Odvážné rozšíření rodinného domu, které okolí přijalo rozpačitě
Norské studio Tyin tegnestue má na svědomí zajímavé atypické rozšíření domu. Na první pohled upoutá tím, že přístavba se rozšiřuje směrem nahoru, a tak zabírá jen minimální prostor pozemku. Praktické, vtipné, ale také trošku odvážné řešení na dané poměry.
Hrubé stěny, střecha ještě více
Architekti ze studia Tyin tegnestue, kteří projekt realizovali, tvrdí, že přístavba je výsledkem jejich prvního pokusu o komerční architekturu v norském prostředí. Poprvé pracovali s detaily a předpisy, týkajícími se staveb na norské půdě. Jedním z výsledků akceptování platných norem jsou stěny tlusté třicet centimetrů a střecha s tloušťkou půl metru.
Co přibylo z hlediska funkcí?
Rozšíření domu navazuje na starý dům, který obývá čtyřčlenná rodina. Důvod přístavby byl jasný – nepostačoval jim obytný prostor. V přízemí nového objektu se nachází vstupní místnost a koupelna kombinovaná s prádelnou. Druhé podlaží tvoří víceúčelová místnost s vysokým stropem a velkým oknem, nabízejícím výhled na okolí. Na této úrovni je nová přístavba propojena se starým domem.
Zevně borovice, zevnitř bříza
Fasáda přístavby je obložena přírodně upravenou borovicí. S tímto materiálem architekti už pracovali, proto se rozhodli použít ho i na tomto místě. V interiéru pro změnu použili norskou překližku z břízy s viditelnými a jednoduchými detaily. Z této překližky je řešen i posed při velkém okně, který zároveň obsahuje úložné prostory. Z hlavního prostoru vedou schody ještě výše, do malého „podkroví“ využívaného jako herna.
Pod úrovní domu
Důležitým momentem je fakt, že přístavba je zasazena níže než samotný původní dům, takže druhé podlaží přístavby se nachází na úrovni prvního podlaží domu.
„Tento projekt potvrdil názor, že úzké propojení s projektem je klíčovým faktorem při dosahování požadovaného výsledku. Také dokazuje, že metoda, kterou jsme se naučili a používali v mezinárodním prostředí, má význam i v Norsku,“ doplňují architekti.
Reakce okolí jsou rozmanité
Dům s přístavbou se nachází v tradiční norské čtvrti. Nová část domu svým atypickým vzhledem zpochybňuje hranice toho, co je přijatelné v rámci stavebních norem. Není divu, že zpětná vazba okolí je různá – od pozitivních chvalozpěvů až po negativní reakce a skepticismus.
Rozšíření rodinného domu Arne Garborgsei v kostce
Architektonické studio: TYIN tegnestue
Realizace: září 2011 až leden 2014
Plocha 48 m2
Lokalita: Trondheim, Norsko
Sabína Zavarská
Foto: Pasi Aalto