Plovoucí chatu spojuje s břehem spojený můstek a vzpěra. Vyvazovací systém se přitom vždy dimenzuje podle lokality – ať jde o tekoucí, nebo stojatou vodu – a podle výkyvu hladiny. V tomto případě mohou být výkyvy hladiny až 6 m, proto jsou ramena relativně dlouhá.

Když plovoucí chata plní nároky na sezónní bydlení

13. 05. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Vlastní chata kdesi v přírodě daleko od hluku města a každodenních problémů je snem mnohých. Pokud jste milovníkem vody a volný čas rádi trávíte i plavbou na lodi, plovoucí chata neboli hausbót se jeví jako ideální řešení, které spojuje přírodu, osvěžující koupání se v řece i možnost se po ní plavit.

Když majitel této plovoucí chaty (tehdy ještě nepostavené) přišel za lodním architektem Petrem Mandlem, měl jasnou představu, co od svého sezónního bydlení očekává a kde se bude nacházet. Vzhledem ke svým kořenům se rozhodl pro plovoucí chatu na pravém břehu řeky Váh v katastru města Komárna, jen čtyři kilometry od místa, kde se řeka vlévá do Dunaje. Kromě hezké scenérie se tu nachází i cyklotrasa či několik příjemných podniků, čímž lokalita získává na atraktivitě. Lodní doprava na řece přitom není příliš frekventovaná, a tak si tu majitel může vychutnat klid, který mu v hlavním městě často chybí. „Charakter domu měl investor předem promyšlený. Přesně věděl, že v objektu potřebuje dvě ložnice, které by rád umístil po bocích centrální části, kde bude situován obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou a malá koupelna s toaletou,“ popisuje prvotní představy investora architekt Mandl.

Práce na projektu plovoucí chaty trvala několik měsíců a vlastní realizace potom asi půl roku. Na stavbě se podíleli i lokální řemeslníci, kteří se postarali například o vyvazovací prvky, jako můstek a vzpěra, či o práce se dřevem.

Práce na projektu plovoucí chaty trvala několik měsíců a vlastní realizace potom asi půl roku. Na stavbě se podíleli i lokální řemeslníci, kteří se postarali například o vyvazovací prvky, jako můstek a vzpěra, či o práce se dřevem. FOTO KATARÍNA BAKO

Terasa i ochoz na hlavní palubě jsou doplněny zábradlím po celém obvodu. V zábradlí na terase jsou potom umístěny branky na pohodlné nastupování do lodi a následně i vystupování.

Terasa i ochoz na hlavní palubě jsou doplněny zábradlím po celém obvodu. V zábradlí na terase jsou potom umístěny branky na pohodlné nastupování do lodi a následně i vystupování. FOTO KATARÍNA BAKO

Plovoucí chatu spojuje s břehem spojený můstek a vzpěra. Vyvazovací systém se přitom vždy dimenzuje podle lokality – ať jde o tekoucí, nebo stojatou vodu – a podle výkyvu hladiny. V tomto případě mohou být výkyvy hladiny až 6 m, proto jsou ramena relativně dlouhá.

Plovoucí chatu spojuje s břehem spojený můstek a vzpěra. Vyvazovací systém se přitom vždy dimenzuje podle lokality – ať jde o tekoucí, nebo stojatou vodu – a podle výkyvu hladiny. V tomto případě mohou být výkyvy hladiny až 6 m, proto jsou ramena relativně dlouhá. FOTO KATARÍNA BAKO

Na fasádě plovoucí chaty se nachází exteriérová sprcha sloužící na opláchnutí po koupání se v řece nebo na osvěžení během horkých dnů.

Na fasádě plovoucí chaty se nachází exteriérová sprcha sloužící na opláchnutí po koupání se v řece nebo na osvěžení během horkých dnů. FOTO KATARÍNA BAKO

Dřevostavba na železobetonových pontonech

Architekta oslovil majitel i z toho důvodu, že při realizaci plovoucích domů a chat používá železobetonové pontony. Ty jsou vyplněny expandovaným polystyrenem, což zaručuje nepotopitelnost objektu, a navíc na rozdíl od ocelových plováků nevyžadují žádnou údržbu. V pontonech jsou potom zabetonovaná pouzdra na uchycení podporné ocelové konstrukce. Samotná chata je řešena jako jednopodlažní montovaná dřevostavba s dřevěnou odvětranou fasádou a výrazným zasklením otočeným směrem k vodě, aby si investor mohl spolu s rodinou vychutnat výhled na vodní hladinu i z interiéru. Zajímavým způsobem je řešená střecha a boční stěny plovoucí chaty, které díky tlumené šedé barvě harmonizují s dřevěnou fasádou i okolím. Ačkoli se původně uvažovalo o plechové krytině, nakonec pro lepší těsnost zvolili střešní hydroizolační fólii Fatrafol, na níž je natavený profil imitující falcovaný plech.

Interiér si zařídil majitel sám. V centrální části, kde rodina tráví nejvíc času (kromě posezení na terase), najdete jednoduchou kuchyňskou linku, jídelní stůl, křesla a roztahovací pohovku.

Interiér si zařídil majitel sám. V centrální části, kde rodina tráví nejvíc času (kromě posezení na terase), najdete jednoduchou kuchyňskou linku, jídelní stůl, křesla a roztahovací pohovku. FOTO KATARÍNA BAKO

Výhled přes zasklení si majitel naplno vychutnává i při stolování. Jídelní posezení je absolutně jednoduché a během teplých dnů si ho obyvatelé většinou přenášejí na terasu.

Výhled přes zasklení si majitel naplno vychutnává i při stolování. Jídelní posezení je absolutně jednoduché a během teplých dnů si ho obyvatelé většinou přenášejí na terasu. FOTO KATARÍNA BAKO

Zábradlí je aktuálně vyplněno síťovinou, což je dočasné řešení. Do budoucna se plánuje nahradit ji horizontálními lanky z nerezavějící oceli tak, jak je to navrženo v původním projektu.

Zábradlí je aktuálně vyplněno síťovinou, což je dočasné řešení. Do budoucna se plánuje nahradit ji horizontálními lanky z nerezavějící oceli tak, jak je to navrženo v původním projektu. FOTO KATARÍNA BAKO

Ekologie i praktičnost

Všechny technologie potřebné na provoz plovoucí chaty zvolili s ohledem na ekologické a praktické fungování. Objekt využívá domácí čističku odpadních vod, což je však v případě podobných staveb už téměř běžným standardem. Čistírna, do níž se svedla všechna odpadní voda z chaty, se nachází v jednom z pontonů. Vyčištěná voda splňuje hygienické normy a může se vypouštět přímo do řeky. Užitková voda pro potřeby obyvatel se čerpá opět přímo z řeky ponorným čerpadlem a následně se filtruje přes filtrační soustavu. O ohřev vody se stará elektrický průtokový ohřívač, který se spolu s filtrační jednotkou nachází v technické místnosti. „Čistička odpadních vod představuje v případě podobných objektů nejekonomičtější řešení. Splašky není potřebné odvážet, čímž se ušetří nemalé finance,“ popisuje výhody tohoto řešení architekt.

FOTO KATARÍNA BAKO

FOTO KATARÍNA BAKO

V plovoucí chatě moc nábytku nenajdete – jen to nejnutnější, majitelům i tak nabízí komfort. Bílá barva, proužky a záchranný kruh nad pohovkou dávají prostoru námořnický charakter.

V plovoucí chatě moc nábytku nenajdete – jen to nejnutnější, majitelům i tak nabízí komfort. Bílá barva, proužky a záchranný kruh nad pohovkou dávají prostoru námořnický charakter. FOTO KATARÍNA BAKO

Ložnice jsou v plovoucí chatě dvě – jedna slouží rodičům, druhá dětem. Pro oživení i pohodlné opření je v té dětské za postelemi umístěn pruhovaný látkový sokl v živých barvách.

Ložnice jsou v plovoucí chatě dvě – jedna slouží rodičům, druhá dětem. Pro oživení i pohodlné opření je v té dětské za postelemi umístěn pruhovaný látkový sokl v živých barvách. FOTO KATARÍNA BAKO

Koupelna s toaletou je malá, ale funkční. Vanu ve stísněnějších podmínkách nahradil sprchový kout. Bílá barva prostor opticky zvětšuje, svěžím akcentem je zrcadlo se zeleným rámem.

Koupelna s toaletou je malá, ale funkční. Vanu ve stísněnějších podmínkách nahradil sprchový kout. Bílá barva prostor opticky zvětšuje, svěžím akcentem je zrcadlo se zeleným rámem. FOTO KATARÍNA BAKO

072_128_Home_07-08_2014-38

Plovoucí chata

Autoři: Ing. Peter Mandl, Ing. Jiří Mandl, MANDL – Living on Water, s. r. o.
Realizace: 2011 – 2012
Celková plocha: 44,65 m²
Užitková plocha: 37,20 m²
Plocha terasy: 26,25 m²
Ochoz: 7,67 m²
Maximální kapacita: 12 osob/900 kg

14_Peter_Mandl_foto

 

Ing. Peter Mandl
MANDL – Living on water, s. r. o.
Společnost MANDL – Living on Water založil otec Petra Mandly Jiří v roce 1992. Věnují se hlavně projekci a realizaci plovoucích domů a v rámci společnosti SM PONTON i výrobě železobetonových pontonů a vyvazovacích systémů pro plovoucí zařízení.
www.mandl-low.sk

 

TEXT NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO KATARÍNA BAKO, ARCHIV PETRA MANDLA
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Dřevostavby Návštěvy domů
Tagy: chata drevostavby hausbot mandle
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak to je pecka! Dala by se napsat orientační cena takové nádhery?

    Petr