Realizace rodinného domu jako dobrý důkaz, proč se rozhodnout pro půdorys ve tvaru písmene L
Domy s půdorysem ve tvaru písmene L dokážou vyčarovat i z menšího pozemku dokonalé soukromí. Pokud k tomu přidáte velké prosklené stěny směrem do zahrady a terasu, vzniká prostor pro příjemné rodinné posezení či odpočinek, aniž by domácí byli někomu na očích.
Dům v Mníšku pod Brdy je z ulice nepřístupný, ale do zahrady otevřený, a navzdory okolní zástavbě mají domácí svůj vlastní klid.
Proč L?
Tvarově jednoduchý, vzhledově střídmý jednopodlažní dům z dílny ateliéru Ian Bryan Architects vyrostl v odlehlé části české obce Mníšek pod Brdy. Rovinatá parcela dala architektům možnost uvažovat o půdorysu ve tvaru písmene L. Dům však není postaven zcela na okrajích pozemku, ale pozemek dělí na menší přístupovou část a větší soukromou, rekreační, olemovanou křídly domu. V přístupové části se nachází vstup do domu s parkovacím prostorem. Důvodem, proč se tento dům snaží co nejvíce chránit soukromí svých obyvatel, je fakt, že na okolních pozemcích se staví.
Prošpikovaný světlem
Dostatek přirozeného světla v domě je řešen nejen prosklenými částmi směrem do zahrady, ale i pásovým střešním světlíkem v obytné části domu. Střešní světlíky naleznete také v obou koupelnách. Zajímavá je i kombinace použitých materiálů. Teplo se střídá s chladem: část obkladu je z modřínového dřeva bez povrchové úpravy, část z pohledového betonu s šedou omítkou a z tmavých grafitových převážně ocelových prvků. Všechno to jsou přírodní materiály, které harmonizují s přírodním charakterem lokality. Výrazným geometrickým prvkem jinak horizontálního charakteru domu je vertikální těleso krbu se dvěma komíny.
Jak je řešena dispozice?
Tvar domu nahrává nejen soukromému využití zahrady, ale také funkčnímu členění jednotlivých místností. Logicky vznikla část společenská, tedy denní, kde tráví domácí čas spolu, druhou částí je noční část a třetí technická. Technické a hygienické místnosti jsou uloženy u zdi směřující k ulici.
Ze strany zahrady jsou prostory lemované terasou. Ta je orámovaná betonovou markýzou tvořící přirozené stínění. Zahrada je přístupná nejen z obytného prostoru, ale také z jednotlivých pokojů.
Energeticky nenáročný
Dom je řešen co nejúsporněji i po stránce energetické. „Vodu čerpá z vlastní studny. Vytápěný je tepelným čerpadlem vzduch-voda. V celém domě je osazeno podlahové topení. Severní fasáda je plná, zateplená. Naopak, jih je prosklený a absorbuje sluneční teplo,“ vysvětluje architekt Peter Hričovec.
RD Mníšek pod Brdy ve zkratce
Architektonický ateliér: Ian Bryan Architects | Ian Bryan, Peter Hričovec
Spolupráce: Ing. Michal Němec, David Hruška, Ing. Michal Šibrava – statik, Vít Beran – zahrada, truhlářství FESL – interiér
Lokalita: Mníšek pod Brdy, Česká republika
Realizace: 2016
Čistá podlahová plocha: 165 m2
Terasa: 65 m2
Sabína Zavarská
Foto: Aleš Jungmann
Dobrý den, projekt se mi velmi líbí. prosím mohli byste mi zaslat orientační cenu projektu a zároveň orientační cenu nemovitosti.
děkuji Vlaďka
Dobrý den, lze někde dostat půdorys a více informací k tomuto domu. Děkuji
Dobry den, taky by mě zajímala orientační cena. Projekt je to velice pěkný.
Moc hezké. Prosím o orientační cenu.
Dobrý den, projekt se mi velmi líbí. prosím mohli byste mi zaslat půdorys projektu ,orientační cenu projektu a zároveň orientační cenu nemovitosti.
Předem moc děkuji, s pozdravem Majling
Dobrý den, projekt se mi velmi líbí. prosím mohli byste mi zaslat orientační cenu projektu a zároveň orientační cenu nemovitosti.
Prosím o reakci. Děkuji. Majling