Zdroj: FRVR

Chatu z padesátých let přizpůsobili dnešním nárokům bez toho, že by museli bourat

28. 09. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Chaty z padesátých let mají určitě své kouzlo, ale obvykle i mnoho nánosů z různých částečných úprav. Dalším negativem starých staveb jsou menší a tmavé prostory, jaké nevyhovují dnešním představám pohodlného bydlení, i kdyby mělo jít jen o rekreační. Rekonstrukci této zděné chaty v Jizerských horách s kapacitou čtyř až šesti osob řešila architektka Kateřina Margoldová.

Původní dvoupodlažní zděná chata měla půdorys pět krát osm metrů a vysokou sedlovou střechu se sklonem padesáti stupňů. K tomu základu byly postupně (a jak už tomu bývalo – bez hlavy a paty) přidávány různé přístavby. Například kůlna, koupelna, zádveří či kuchyň. V okolí jsou rozptýleny další rekreační objekty, především přestavěné horské chalupy.

Rekonstruovaná chata z padesátých let s moderním interiérem

První kroky, které vedly k obnově chaty, architektka směřovala k očištění hmoty od nekoncepčně „přilepených“ doplňků. Zdroj: FRVR

Pro rodinu i k pronájmu

Majitel staré chatky od rekonstrukce požadoval pohodlný prostor k relaxaci pro rodinu s možností pronajímání, jednoduchou údržbu a obsluhu domu. Použité materiály měly být snadno opravitelné nebo nahraditelné.

Rekonstruovaná chata z padesátých let s moderním interiérem

Světle zelenou barvou jsou natřeny rámy oken, vstupních dveří a prosklené stěny mezi zádveřím a halou. Zdroj: FRVR

Po prvních obhlídkách architektka zjistila, že základní hmota s pěknými proporcemi je v pořádku, včetně nosných konstrukcí. To potěšilo i majitele, pro kterého měla stavba též vysokou emocionální hodnotu. Bourat tedy nebylo nutné, pokračovalo se očistou. 

Přečtěte si také:
Unikátní lesní chata představila úplně nový koncept bydlení

Nejprve bylo třeba zbavit se nepromyšlených přístaveb

První kroky, které vedly k obnově chaty, architektka směřovala k očištění hmoty od nekoncepčně „přilepených“ doplňků. Následně bylo v plánu zvětšení objemu domu jednou, tvarově čistou formou. „Nová hmota vznikla prodloužením původního tvaru stavby ve směru hřebene na jih do míst, kam sahaly přístavby kůlny a koupelny. Nově dobudovaná část je na úrovni přízemí širší – navazuje na „zápraží“ vytvořené ze základové desky přístavby kuchyně,“ upřesňuje autorka proměny, architektka Kateřina Margoldová.

Rekonstruovaná chata z padesátých let s moderním interiérem

V celém interiéru najdete odkazy na siluetu okolních lesů.   Zdroj: FRVR

V nové části jsou obslužné místnosti a schodiště

Díky přesunu technických, servisních místností a schodiště do nové části se uvolnily prostory původní chaty pro čistě obytné účely. V přízemí vznikla denní zóna s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, prosvětlená ze tří světových stran. Nejvýrazněji se otevírá na západ – směrem k zádveří. V poschodí pod střechou se nalézají dvě ložnice a koupelna. 

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba v Rokycanech: Víkendová chata i celoročně obyvatelný dům

Sibiřský modřín, kámen a bílá omítka

Výběr materiálů výrazně přispěl k harmonizaci prostorů a příjemné atmosféře. Navazuje též na místní tradice. Původní dřevěné obklady stěn nahradila bílá omítka. Na druhé straně nově přistavenou část rozeznáte právě díky svislému obkladu z neupraveného sibiřského modřínu. Střecha je z šedého falcovaného plechu. Původní kamenný sokl domu zůstal a byl dotvořen i v nově postavené části.

Rekonstruovaná chata z padesátých let s moderním interiérem

Kromě světlého dřeva, kvalitních materiálů a bílé barvy stěn architektka používá jako výrazný designový prvek zelené detaily. Zdroj: FRVR

Zelená a symbol lesa i klidu

Barevná škála v interiéru vytváří pocit pohody a klidu. Kromě světlého dřeva, kvalitních materiálů a bílé barvy stěn architektka používá jako výrazný designový prvek zelené detaily. Všechny interiérové dveře jsou namořeny na tmavě zeleno.

Přečtěte si také:
Útulná rodinná chata překvapuje nezvyklou dřevěnou fasádou

Sytější zelená je též na nábytku – kuchyňská linka, skříňky v koupelnách či vzor na skříních v ložnici. Světle zelenou barvou jsou natřeny rámy oken, vstupních dveří a prosklené stěny mezi zádveřím a halou. V celém interiéru najdete odkazy na siluetu okolních lesů. 

Rekonstruovaná chata z padesátých let s moderním interiérem

Barevná škála v interiéru vytváří pocit pohody a klidu. Zdroj: FRVR

Rekonstrukce chaty v Jizerských horách

architektka: Ing. arch. Kateřina Margoldová

lokalita: Nová Ves nad Nisou, ČR

zastavěná plocha: 93 m2

užitná plocha: 104 m2

projekt: 2018

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: FRVR

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata fasáda ze sibiřského modřínu přírodní materiály rekonstrukce chalupy schodiste zelená barva
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nezávidím údržbu vnějších dřevěných obkladů při dnešní ceně barev. Jinak přeji pozitivní pobyt.

    Karlos