Zdroj: Atelier Partero

Zanedbaný dvůr proměnili k nepoznání: Architekti udělali z chaosu oázu klidu

11. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Poměrně malou a nepěknou plochu u staršího bytového domu, který se nachází téměř v samotném centru většího města, se šikovným zahradním architektům podařilo proměnit na plnohodnotný a svěže působící prostor plný nádherné zeleně, ve kterém majitelé rádi tráví volný čas.

Malý ráj

Nevelké vnitřní atrium otočené do tichého vnitrobloku domu je v současnosti malým rájem uprostřed městského ruchu. Navazuje na společný průchod do ulice, sousedící zahrady a na přízemní obytný prostor. Klíčové bylo oddělit ho od společné sousedské komunikace, což pomohlo vytvořit atmosféru soukromí.

Jakub Finger z ateliéru Partero, který prostor navrhoval, uvádí: „I když se nacházíme uprostřed dění a mezi několika vstupy, panuje tu atmosféra klidu a pohody. Jako uprostřed ulity. Nemusíte nikam spěchat a není před čím utíkat. Lepší je zastavit se a spočinout na pohodlné sedačce, dát si kávu, začíst se či se jen tak zadívat do oku lahodící zeleně za zvuku kapek vody a šumění listů.“

A to je přesně to, co v současnosti potřebujeme jako sůl – načerpat energii do dalších dnů. A přestože uprostřed města, majitelé ji mohou čerpat z přírody.

dům s rostlinami a kamennou dlažbou

Pozemku dominují rostliny a kamenná dlažba Zdroj: Atelier Partero

V rukou odborníků

Proměnit nevyužívaný dvůr na něco estetického, nadčasového a funkčního se rozhodli majitelé přízemního bytu, manželský pár s dospívajícími dětmi. Práci zmíněného ateliéru znali z jiných projektů, proto si přizvali právě je.

Jakub vzpomíná: „Majitelé se rozhodli svěřit návrh prostoru do našich rukou. Chtěli ho zvelebit, aby zde mohli trávit příjemné večery v rámci rodiny, ale i s přáteli. Zadání majitelů bylo pro nás krásné v tom, že nám ho svěřili a řekli, že se už těší na výsledek. Dostali jsme od nich plnou důvěru od začátku až do konce.

V žádném z kroků nezpochybňovali naši práci. V návrhu jsme respektovali, čím prostor je, čili dvorem, skrz který se musí dát procházet, ale zároveň jsme se ho snažili zklidnit a vytěžit i z takové malé plochy maximum potenciálu. Logické bylo, že zde bude zpevněná plocha a sezení a že přibyde esteticky zkombinovaná zeleň. Proměnou získal dvůr novou funkční a estetickou náplň. Zatímco předtím se tudy jen rychle procházelo, dnes zde majitelé rádi tráví čas.“

Přečtěte si také:
Proměna secesní vily: Vznikl samostatný byt se schody v koupelně

Dominantní magnolie

Z původních zbytků zeleně, kterou tvořily přerostlé zimostrázy, různé kapraďorosty a nižší magnolie, se ústředním motivem proměny stala právě tato dřevina. Na nový předěl, poměrně velkou stěnu s bránou, zahradní architekti navrhli materiál corten, což je kov typický rezavě červeným povrchem, který však dále do hloubky nekoroduje.

Jednolitost stěny narušilo vyfrézování květů a listů magnolie. I vodní prvek s klidnou hladinou, na které se zrcadlí listy a květy tohoto malého stromu, je z cortenu. Žulové kostky z původního chodníku využili a přesunuli blíže k bráně. Hlavní zpevněná plocha určená pro exteriérové sezení je vytvořená ze žulových desek řezaných na míru. Chladně působící plochu tvrdého kamene směrem ze zahrady opticky změkčuje porost trvalek a kapraďorostů.

Dům s rostlinami

Zajímavost celého prostoru zvyšuje precizně zvolená skladba rostlin Zdroj: Atelier Partero

Harmonie přírody a moderní architektury

Díly z předělu cortenu vytvářejí pravidelný rastr. Jeho formálnost narušuje perforace vycházející z listů a květů magnolie rostoucí v této zahradě a převislá zeleň, konkrétně výhonky bujně rostoucího loubince pětilistého. Spojení zeleně a cortenu působí i v tomto exteriéru velmi vkusně.

Vodní hladina zrcadlící okolí i oblohu je klidná, i když voda pomalu cirkuluje v uzavřeném kruhu. Tento zajímavý a moderně působící vodní prvek efektně a vkusně dotváří celkový koncept této městské zahrady. Zároveň je i pohledově přitažlivým prvkem.

Naším cílem bylo, i když na takto malé ploše, vytvořit kvalitní místo pro život. Koncept jsme postavili na funkčnosti řešení, jeho estetice a důrazu na materiálový i rostlinný detail.

– Jakub Finger, zahradní architekt, ATELIER PARTERO

Oáza Cortenu

Hlavním prvkem v celém prostoru není zahradní nábytek, dlažba ani zeleň, ale moderní kovová stěna z cortenu s bránou. Perforace jsou jakoby otiskem květů a listů v zahradě rostoucí magnolie. Vešel se sem, přímo do zastíněného záhonu, i menší vodní prvek s pomalou cirkulací v podobě cortenové mísy, který materiálově navazuje na cortenový předěl.

hnědý předěl s rostlinami

Díly předělu z cortenu vytvářejí pravidelný rast Zdroj: Atelier Partero

Od kovu po květiny

Kámen, kov, vodní plocha, okolní fasády, stín… Někomu se to může zdát příliš chladné a tvrdé. Není to však tak, během roku se tu střídají barvy stínomilných hortenzií a pivoněk, kovové prvky s patinou rzi se noří do trvalkového listí pachysandry, rákosovky a kontryhelu.

Drobné kvítky česneků, hadího kořene, kuklíků, sasanek a ploštičníků zaručují, že celou sezónu se člověk má čím nadchnout. V zimě se atrium probarví nečekaným odstínem rezavě červené.

FOTOGALERIE

ZDROJ: Časopis V zahradě
TEXT: Monika Felixová
FOTO: Atelier Partero

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: mala zahrada rodinná usedlost
Sdílejte článek

Diskuze