Zdroj: Amazing Places

Linda a Ondřej přetvořili zanedbanou chatu v romantický koutek i bez manuální zručnosti

12. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Oáza klidu jako z romantického filmu: zákoutí, kaskádovitá zahrada a místo s duší. Starosti zůstanou ve městě. Majitelé chaty přitom před proměnou nevěděli o stavbě a zahradě téměř nic.

Linda a Ondřej Váchovi vytvořili v nádherné zahrádkářské oblasti v Kutlířích, která se nachází jen na skok od Kolína, z obyčejné chaty doslova oázu klidu jako z romantického filmu na venkově.

00_chata-zahradka-7-mood-other-Ondra-a-Linda

Z hlavní místnosti se dá jít na prostornou terasu. To je oblíbené místo majitelů na ranní kávu. Zdroj: Amazing Places

Pro oba to bylo jedno velké dobrodružství a navzdory tomu, že nejsou až tak manuálně zruční a o stavbě ani o zahradě nevěděli nic, výsledek jejich projektu s názvem Zahrádka č. 7 mluví o opaku.

Přečtěte si také:
Jak se stará chata proměnila v odpočinkový ráj. Zapotřebí bylo 150 schodů

Investice do chaty v době pandemie

„Chatku jsme koupili během pandemie v dubnu 2020. Báli jsme se, že nebudeme moct cestovat, vše se zavíralo a chtěli jsme mít nějaké místo, kam můžeme utéct, relaxovat tam a užívat si přírodu, ale se vším komfortem,“ říká na začátku naší návštěvy Ondřej.

04_chata-zahradka-7-interier-1

V hlavní místnosti je kuchyně a pult, který slouž jako jídelní stůl. Zdroj: Amazing Places

Koupě chaty nabrala rychlý spád. „Jeden den jsem našla inzerát, hned jsme se tam jeli podívat, a protože se s manželem rádi pouštíme do věcí, o kterých vůbec nic nevíme, ověřili jsme si jen pár věcí a do týdnu jsme byli majiteli polorozpadlé chatky a neudržovaného pozemku plného česneku,“ směje se Linda. Přiznává, že lokalitu vybírali podle toho, aby to měli co nejblíže ke svému bydlišti.

„Líbila se nám však i zahrádkářská kolonie, je to úplně jiný svět. Člověk tu má pocit, že všechny starosti nechá ve městě,“ dodává.

Dva roky úprav chaty

Chata je po rekonstrukci a majitelé přiznávají, že byla finančně náročnější, než předpokládali.

„Se stavebními úpravami jsme začali téměř okamžitě, naivně jsme si tehdy mysleli, že uděláme pár věcí a za tři měsíce to bude hotové. Nakonec trvaly úpravy skoro dva roky,“ říká Ondřej.

06_chata-zahradka-7-vana

Stylovým prvkem v zahradě je i více než 60letá litinová vana, kterou dali majitelé zrenovovat. Staré cihly nejsou ničím ošetřené a zatím drží dobře. Některé sehnal manželský pár za odvoz, ty se většinou musely čistit. Zbytek cihel majitelé vykupovali. Cihly tak mají asi z pěti různých míst. Zdroj: Amazing Places

Času stráveného prací ani investovaných financí však vůbec nelitují. Naopak, ušetřené peníze, které by jinak použili na cestování, vložili do tohoto místa.

Několikanásobně vyšší rozpočet

„I když jsme si říkali, že to všechno trvá příliš dlouho, v konečném důsledku to bylo pozitivem. Původní rozpočet se několikanásobně zvýšil a museli jsme na to i vydělat. Zpětně si s manželem říkáme, že nebýt pandemie, neměli bychom Zahrádku č. 7. Hodně a rádi cestujeme a investujeme do zážitků, ale během covidu jsme všechny peníze investovali do chatky. Doteď nechápu, jak je možné, že se to nakonec takto podařilo, ale podařilo se, a dokonce i naše manželství to přežilo,“ doplňuje s úsměvem sympatická majitelka.

Vše bylo pro nás nové. Stále se objevovaly věci, které jsme museli vyřešit, náklady rostly. Manžel se ze začátku snažil alespoň nějak udržet rozpočet, ale zhruba od poloviny jsme si už řekli, že nemá smysl to počítat, a už jsme jen platili a modlili se, aby to bylo hotové.“ Linda

Terén převrátili naruby

Úpravy terénu začaly souběžně se stavbou, a protože byl pozemek kaskádovitý, ale ne přesně tak, jak si to představovali majitelé, museli ho upravit. A tak zpevňovali svahy.

Přečtěte si také:
Moderní útočiště u Labe: Když chata připomíná plachetnici

„Celé jsme to tam doslova převrátili naruby,“ říká se smíchem majitel. Terénní úpravy trvaly více než rok, a hned jak to bylo možné, začali s výsadbou. Do zahrady si přizvali na pomoc i odborníka.

01_chata-zahradka-7-celok

Majitelé Linda a Ondřej sami dělali jen to, na co stačili –natřeli dřevo na parkovacím místě, navozili staré cihly a kamene do zahrady, udělali malé terénní úpravy. Mistři, kteří pomáhali dotvořit chatu, jsou z okolí. Zdroj: Amazing Places

„Měli jsme velké štěstí na zahradního architekta. Nechali jsme si poradit a zahrada je i díky tomu krásná během celé sezóny. Pořád tam něco kvete, je nádherně zelená a po dvou letech už krásně vzrostlá,“ popisuje Linda. Přiznává, že oni sami zahradu jen sečou a zalévají, zbytek je už v rukou jejich zahradníka, který podle představ majitelů navrhl i rozmístění a druhy rostlin.

Živý plot i malinoostružiny

Jako první se vrhli na živý plot z habrů, potom následovaly stromy a trávník a na závěr osadili svahy. Práce v zahradě je tu však stále a Linda s Ondřejem i dnes rozmýšlejí, co se dá ještě zasadit.

10_chata-zahradka-7-dvere

Atypická modrá okna a stejně modré dřevěné vchodové dveře vyrobil stolař na míru spolu s dalším nábytkem. Zdroj: Amazing Places

„Stále se snažíme něco vylepšovat a i tento rok jsme už dosadili pár rostlin. Zahrada je okrasná, ale chtěli jsme tu mít i něco jedlého, proto jsme na spodním svahu vysadili malinoostružiny, které zrají od poloviny července až do září. To je potom taková naše zdravá svačina.“

Chata akorát pro dva

Chatka je jako „tiny house“, ale podle majitelů se tu člověk necítí stísněně. „Je to takový domek akorát pro dva,“ potvrzuje Linda. V přízemí je koupelna se sprchovým koutem a toaletou, malá chodba a hlavní místnost, kde je kuchyně a pult, který slouží jako jídelní stůl. Oba mají rádi pohodlí, a proto vybavili chatku tak, aby si tu člověk pobyt co nejvíce užil.

08_chata-zahradka-7-terasa

Na hlavní místnost navazuje slunečná terasa s příjemným výhledem na celý pozemek. Zdroj: Amazing Places

V kuchyni je vše potřebné – myčka nádobí, vinotéka a kávovar. Z hlavní místnosti se dá vejít na prostornou terasu. To je oblíbené místo majitelů na ranní kávu. Malá ložnice v podkroví okouzlí svou romantickou atmosférou. Ubytování je vybavené klimatizací a podlahovým topením.

Přečtěte si také:
Návrat k přírodě: Chata obsahuje jen nezbytnosti pro relax a ubytuje až tři rodiny

S modrými okny i dveřmi

Chata s atypickými modrými okny na míru a stejně modrými dřevěnými vchodovými dveřmi, které spolu s dalším nábytkem vyrobil truhlář také na míru, je zařízená vkusně a prakticky.

09_zahradka-7-spalna

Hvězdnou oblohu můžete sledovat přímo z postele v podkroví. Zdroj: Amazing Places

„Při zařizování jsme nechali promluvit svůj vkus. Neměli jsme žádného designéra ani architekta. Vše jsme si vymysleli sami. Nejvíce inspirace jsme načerpali při cestování a ještě z Instagramu a Pinterestu,“ prozrazuje nám dále Linda.

Který kout je nejkrásnější?

Na otázku, který kout nebo místo jsou tu pro ně nejkrásnější, svorně odpovídají, že to je těžké říct.

05_chata-zahradka-7-interier-2

V kuchyni je vše – myčka nádobí, vinotéka i kávovar. Zdroj: Amazing Places

„Původně jsme toto místo budovali pro sebe. Postupem času jsme si řekli, že to občas zkusíme pronajímat, a realita je taková, že máme tolik hostů, že se tam skoro ani nedostaneme. Pokud tedy nejdeme uklízet, sekat nebo zalévat,“ směje se Ondřej.

Sami jsme dělali jen to, na co jsme stačili. Například jsme natřeli dřevo na parkovacím místě, navozili staré cihly a kameny do zahrady, udělali malé terénní úpravy. Řemeslníci, kteří nám pomáhali dotvořit Zahrádku č. 7, jsou z okolí,“ majitelé.

Ale když se jim poštěstí, vše si užívají. Houpačku pod terasou, grilování pod pergolou, večerní „opékačku“ či jen lenošení v houpací síti u bazénu. Když je extra horko, osvěží se ve venkovní sprše.

„Vždy se těšíme, když sem můžeme jet i my sami. Jsme velmi rádi, že se hostům u nás líbí, a myslím, že za takovou návštěvnost vděčíme zejména týmu z Amazing Places. A že se nám podaří něco takového, to by nás ani nenapadlo a stále je to pro nás neuvěřitelné. Těším se, do jakého projektu se pustíme příště,“ uzavírá naši návštěvu sympatická majitelka.

Chata Zahrádka č. 7

Nemovitost: Zahrádka č. 7 je glampingová chata pro dva v zahrádkářské kolonii v Kutlířích nedaleko Kolína.
Majitelé: Linda a Ondřej. Ondřej je majitel marketingové agentury Future Tales a nadšený sběratel lega, Linda je choreografka a lektorka tance.

Fotogalerie

Text: Martina Baumann
Redakčně upravila: Sabína Zavarská
Foto: Amazing Places

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata
Sdílejte článek

Diskuze