Majiteli chyběla radost z bytu pod střechou. Vložení velkého černého boxu otevřelo prostor přes dvě podlaží
Rekonstrukce bytů pod střechou jsou vždy zkouškou zručnosti architektů. Střechou zkosené stěny často ubírají na využitelné ploše a vyšší místa zase působí přeplněně. Právě tu je na místě detailní práce s každým centimetrem čtverečním. Taková, jakou vidíme v nedávno realizovaném projektu studia Komon architekti v pražské části Libeň.
Do posledního detailu propracovaný podkrovní byt je výsledkem radikální rekonstrukce podkrovní vestavby v Praze-Libni. Bytový dům, ve kterém se prostor nachází, byl postaven v třicátých letech minulého století. Jako mnoho jiných objektů z tohoto období i on se průběžně měnil různými úpravami.
V 90. letech byl do starého bytového domu vestavěn mezonetový byt. Nabízel více užitné plochy a pokojů, než majitel potřeboval, ale chyběla v něm radost z prostoru pod střechou. Toto už bylo úkolem pro architekta Martina Gaberleho a jeho tým.
Citlivý přístup, racio, kultivovaná řešení
Studio Komon architekti navrhuje různé projekty, od interiérů přes průmyslové haly až po veřejné parky. U všech projektů mají týž způsob práce. Je jím citlivý přístup s racionální úvahou a hledání jednoduchých kultivovaných řešení. Co to znamenalo v případě rekonstrukce dvoupodlažního bytu v podkroví?
„Využili jsme hlavní kvalitu podkroví – jeho výšku. Obývací pokoj s velkou knihovnou otevíráme přes dvě podlaží. Do těžiště prostoru vkládáme černý box, srdce bytu, které skrývá provozní zázemí, slouží jako schodiště s lávkou do poschodí a vpouští světlo do jinak tmavé předsíně. Zjednodušili jsme tím původní dispozici bez nutnosti velkých stavebních úprav,“ vysvětluje Martin Gaberle.
Otevřený společenský prostor a nad ním soukromí
Ve spodním podlaží mezonetového bytu je dnes umístěna společenská část. Představuje ji otevřený obývací pokoj s kuchyní a ostrovem. Nosné sloupy uprostřed dispozice dostaly další využití navíc – architekti mezi ně umístili promítací plátno.
Specialitou bytu z estetického, ale i z funkčního hlediska je černý box táhnoucí se přes obě podlaží. V nižším podlaží obsahuje úložné prostory kuchyně, hygienické zázemí a schodiště do horního podlaží, které je soukromé. Nachází se zde jen ložnice a koupelna. Jsou spojeny černou lávkou nad otevřeným obytným prostorem. Z ložnice je francouzskými okny přístupná střešní terasa.
Jasná geometrie, černá a bílá v hlavní roli
Rekonstrukce je zajímavá i po materiálové stránce: olejovaná dýha černého boxu, dubová lamelová podlaha, terazzový obklad kuchyně a koupelen. Ostatní nábytek je bílý, stejně jako stěny. Dřevěný krov zůstal odhalen v původní syrové podobě, podobně i ocelová konstrukce sloupů v obývacím pokoji. Jasnou geometrii celého prostoru podtrhují strohé linky osvětlení. Díky nim v otevřeném prostoru vynikají velké skleněné lustry visící z krovu.
„V závěru realizace došlo ke změnám v osobním životě investora a s tím přišel požadavek na snížení nákladů. V částkových detailech jsme hledali úsporná řešení tak, aby nenarušila dojem z celku. Odvážnou koncepci návrhu se podařilo zachovat,“ doplňuje architekt Martin Gaberle.
Použité materiály
černá olejovaná dubová dýha – černý box, schodiště
DTDL bílá – nábytek podle autorského návrhu
obklad terazzo Mirage Norr – obklady a dlažby
cementová stěrka – povrch stěn koupelny
dubové vícevrstvové lamely Meister – podlahy, podesta
kalené sklo – výplň zábradlí, prosklení a sprchová zástěna
lakovaná ocel – původní nosné ztužující sloupy, rám zábradlí
smrkové řezivo – původní nosná konstrukce krovu
Podkrovní byt s černým boxem
architektonické studio: Komon architekti
autor: Martin Gaberle
spoluautoři: Bořek Peška, Lucie Roubalová, Jana Drtinová
lokalita: Praha 8-Libeň, Česká republika
projekt: 2019
realizace: 2021
zastavěná plocha: 141 m²
hrubá podlahová plocha: 109 m²
užitná plocha: 84 m²
truhlářské práce: Zlatý řez, s. r. o.
Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news
Foto: Tomáš Slavík