Zdroj: Eva Vopátková

Jaké výhody získali majitelé třípodlažního domu v Úněticích u Prahy posunem podlaží?

03. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

S pozemkem, který se jen jemně sklání, se dá relativně snadno vypořádat a lze vytvořit projekty, které svah zužitkují ke svému prospěchu. Co však v případě, je-li sklon pozemku prudší, strmější? Takovýto rébus řešili Mimosa architekti v Úněticích u Prahy. Řešení? Navrhli rodinný dům, který se do svahu zaryl přesně a pevně jako ozubené kolo.

Třípodlažní stavba rodinného domu od Mimosa architekti nepatří k těm, kterých byste si na první pohled nevšimli. Má výraznou hmotu odkazující na funkcionalistickou architekturu. Tvoří ji tři podlaží postupně naskládaná na sebe s několikametrovým posunem.

Přečtěte si také:
Když dům vznikne spojením tří „kostek“ s odlišnou funkcí

Tímto posunutím prvního a druhého nadzemního podlaží stavba kopíruje svah. Zároveň tak vznikl prostor pro velké terasy, které se otevírají směrem do údolí. Je na co se dívat. Lokalita Tiché údolí je totiž místem, které rozhodně stojí za pohled, nachází se tu například i naučný chodník Roztocký háj.

Třípodlažní funkcionalistická stavba rodinného domu

Nejvyšší část je zároveň nejblíže k ulici a konzolovitě přesahuje nad hlavní vstup do domu. Zdroj: Eva Vopátková

Vchází se do střední úrovně

Nejvyšší část je zároveň nejblíže k ulici a konzolovitě přesahuje nad hlavní vstup do domu. Tvoří tak dostatečně velký krytý prostor, kterého se dá využít k různým účelům. Fasáda orientovaná do ulice je téměř
nemá – vidíte jen geometrický objekt horního podlaží s balkonem.

Třípodlažní funkcionalistická stavba rodinného domu

Třípodlažní stavba rodinného domu má výraznou hmotu odkazující na funkcionalistickou architekturu. Zdroj: Eva Vopátková

Z opačné strany – směrem od zahrady – jsou viditelná všechna tři kaskádovitě na sebe položená podlaží s terasami. Výrazným momentem
z pohledu estetiky je vysoký stříbrný komín umístěný uprostřed fasády nejnižší úrovně domu směřující do zahrady. Na první podzemní podlaží navazuje terasa s posezením a následně zahrádka. Podél domu vede schodiště do zahrady.

Přečtěte si také:
Jaký dům postavit na velmi úzkém pozemku, aby plnil všechny funkce moderního bydlení?

Dřevěné schody lemuje úložný prostor

Podél dřevěného schodiště vedoucího do hlavní denní místnosti se táhne na míru vyrobený vestavěný nábytek s policemi a úložnými prostory. Pokračuje přes celou obývací zónu. Podobně (v kombinaci bílé a světlého dřeva) je řešena i kuchyňská linka s ostrůvkem.

Dřevěné schodiště s bíým vestavěným nábytkem na míru

Podél dřevěného schodiště vedoucího do hlavní denní místnosti se táhne na míru vyrobený vestavěný nábytek s policemi a úložnými prostory. Zdroj: Eva Vopátková

Hlavní obytná zóna, tedy kuchyň, jídelna a obývací pokoj, je umístěna nejníže, ve hmotě prvního podzemního podlaží. Výše se nachází velký dětský pokoj, hygienické a technické zázemí a v druhém nadzemním podlaží najdete ložnici s koupelnou a další místnost, která se dá využít jako pracovna nebo pokoj pro hosty.

Terasa otevírající se směrem do údolí

Velké terasy se otevírají směrem do údolí. Zdroj: Eva Vopátková

Zděná stavba s vnějším zateplením

Rodinný dům je řešen jako zděná stavba s vnějším zateplovacím systémem. Hydroizolace jsou foliované, stropy keramobetonové.
Zdrojem tepla a teplé užitkové vody je tepelné čerpadlo.

Přečtěte si také:
Funkcionalistická vila s výhledem

RD Únětice

architektonický ateliér: Mimosa architekti, mimosa.cz

spolupráce: Petr Kasl

lokalita: Únětice, ČR

celková užitná plocha: 135 m2 + plocha terasy cca 50 m2

realizace: 2017

Sabína Zavarská

Foto: Eva Vopátková

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: funkcionalismus geometrické tvary rodinný dům svahovitý pozemek třípodlažní domy vestavěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze