O pozemek široký pouze 5 metrů nebyl dlouhá léta zájem, dokud nepřišla mladá dvojice s takovým nápadem

Málokdy se objeví klient, který má zájem o pozemek široký pouze 5 metrů, který se navíc nachází v oblasti proslulé jako místo, kde se obyvatelé potýkají se sociálními problémy pramenícími z krize přístavního odvětví v 80. letech 20. století. Není divu, že pozemek, na kterém dnes stojí tento obdivuhodný dům, byl prázdný více než půl století.
Reklama

Situace se však změnila, když přišla dvojice, která v tomto kousku země viděla obrovský potenciál. Vzhledem ke zlepšování lokální situace ve švédském městě Landskrona, kde dvojice vlastní kavárnu, se rozhodli usadit právě zde.

Přečtěte si také:

Útlá chata na klidném místě plná pohody

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Jejich vášní je umění, a proto bylo zadání pro architekty jasné – přáli si mít dům, který bude kromě prostoru na každodenní život poskytovat i prostor vhodný k vybudování soukromé galerie.

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Rovinatý pozemek je umístěn mezi starými budovami typickými pro místní zástavbu. Nabídl 75 m² prostoru pro stavbu, která na něm dnes stojí. Dům má užitnou plochu 125 m² i díky kreativním řešením, která přinesli odborníci ve spolupráci s majiteli.

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Kromě domu se na zadní části pozemku nachází zvláštní pracovna. Autoři návrhu dlouho studovali vizuál okolní zástavby, zejména výškové rozdíly budov a jejich autenticitu a historickou hodnotu. Krásu originální zástavby se rozhodli zvýraznit velmi jednoduchou, přímočarou budovou, která vyjadřuje na jedné straně kontrast a na druhé straně zvýrazňuje okolní tvary domů.

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Ze strany ulice působí dům jako kompaktní, čistá pevnost, po vstupu však přichází okouzlující interiér plný života a dynamiky. Různé prosklené plochy, které se zde nacházejí v hojném objemu, zajišťují dostatečný přísun přirozeného světla.

Foto : Milan Mošna, Erik Hocke
Přečtěte si také:

Přízemní dům ve vesnici u Prahy navržený tak, aby vyhovoval potřebám mladé čtyřčlenné rodiny

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Díky více výškovým úrovním, které jsou v části domu vzájemně otevřené, prostor působí skutečně prostorným a zajímavým dojmem. V prostoru za domem (ve vnitřním dvoře) se nachází nový, klidný svět plný zeleně a přírodních materiálů. Tato minizahrádka vede přímo do zvláštní pracovny, jejíž čelní stěna je také prosklená.

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Protože majitelé si kvůli danému prostoru nemohli dovolit pohodlnou terasu na zahradě, architekti jim ji vytvořili na nejvyšším patře, hned vedle ložnice, navíc s výhledem do historické ulice. Takto si mohou ranní kávu či příjemnou večeři vychutnat na čerstvém vzduchu i přesto, že jejich pozemek je skutečně malý.

Přečtěte si také:

Jednopodlažní dům propojený se zahradou a přilehlým parkem u řeky

22

21

Díky inovativním technologiím je energetická spotřeba budovy o 57 % nižší než stanoví místní nařízení. Stěny budovy jsou zkonstruovány z LECA sendvičových bloků, které jsou plně prodyšné bez nutnosti dodatečné instalace parozábrany. Kromě toho daný materiál je vyroben tak, že zamezuje rozvoji plísně, což je v tomto přístavním městě s vyšší vlhkostí vzduchu velmi žádoucí.

Přehled:

Architektonické studio: Elding Oscarson

Lokalita: Landskrona, Švédsko

Vedoucí architekt: Elding Oscarson

Stavebný dozor: Konkret

Realizace: Skånebygg

Rozpočet: 280 000 Eur

Plocha: 125 m²

Rok realizace projektu: 2009

Landskrona Elding Oscarson 10-2009

Text: Anna Martausová

Foto: Åke E:son Lindman

Zdroj: architizer.com, archdaily.com

Reklama

Komentáře

  • No to je hrůza…. tohle by mohli zkusit ve Zlaté uličce…

    Daniela

Komentovat