Zdroj: Roman Polášek

Jednoduchý a praktický rodinný dům v obci Hrabyně připomíná loď

19. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Obec Hrabyně v Moravskoslezském kraji je příjemnou vesnicí s krásným prostředím a nízkým počtem obyvatel. Architekti Tomáš Bindr a Pavlína Harazimová působící pod značkou Atelier38 v tichém prostředí lokality navrhli, či spíše „vnořili“ do pozemku, jednoduchý a praktický rodinný dům. V mnohém připomíná loď – nejen ponorem, ale i členěním dispozice a „palubovou“ terasou s bazénem.

Podlouhlý pozemek, na hranicích mezi obydlenou zónou a přírodou, navazuje na pozemek rodičů se starším domem. Rodina původně uvažovala, že na svažitém pozemku postaví „výminek“ pro rodiče. Situace se však otočila. Severní svah s výhledem na ves s věží kostela se stal místem stavby domova pro dospělé děti majitelů.

Přečtěte si také:
Neobvyklý rodinný dům s lezeckou stěnou a skrytou koupelnou

Dva vstupy, dva směry, dvě podlaží

Novostavba ve tvaru jednoduchého hranolu má dva vstupy. Na pozemek se dostanete z přiléhající cesty. Tímto vchodem vstoupíte rovnou do horního podlaží domu. Druhý vchod vede z níže položené zahrady rodičů. Dostanete se jím do přízemí domu, které je ze strany od cesty ukryto ve svahu. Když se podíváte na stavbu zboku, připomíná loď kotvící u břehu.

Dvougaráž a dům

I kvůli minimalizování vizuálních zásahů do prostředí se rozhodli nezačlenit dvougaráž do hlavního objemu domu, ale řešili ji jako samostatně stojící objekt. Zdroj: Roman Polášek

Objemy domu a garáže funkčně dělí pozemek

Architekti nový dům nazývají „navlečeným korálkem na niti pradávného pohybu mezi životem v obci a prací na poli.“ I kvůli minimalizování vizuálních zásahů do prostředí se rozhodli nezačlenit dvougaráž do hlavního objemu domu, ale řešili ji jako samostatně stojící objekt.

Přečtěte si také:
Mikrodům jako mobilní útočiště: Dokonalý únik z reality může vypadat i takto

Obě stavby rozdělují pozemek na část poloveřejnou a soukromou. Poloveřejnou částí je terasa s jižním výhledem do krajiny a soukromou zahrada, která se hlásí k typické identitě obce.

Jednoduchý hranol s prosklenou částí

Zdroj: Roman Polášek

Na palubu a pod hladinou ponoru

„Morfologie terénu, světové strany a výhledy daly vzniknout konceptu paluby – společenského poschodí s bazénem, které levituje na podnoži ložnicové části podpalubí. Uspořádání paluby umožňuje volný pohyb, prolínání interiéru s exteriérem a s výhledy všemi směry.

Zahrada před domem a část dvougaráže

Když se podíváte na stavbu zboku, připomíná loď kotvící u břehu. Zdroj: Roman Polášek

Volně plynoucí prostor se dá členit posuvnými stěnami,“ popisují hlavní záměr řešení domu autoři návrhu. Pod hladinou „ponoru“ se tedy nacházejí „kajuty“ majitelů. Přes anglický dvorek jsou orientovány do soukromé části zahrady.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní rodinný dům, který postavili za tři měsíce

Keramické tvarovky, železobetonové stropy

Z jakých materiálů je stavba postavena? Svislé nosné konstrukce jsou z keramických tvarovek, stropy z železobetonu. Vytápění v domě zabezpečuje tepelné čerpadlo vzduch – voda. Kromě přirozeného větrání se o výměnu vzduchu stará i rekuperace. Jednoduchou barevnost najdete i uvnitř. Bílá, světlé dřevo a černé akcenty. Působivá velkorozměrná prosklení „palubové“ části ze tří stran vyvolávají pocit, že se plavíte na výletní lodi.

Obývací pokoj a jídelna s prosklením

Působivá velkorozměrná prosklení „palubové“ části ze tří stran vyvolávají pocit, že se plavíte na výletní lodi. Zdroj: Roman Polášek

RD Hrabyně II

architektonický ateliér: Atelier38, s. r. o.

autoři: Tomáš Bindr, Pavlína Harazimová

lokalita: Hrabyně, ČR

projekt: 2009 – 2010

realizace: 2012 – 2019 (investoři dům stavěli svépomocí)

Sabína Zavarská
Foto: Roman Polášek

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dvoupatrové domy minimalistický styl novostavby rodinných domů prosklené fasády rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze