Jak si postavit dům, aby byl chráněn před povodněmi
Malé městečko, ve kterém se tento dům nachází, je charakteristickým venkovským sídlem v deltě dvou vodních toků s trofickou faunou. Krásné přírodní prostředí však není všechno – domy, které tu stojí, musejí počítat i s povodněmi.
V deltě dvou řek
Pozemek, na kterém stojí jednoduchý dům z dílny architektů architektov FRAM arquitectos, se nachází blízko řeky Luján. Součástí pozemku byly stromy typické pro lokální deltu. Řeka je schopná způsobit záplavu a vzrostlé stromy byly základem, od kterého se architekti při navrhování domu odrazili. Třetím rozměrem, který včlenili do projektu, byla část domu tvořící přechod mezi interiérem a exteriérem: galerie, která se nachází podél celého domu.
Na železobetonových nosnících
Osazení domu na jih pozemku umožňuje jeho plnohodnotné využití, v souvislosti s ním je řešena i dispozice. Technické a servisní místnosti jsou orientovány podél jižní stěny a hlavní se otevírají směrem k soukromému pozemku. Prostor galerie, který podle architektů symbolizuje ostrov, je přerušen terasami, jedna z nich je vstupní, druhá obklopuje vyrostlý strom.
Důležitým řešením bylo umístění domu do výšky díky třem železobetonovým nosníkům. Je to ochrana před povodní, a zároveň umožňuje plynulý odtok vody pod domem.
Flexibilní řešení díky dřevěnému rámu
Dřevěný rám kolem domu vymezuje vnitřní a vnější prostory. Je nosnou konstrukcí. „Řešení formou tohoto rámu dává velkou flexibilitu při montáži interiéru a exteriéru, ale také pokud jde o rozměry a úpravy oken,“ vysvětlují výhody rámu samotní architekti. Střecha je na dvou místech přerušena – nad terasami zůstaly jen trámy dřevěného konstrukčního rámu.
Jak je řešena dispozice?
Vchod do domu je řešen schodištěm vedoucím na vstupní terasu, která je ozdobena květinami a posezením. Je součástí galerie, stejně jako druhá terasa. Vpravo od vchodu se nachází ložnice, nalevo hlavní denní místnost, za níž je další pokoj. Ze všech pokojů je možné vyjít na galerii. Menší terasa se stromem se nachází mezi pokojem a obývací místností. Kuchyňská linka a hygienické zázemí jsou umístěny při jižní stěně domu spolu s technickými místnostmi.
Interiér nechává vyznít dřevo v různých formách a v části společenské místnosti, kterou tvoří jídelna i obývací místnost s krbem, jsou téměř dvě celé stěny prosklené.
Dom v Dique Luján ve zkratce
Architektonický ateliér: FRAM arquitectos
Architekti: Franco Riccheri, Agustín Mendiondo
Lokalita: Dique Luján, Argentina
Plocha: 100 m2
Rok realizace: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Fernando Schapochnik