Perfektní venkovský dům pro čtyřčlennou rodinu
Nejprve to měl být jen víkendový dům, místo pro relaxaci a únik před ruchem velkoměsta. Nakonec se však z něj stal perfektní domov pro čtyřčlennou rodinu.
Úzké panoramatické okno, umístěné ve výšce pracovní plochy kuchyňské linky, zajišťuje majitelce dostatek denního světla při vaření. Jeho východní orientaci si užívá především za letních rán.
Doma na chalupě
Podkrovní byt v centru Prahy majitelům sice nabízel benefity bydlení ve velkoměstě, rozhodli se však natrvalo přestěhovat do vesničky Buš nedaleko vodní nádrže Slapy, kde původně plánovali trávit jen víkendy a dny volna. Zlákal je klid, nádherná příroda a široké možnosti trávení volného času. „Byl to osud,“ tvrdí majitel.
Architekti Dušan Vršek a Roman Valkoun navrhli pro rodinu se dvěma dětmi dům s promyšlenou dispozicí, který dokonale vyhovoval jejím potřebám. V úvahu přitom brali především společenskou povahu majitelů – k jejich základním požadavkům patřil krb a dostatečně velký obývací pokoj, který hned po nastěhování i patřičně využili. „Oslavoval jsem tu čtyřicítku. Bylo tu tenkrát přibližně pětadvacet lidí a dodnes máme na podlaze stopy po tom, jak se tu tancovalo v podpatcích,“ vzpomíná s úsměvem pan domácí.
V domě s jednoduchým tvarem, jaký dokonale zapadá do venkovského prostředí, využili architekti osvědčené schéma: obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní zabírá podstatnou část přízemí a přes velkoformátová okna je z ní přístup na krytou terasu a do zahrady. V poschodí je potom noční zóna s ložnicemi.
„Máme tu všechno, co potřebujeme. Uvítal bych snad jen větší kuchyň a pokoj pro hosty.“
Zasklený štít je dalším prvkem, kterým se stavba odlišuje od tradičních venkovských domů.
Kámen a sklo
Jednoduchou stavbu ozvláštňuje působivá fasáda z pískovce a přístavba obložená dřevem, do níž architekti šikovně umístili potřebné odkládací prostory a technické zázemí. Realizace kamenného obkladu byla náročná, právě on však dodal domu nezaměnitelný charakter. Druhým poznávacím znamením, odlišujícím stavbu od klasických venkovských domů, je zasklený štít, jímž proniká denní světlo do ložnice v podkroví.
Při orientaci domu i při konstrukci obvodových stěn se myslelo na úsporný provoz, dobrou energetickou bilanci podporují i tepelné zisky zabezpečené velkou zasklenou plochou v přízemí a střešní okna v podkroví. „Také v pražském bytě jsme měli střešní okna. Při návrhu domu jsme však trvali na tom, aby to byla okna VELUX, která považuji za záruku kvality,“ zdůvodňuje majitel.
Kromě prosvětlení pokojů v podstřeší navrhli architekti dvě střešní okna i v prostorech hned u vstupu do domu. Denní světlo se tak dostává i na místa, která většinou zůstávají odkázána na umělé osvětlení, a za vchodovými dveřmi s atypickou výškou až tři metry vítá domácí i hosty příjemná atmosféra.
Krb patřil při navrhování domu k základním požadavkům majitelů, kteří výrobek české firmy Krby Dominant využívají opravdu často: „Na podzim a v zimě se v něm topí každý víkend, někdy i ve všední večery.“ Vytváří krásnou atmosféru, a protože se teplo rozvádí i do poschodí, zároveň slouží i k vytápění, což snižuje náklady na topení elektrickým kotlem.
Dům v kostce
Rodinný dům, Buš
Autoři: Ing. arch. Dušan Vršek, Ing. arch. Roman Valkoun
Realizace: 2007
Zastavěná plocha: 130 m2
Užitková plocha: 185 m2
Obvodové stěny: zděné z pálených cihel, zateplené polystyrenem (pod kamenným obkladem) a skelnou vlnou (pod odvětrávanou dřevěnou fasádou)
Okna: dřevěná s dvojsklem
Fasáda: obklad z pískovce a dřeva
Zastřešení: betonové tašky Bramac
Střešní okna: VELUX
Text: red
Foto: VELUX
Zdroj: časopis HOME 10/2016
Jde nekde prosim ziskat kontakt nebo sehnat projekt tohoto domu?