskou linku
Kuchyňská linka je vložena do samostatné zdi z hrubého přírodního kamene, který je s domem spojený jen pásem trojskla a mírně vysunutý z hlavního objemu. Díky prosklení do kuchyňské části vstupuje dostatek přirozeného světla i shora. Z kuchyně je vidět na příjezdovou cestu k domu.
Horní podlaží směrem do zadního dvora přesahují prosklené přízemí, a tak vznikla malá kamenem vydlážděná veranda. Tento efekt znásobují tři sloupy podepírající přesah, který stíní interiér před silným sluncem. Na verandu navazuje prostor na venkovní sezení.
Jak udělali starý dům úspornějším?
Modernizace staré části domu si vyžádala nutná opatření na úsporu energie. Kromě vyplnění dutin, které vznikly časem, přibyla kvalitní izolace fasád z vnitřní strany. Zevnitř proto, aby si dům zachoval původní charakter. Architekti kvůli větší úspoře energií posunuli i stávající schody. Starou střechu nahradili novou a celé přízemí dostalo novou zateplenou podlahu.
Rozšíření domu KDW199
architektonický ateliér: CUBE architecten (www.cube-architecten.nl)
autoři: Pieter van der Pot
stavební inženýr: Brouwer+Kok
konstrukce: Bouwgroep Haarlem
lokalita: Amsterdam, Holandsko
celková plocha: 222 m2
užitná plocha: 161 m2
realizace: 2022
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská
Foto: Roos Alderhoff fotografie, CUBE architecten