Zdroj: Amazing Places

Mnoho dřiny, potu i investic. Chalupa v Lužických horách dostala druhou šanci a získala osobitou atmosféru

11. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Když na podzim roku 2018 stáli Kateřina a Radek před starým domem v Lužických horách a zvažovali první kroky, neviděli jen ošuntělou stavbu. Viděli i nádhernou krajinu, skrytý potenciál a svůj velký sen. Čekalo je však mnoho dřiny, potu i vložených investic a uběhlo mnoho času, než se jejich sny začaly plnit. Dnes už vědí, že se vydali správnou cestou.

Prysk je čarovná a zároveň trochu tajemná vesnice v severních Čechách nedaleko Kamenického Šenova. A podobně kouzelně tajemná je i zdejší chalupa, kterou vlastní sympatický mladý pár. Když se Kateřina a Radek stali jejími majiteli, nebyla právě v udržovaném stavu, od prvního momentu však byli rozhodnutí udělat z ní místo, kam se budou lidé rádi vracet.

Krásna tradiční chalupa na polosamotě v severních Čechách

Území Sudet v severních Čechách je kouzelné, stejně jako tato vydařená rekonstrukce starého hrázděného domu. Jeho vnější vzhled majitelé obnovili podle několika dochovaných fotografií, na kterých bylo vidět například lišty kolem oken, dřevěný obklad či štít, a na základě rešerše původních staveb v okolí. Zdroj: Amazing Places

Pustili se tedy do rekonstrukce, při níž se spolehli na místní tradice. Avšak nejen na ty, které se týkaly architektury, ale i na staré dobré „sudetské kouzlo“. Nebáli se přitom vyhrnout si rukávy a udělat mnoho práce svépomocně. Věcem tak postupně navraceli život a snažili se zachránit všechno, co se dalo – i to, co možná na první pohled nevypadalo, že se ještě zachránit dá.

Přečtěte si také:
Nezalekli se poškozených trámů a zachránili ji. Stoletá dřevěnice se jim odměnila nádherným víkendovým bydlením

Začátky byly náročné, ale mladý pár majitelů měl naštěstí jasný plán. Nejdříve se rozhodli vypořádat se s věcmi, které sem nepatřily. „Rekonstrukci je potřebné si rozdělit na jednotlivé kroky, aby z toho člověku nešla hlava kolem. My jsme na začátku odstranili všechny novodobé nevhodně zvolené materiály, oškrábali vrstvy času (omítky), opálili okna a připravili je na nový nátěr, odlehčili stropy a část půdy od zásypů, odkryli pískovcové zdivo. No a hlavně našli další a další magické pohledy na jednotlivé části Cimry,“ říká Radek.

Při stavebních úpravách majitelé zohlednili lidovou architekturu i staré dobré „sudetské kouzlo“. Na prvním místě pro ně byla a je lokálnost a region.

Například pískovcové stěny si podle něj zasloužily víc, než být schované pod omítkou. Mají totiž hodnotu lidské dřiny. „V lomech kousek za Cimrou se těžil pískovec, ze kterého jsou tu ve vesnici vystavěné podezdívky, maštale a stodoly, ale i celé domy nebo kostel. Dobývání a ruční opracování pískovcových bloků musela být šílená dřina. A schovat takovouto zeď pod vrstvu malty by byl hřích,“ vysvětluje Radek důvody odhalení pískovcových kvádrů, které se tu znovu pořádně nadýchly po mnoha desítkách let.

Krásna tradiční chalupa na polosamotě v severních Čechách

Při citlivé rekonstrukci původní sudetské stavby dali mladí majitelé starým věcem druhou šanci. Dnes tu najdete nejen příjemné ubytování, ale i osobitou atmosféru a prostor jako stvořený na zážitky. Zdroj: Amazing Places

Proč Cimra bude? Slovo „cimra“ odkazuje na sudetský původ – obec Prysk (Preschkau) byla původně osídlená německým obyvatelstvem, slovo „bude“ zase na nekončící proces úprav a zvelebování.

Části stavby, které se zrekonstruovat nepodařilo, nahradili novými, ale s úctou k původním prvkům. „Předsíň v chalupě už měla nejlepší časy dávno za sebou a její stav neumožňoval rekonstrukci, takže nám nezůstalo nic jiného, jen postavit ji nanovo.

Přečtěte si také:
Nedokázali odolat kouzlu malebného 400letého domečku a splnili si sen o životě na venkově

Podařilo se nám však při tom najít původní pískovcový portál a nechali jsme odkrytou i část hrázděné konstrukce. Je to takové malé okénko do útrob stavby, ukázka toho, jak nádherná architektura tu kdysi byla, jak si lidé vážili detailů, proporcí, kompozice a rozumu,“ upozorňují majitelé.

Malé změny dělají celek. Celek potom prezentuje naplněné sny. Snažíme se udržet hodnotu historie, kterou hledáme pod nánosy jílu, barev, obkladů a listí. Je to běh na velmi dlouhou trať a zatím běžíme. Občas poklusem, jindy krokem. Někdy létáme, jindy zase plaveme.

majitelé

I když chalupa dnes vypadá krásně a ve třech místnostech se tu může ubytovat až osm hostů, majitelé stále pokračují v práci na jejím zvelebování. Vždy, když se sem návštěvníci po čase vrátí, vidí změny a pokrok. „Nejvíc nás baví detaily. Ať už nápisy na stěnách, stromy v pokojích, historické prvky, nebo světelné znamení na toaletě,“ pokračuje ve vyprávění Kateřina.

Krásna tradiční chalupa na polosamotě v severních Čechách

Atmosféru kuchyně, kterou majitelé pojmenovali Svět~nice, dotvářejí krbová kamna a velký kruhový stůl s pestrobarevnými židlemi, ideální na setkání při ranní kávě. Na rozkládací pohovce se zde mohou vyspat dva návštěvníci. Zdroj: Amazing Places

Každý, kdo rekonstruoval starý dům, dobře ví, že je to náročný proces a nějaký čas trvá, než se podaří dojít do cíle. Stejně to vidí i pár, který rekonstrukci vnímá jako proces. Jak říká Radek: „Je to postupný děj nebo změna, postupnost stavů v jistém systému. Systému odhodlání, pocitů, chtění, satisfakce, lepších zítřků, odkazu, zachování, potu, zmaru, procitnutí, pochopení či poselství.“

Krásna tradiční chalupa na polosamotě v severních Čechách

Každá část tohoto domu má své jméno. Historickým schodům říkají Výtah a romantický název Snílek patří místu pod originální lampou vyrobenou z hlohu. „V pohodlném křesle se tu můžete klidně zasnít,“ říká Kateřina. Právě zde vytváří sytě modrá barva jedné ze stěn příjemný kontrast k ostatním bílým omítkám a všudypřítomnému dřevu. Zdroj: Amazing Places

Život v symbióze

Při rekonstrukci bylo pro majitele důležité přihlížet na zdejší region, jeho architekturu i zvyklosti. Ale nejen na ty stavební. „Vždy respektujeme i potřeby sousedů a lesní zvěře. Držíme se teorie a principů slow turismu,“ říkají Kateřina a Radek svorně. Druhou šanci tu dostaly jak původní prvky a materiály, tak i původní „obyvatelé“.

Přečtěte si také:
Chalupa v Kořenově poskytuje dokonalou pohodu na romantické samotě

„V posledních letech byl hlavním nájemníkem Cimry červotoč. Jeho rodina zde bydlela už od nepaměti – několik pokolení. Rozhodli jsme se s ním žít v symbióze – tak jako naši předkové. Jen jsme mu trochu usměrnili cestu,“ vysvětluje s úsměvem Radek, podle něhož může i dřevo poznamenané zubem času i červotoče po ošetření sloužit dál.

Jak se říká: kde to při usínání nad hlavou nekřupe, tam to nežije. Je to takové naše motto.

majitelé

Ekologie na prvním místě

Při rekonstrukci použili majitelé místní materiály a ve všem se drží principů ohleduplnosti k životnímu prostředí. Není tedy překvapením, že se tu používají šetrné hygienické prostředky a odpad se třídí a recykluje. Na mytí ohřívají jen tolik vody, kolik je opravdu potřeba, a tu dešťovou zachytávají.

Krásna tradiční chalupa na polosamotě v severních Čechách

Atmosféru kuchyně, kterou majitelé pojmenovali Svět~nice, dotvářejí krbová kamna a velký kruhový stůl s pestrobarevnými židlemi, ideální na setkání při ranní kávě. Na rozkládací pohovce se zde mohou vyspat dva návštěvníci. Zdroj: Amazing Places

Profil

MAJITELÉ

Radek se v Prysku narodil, Katka tu žije už několik let. Spolu si tu postavili i srubový dům, ve kterém žijí.

NEMOVITOST

Zrekonstruovaný hrázděný dům z 19. století dostal jméno Cimra bude a dnes nabízí ubytování pro osm hostů. Na jeho úpravách se nepodílel architekt ani studio. Mnoho věcí dělali majitelé sami na základě zkušeností z minulosti, na ostatní práce využívali pouze lokální řemeslníky (tesaře, zedníka, elektrikáře, pokrývače, truhláře) – tak, aby dali práci místním v rámci cirkulární ekonomiky. Stejně v úpravách i pokračují – používají dřevo vytěžené ve zdejších lesích, ale i materiál ze starých plotů či zbytků staveb.

Cimra bude je chalupa na malebném místě na polosamotě v severních Čechách. Toto unikátní ubytování najdete i v nabídce kouzelných míst českého projektu Amazing Places, který hledá ta nejkrásnější zážitková místa nejen v Čechách, ale i na Slovensku či v Rakousku. www.amazingplaces.cz

Tip na výlet

Už samotný Prysk a jeho okolí vás určitě překvapí svou krásou, o tom není pochyb. Když se tu trochu poohlédnete, nebudete vědět, kam vyrazit dřív. Hned u Cimry začíná několik chodníků na cyklo- i pěší turistiku či běžkování.

Text: Martina Baumann z Amazing Places, redakčně upravila Erika Kuhnová

Foto: Amazing Places

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné trámy interiérové úpravy přírodní materiály rekonstrukce chalupy rekonstrukce starších domů starožitný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze