Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Architekti kreativně propojili starý dům a stodolu bez ztráty patiny. Vznikla odvážná stavba

21. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Rozšíření podlahové plochy domu se dá realizovat i neobyčejně stylovým způsobem. Místo přestavby starého domu a demolice polorozpadlé stodoly se architekti rozhodli pro kreativní řešení. Tyto dva objekty propojili moderní stavbou, kterou nepřehlédne žádný kolemjdoucí.

Výrazný vzhled nové části není samoúčelný. Architekti ze studia Atelier Tom Vanhee našli způsob, jak místo příjemně oživit a vepsat do staré stodoly a domu žádanou funkčnost. Nemovitost se nachází v malé belgické obci Oosterzele jižně od Gentu a patří k jedné z nejstarších.

Přečtěte si také:
Rodinný dům s kouzelnou atmosférou ze staré stodoly

Silný potenciál stávajících staveb

Součástí dlouhé úzké parcely původně byly jen dvoupodlažní cihlový dům, postavený podle lokálních architektonických zvyklostí, a nevyužívaný objekt staré cihlové stodoly s taškovou střechou. Zahrada zůstala v základní úpravě. Navzdory tomu má svůj půvab.

Propojené domy

Namísto přestavby starého domu a demolice polorozpadnuté stodoly se architekti rozhodli pro kreativní řešení –objekty propojili moderní stavbou. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Hlavní obytná část je soustředěna do domu s obdélníkovou dispozicí, který je situován v rohu pozemku. Ulici lemuje boční stěnou. Sestává ze dvou podlaží, druhé se nachází pod sedlovou střechou. Všechna okna směřují do zahrady.

Architekty zaujala především stodola na způsob útulného domku se vstupem zepředu. A to natolik, že ji jen nechali konstrukčně zevnitř zpevnit ocelovým šroubovým rámem, zvenčí zachovali její patinu. Forma této stavby se stala pro projekt klíčová.

Odvážně a mimořádně kreativně

Oba objekty stojí blízko sebe a nabízelo se, aby byly kompletně zachovány a případně došlo nějakým způsobem k jejich propojení. Architektům se sice podařilo zkopírovat siluetu stodoly, ale při jejím „prodloužení“ použili jiné vizuální gesto.

Červené dveře do domu

Východ na vlastní terasu má i stodola. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Chybějící část mezi domem a novou stavbou propojili objektem v jiném designovém provedení. Výsledkem je půdorys přibližně ve tvaru písmene L a ohraničený úsek dvora s ohništěm uprostřed. Navzdory několika hmotám působí výsledek celistvě a jedinečně.

Půdorys nové části přehledně

Na původní dům navazuje průchod s úložným prostorem a toaletou, který pokračuje úzkou chodbou se dvěma čtvercovými okny do společenské zóny. Výhodou je samostatný přístup ze zahrady i malé atrium vysypané štěrkem a s posezením pro dvě osoby. Tento prostor přísluší k nové kuchyni s kuchyňskou linkou přestěhovanou z domu.

Dřevěná jídelní lavice

Prostor má strop otevřený do podkroví a sjednocuje ho leštěná podlaha z litého betonu. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Interiér nového objektu má obdélníkový půdorys a sestává z jednoho flexibilně využitelného prostoru. Zařízení ho aktuálně dělí na tři zóny: kuchyň s kuchyňským ostrovem, jídelní část s vícemístným jídelním stolem a obývací pokoj se sedačkou.

Prostor má strop otevřený do podkroví, čímž působí opticky větším dojmem. Vnitřní plochy sjednocuje leštěná podlaha z litého betonu ve světle šedém tónu.

Přečtěte si také:
Spojení moderny a tradice: Jak architekti reinterpretují stodolu

Výhledy, zážitky a dávka kreativity

Ze zadní strany se objekt otevírá velkorozměrnými okny na terasu v úrovni terénu s výhledem na zahradu. Projekt je bohatý na různá zákoutí a jejich „opětovné objevování“. Pro venkovní kryté posezení skvěle slouží i volný prostor mezi bývalou stodolou, která slouží jako sklad, a novým objektem. Východ na vlastní terasu má i stodola.

Dům s červenou fasádou

Na vnější kryté sezení slouží i volný prostor mezi stodolou a novým objektem. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Majitelům se splnila všechna očekávání. Přáli si více vzdušnosti a světlosti v obytné části, zážitkovou atmosféru a výhledy na zeleň. V pořadí několikáté venkovní posezení nabízí i krytý prostor před přední fasádou nového objektu.

Materiály prošly přísným výběrem

Stavba je řešena na bázi dřevěné a pozinkované ocelové konstrukce. Pořízené materiály byly vybrány na základě analýzy jejich životního cyklu. Zdrojem tepla je podlahové topení. V domácnosti se šetří vodou, na splachování WC a zavlažování zahrady se využívá voda dešťová.

Dům v Belgii

Ze zadní strany se objekt otevírá velkoformátovými okny na terasu na úrovni terénu s výhledem na zahradu. Zdroj: Atelier Tom Vanhee

Dynamiku do celého projektu vnáší výrazný odstín červené v kombinaci s bílou a prvek oblouků na novém objektu z obou jeho stran. Architekti vycházeli z barevnosti domu a stodoly a moderní přístavbu jen akcentovali výraznějším tónem. Na obklad fasády použili místní borové dřevo.

Červeno-bílý dům

architekti: Atelier Tom Vanhee, www.ateliertomvanhee.be
lokalita: Oosterzele, Belgie
rozloha: 267 m2
realizace: 2018 – 2021

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Atelier Tom Vanhee

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: přestavba domu přírodní dům rekonstrukce stodoly
Sdílejte článek

Diskuze