Zdroj: Veronika Raffajová

Navzdory nízkému rozpočtu a omezením CHKO se jim podařilo chatku u Vimperka úspěšně postavit

28. 04. 2021
Diskuze (0)

Navrhnout stavbu v chráněné krajinné oblasti CHKO je samo o sobě velkou výzvou. Při návrhu chatky v šumavské krajině nedaleko jihočeského Vimperku zápasili architektky i s další výzvou. Tou byl nízký rozpočet ve výši 2 300 000 Kč. Výsledek vás překvapí!

Architektka Markéta Bromová otevřeně přiznává, že největší výzvou pro ni bylo právě finanční omezení: „To ovlivnilo především dimenze hlavního konstrukčního systému, ale i vnitřní a vnější materiály a jejich zpracování. Při předběžných propočtech zastavěného prostoru a užitné plochy bylo předem jasné, že máme-li rozpočet dodržet, bude nutné buď ubrat z požadavků klientů, nebo zkusit aplikovat na dům takové principy, které by stavbu neprodražovaly.

Fasáda chaty z opalovaných hranolů

Fasáda je z opalovaných hranolů, které mají mezi sebou podobně širokou mezeru, jako je jejich šířka. Pod nimi je černá fólie. Zdroj: Veronika Raffajová

Prvním je šířka domu. Ta vychází z optimální dimenze krokve při dodržení předepsaného sklonu střechy. Na šířku domu zase navazuje poměrově délka domu, která je stanovena regulativy CHKO. Z tohoto základního uvažování vyšel půdorys 5,5 x 13 m.“

Přečtěte si také:
Chata uprostřed lesa v souladu s přírodou

Na čem se podařilo ušetřit?

Další optimalizace nákladů se týkala skleněných výplní. Místo samonosného portálového okna s velkými skleněnými tabulemi jsme navrhli úzká okna tak, aby bylo možné mezi ně umístit nosné prvky. „Jedním faktorem bylo rozhodnutí, že některá okna budou otevíratelná a jiná mohou být v pevném rámu. Rozmístění jednotlivých funkcí v interiéru je navrženo tak, abychom minimalizovali délku rozvodů, ale aby přitom nebyl omezen komfort uživatelů,“ upřesňuje hlavní architektka.

Obývací část denní zóny

Zevnitř je chatka světlá díky lazurované březové překližce. Zdroj: Veronika Raffajová

Důležitá optimalizace rozpočtu se týkala i formátu a způsobu obkládání fasády. Jak můžete vidět, fasáda je z opalovaných hranolů, které mají mezi sebou podobně širokou mezeru, jako je jejich šířka. Pod nimi je černá fólie. Proč tato řešení? Neuvěříte, ale právě takto se podařilo ušetřit přibližně třetinu obkladového materiálu.

Přečtěte si také:
Ekologické bydlení ve flexibilním kontejnerovém domě

Zvenčí černá, zevnitř světlá

Navzdory všem omezením je výsledkem velmi sympatická chatka, která vypadá, jako by v tomto prostředí byla odjakživa. Skromná, přirozená, ale pohodlná. Zvenčí černá, zevnitř světlá díky lazurované březové překližce. Regulativy CHKO určily tvar a orientaci chatky na pozemku, stejně tak i sedlovou střechu. Všechny doplňkové prostory (sklad, předsíň) architektka z úsporných důvodů přesunula mimo hlavní hmotu domu – jsou z nich přístavby, které CHKO povoluje.

Obytné podkroví chaty

Zevnitř je chatka světlá díky lazurované březové překližce. Zdroj: Veronika Raffajová

Tři trakty a využití podkroví

Též nevelký prostor, pokud ho využijete efektivně, může vytvořit absolutní komfort. Obdélníkový půdorys má tři trakty, které propojují posuvné dveře – když je otevřete, vidíte skrz celý dům. V prvním traktu je dětský pokoj, který využívá podkroví jako hernu a prostor pro dočasné přespání. V centrálním traktu najdete kuchyň s jídelním stolem a obytným prostorem s otevřeným krovem. Ve třetím traktu je ložnice rodičů. Z hlavní místnosti vedou dveře do koupelny. Je tu též žebřík do podkroví, protože i nad rodičovskou ložnicí je místo na dočasné přespání. Jihovýchodní orientace oken nabízí krásné výhledy do okolní přírody.

Přečtěte si také:
Chatka postavena za tři dny poskytuje vše potřebné včetně dokonalého klidu

Chatka Šumava

architektonický ateliér: MBA

autor: Markéta Bromová

spolupráce: Zuzana Kosková 

lokalita: Šumava, ČR

užitná plocha: 70 m2

zastavěná plocha: 84 m2

realizace: 2018 až 2019

Sabína Zavarská

Foto: Veronika Raffajová

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata ekologické domy fasádní obklady podkroví

Diskuze