Nízkorozpočtová rekonstrukce socialistického okálu v Praze
Domy typu okál byly charakteristické pro sedmdesátá léta v našich zemích. Představovaly jeden z mála typů rodinných domů, které byly v té době v socialistickém Československu dostupné.
„Okál“ znamenal vyšší standard – montovaný dřevěný rodinný domek. Jednomu z nich dal ateliér Pavlíček Hulín architekti novou podobu.
Socialistický vyšší standard
I když ne všechno, co pochází ze socialismu, bylo zaručeně špatné nebo nekvalitní, okál k nejkvalitnějším stavbám nepatřil. K vyššímu standardu ho řadili zejména kvůli „západnímu“ původu a podlahové ploše. Ve srovnání se socialistickými byty to skutečně mohlo být lepší bydlení. Nejčastější problémy domů tohoto typu vyplývaly ze zanedbání stavební technologie.
Sjednotily nesourodé prvky
Rekonstrukce, kterou realizovalo studio Pavlíček Hulín architekti, musela vycházet z omezeného finančního rozpočtu. Přesto se podařilo bez výrazných zásahů sjednotit nesourodé prvky v exteriéru, ale i v interiéru. Architekti se v první řadě zaměřili na proměnu podkroví. Přidané světlíky a otevřený strop v obytném prostoru až po hřeben přinesly do interiéru více světla a vzdušnost, jaká zde nikdy nebyla.
Noční a denní zóna
Novinkou po přeměně je rozdělení domu na noční a denní zónu. Největší místnost – otevřený obývací prostor – se nachází mezi kuchyní a domácím kinem. Také je zde situována velká jídelna. To je denní zóna. V noční zóně se nacházejí ložnice a šatny. Přechod do šaten je řešen posuvnými dveřmi, čímž se podařilo architektům ušetřit prostor. Noční a denní zóna jsou spojeny chodbou, která vede zároveň i do koupelny. Přízemí a suterén zůstaly nezměněny.
Borovice z každé strany: na stropě, i na podlaze
Autoři proměny zdůraznili dřevěnou podstatu domu obložením stropů a stěn borovicovou překližkou. I podlaha je vyrobena z borovice – z borovicových desek. V kuchyni a koupelně je podlaha řešena praktičtěji a funkčněji, je vytvořena z bezúdržbových materiálů v monochromatických barvách. Velmi zajímavě je řešena kuchyň se seříznutým stropem. Přesto poskytuje dostatek prostoru a světla. V interiéru působivě vyznívají svěží plné barvy kontrastující se světlými dřevem. Například koupelna je sytě červená, šatna sytě růžová.
Z venkovského městský
Exteriér autoři projektu sjednotili elegantní bílou barvou, střecha dostala nový drážkovaný plech. Těmito změnami se někdejší klasický „okál“ vymanil z venkovského stylu a posunul se blíž k městskému prostředí. Nové zábradlí také dodali na eleganci. Velmi příjemným způsobem je řešena dřevěná střešní terasa přízemí domu s osazenou zelení. Architekti přidali i na pohodlí a standardu: dům je zateplený minerální vlnou, aby se zajistil současný standard tepelných požadavků.
Rekonstrukce pražského okálu ve zkratce
architektonický ateliér: Pavlíček Hulín architekti
autoři: Jiří Pavlíček, Jaroslav Hulín, Šimon Jiráček
lokalita: Praha, Česká republika
projekt: 2014
realizace: 2016–2017
Konstrukce: lehká konstrukce ze dřeva v kombinaci s masivně zděným sklepem
Zastavěná plocha: 123,3 m² (dom) + 61 m² (garáž)
Objem: 919 m³ (dom) + 195 m³ (garáž)
Podlahová plocha: 257,2 m²
Počet bytových jednotek: 2
Sabína Zavarská
Foto: Šimon Jiráček