Novostavba, dostavba a rekonstrukce : Ovocný sad, palírna a bydlení na jednom pozemku
Mnoho bývalých hospodářských budov dnes nabývá nové podoby – často rodinných domů, které představují pro mladé rodiny únik z ruchu měst, ať už jako víkendové chalupy, nebo trvalé bydlení.
Zajímavou rekonstrukci a dostavbu venkovského statku v jižních Čechách navrhli architekti z ateliéru ADR s.r.o., Aleš Lapka a Jana Zoubková. Součástí přeměny je svěží bílá novostavba s černou střechou a asymetricky umístěnými malými okny, která svítí na dálku.
Bydlení je jen součástí
Hospodářská usedlost z 19. století stojící pod zříceninou Helfenburk v nadmořské výšce 480 m. n. m. má dnes zcela novou podobu i využití. Její majitelé vlastní i sousedící statek, a tak se rozhodli rozšířit využití dalších budov, které se nacházely ve špatném stavu. Dnes se v částečně zrekonstruovaném areálu nachází celý komplex se speciálním využitím. V jedné části je umístěno pohodlné a moderní ubytování pro členy rodiny majitele a jejich hosty. To však není zdaleka vše.
Novostavba, dostavba a rekonstrukce
Komplex, který nese označení Javornická palírna, se skládá z novostavby malého ovocného lihovaru, ale také z rekonstruované a dostavěné budovy bývalého hostince s tanečním sálem, chlévy a stodolou. Dnes se v těchto objektech nachází obchod, sklad ovoce, chlazená kvasírna, sklepní sklad, kůlna a garáž. Součástí areálu určeného na výrobu domácí ovocné pálenky je i rozsáhlý ovocný sad a zahrada.
Slovo architektů
„Návrh rekonstrukce areálu vycházel především z původního členění a umístění budov, které však byly ve velmi špatném technickém stavu. Proto došlo ke stržení všech novodobých přístaveb a dostaveb včetně střech a krov. Zachovali jsme pouze základní hmoty a některé nosné stěny hlavních budov. K nim byly dostavěné nové objekty kvasírny s ubytováním v podkroví a v místě někdejší stodoly kůlna s garáží. Zcela novým a samostatně stojícím objektem je palírna, která je umístěna tak, že s původními budovami vytváří částečně uzavřen a chráněný dvůr,“ popisují architekti svůj návrh proměny hospodářských budov.
S respektem k původní stavbě
I když nebylo vždy možné zachovat původní architektonické prvky, architekti se o to snažili a na místech, kde to nebylo možné, nahradili detaily podobnými, charakteristickými pro jihočeské stavby. Samozřejmě, v případě novostaveb zvolili nové materiálu, ale vždy s respektem k původní stavbě. Tak například vzniklo řešení, že všechny původní střechy mají červenou pálenou krytinu, naopak všechny novostavby mají stejnou krytinu, ale černé barvy.
Fasáda palírny podtrhuje její význam
Zrekonstruované i nově postavené části objektu respektují okolní budovy, jejich výraz je ovlivněn prostředím tvarově i materiálově. Většina fasád má klasickou vápennou omítku, části budov s dřevěnou nosnou konstrukcí jsou obloženy dřevěnými deskami. Samotná palírna je z exteriéru upravená pohledovým zdivem z plných cihel, které jsou natřeny bílou barvou. Právě ta má podtrhnout význam budovy. Účetní a prostory kolem budov jsou vydlážděné přírodními kameny, zejména žulou.
Javornicka palírna v kostce
Architekti: ADR s.r.o., Petr Kolář, Aleš Lapka
Spoluautoři: Jana Zoubková, Markéta Kavalírová
Lokalita: Javornice u Dubu, ČR
Návrh: 2012-2013
Realizace: 2014–2016
Zastavěná plocha: 485m2
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice