Rekonstrukce starého vinohradnického domu se silným geniem loci

25. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Kombinace kamenného soklu a dřevěné fasády je vždy zajímavým řešením. Nejvíce však svědčí zrekonstruovaným stavbám, které mají silný genius loci.

Takovouto stavbou je i bývalý vinohradnický dům na nitranském Zoboru. Rekonstrukcí prošel v minulém roce pod taktovkou architekta Ivana Jariny. Poskytuje skvělé místo pro odpočinek, krásné výhledy na okolní přírodu.

stavba je vsazena do svažujícího se terénu

Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Z původní zděné stavby určené pro hospodářské účely vznikla kombinace rekonstruovaných pozůstatků a moderní dřevostavby, kterou pokrývá fasáda z cedrového šindele. Tak, jak je bezúdržbová fasáda z cedrového šindele, je bezúdržbová i střecha z titanzinku, která je prakticky její součástí.

Místní kámen, neupravované dřevo a falcovaná střecha, která bude zvětrávat, změní věkem svůj vzhled a ještě více se přizpůsobí prostředí.

Vinohradnický dům na Zoboru s terasou

Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Červený smrk, smrkové překližky a ocel

Architekt nechal v interiéru vyznít hlavní stavební materiály, v rámci nich i konstrukci z červeného smrku. Dalším výrazným dřevěným prvkem jsou smrkové překližky kombinované s ocelovým, řemeslně zpracovaným schodištěm. Za povšimnutí stojí ornament na plošině schodiště. Všechny náročné řemeslné detaily tvořivě řešili přímo na stavbě zkušení odborníci na dřevostavby z firmy Ing. Ján Nosálek, spolu s architektem.

Vinohradnický dům na Zoboru

Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Kam ukryli rámy oken

Celá stavba je vsazena do svažujícího se terénu. Díky tomu je zděný sokl z jedné strany neviditelný – všimnete si pouze příjemně velké terasy, která vznikla na střeše zděné stavby. Terasa je částečně kryta dřevěnou konstrukcí. Když už hovoříme o materiálech, nemůžeme vynechat okna. Jejich rámy jsou skryty za titanzinkovými obloženími, tak vznikla čistá kombinace sklo – kov – kámen.

fasáda domu

Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Jak je řešena dispozice?

Ve zděné části, která je považována za suterén domu, vzniklo samostatné apartmá. Nacházejí se v něm dva pokoje, kuchyňka, koupelna. V části pod samotnou dřevostavbou je sklep a sklad. Celé přízemí patří velkému společenskému prostoru s napojením na venkovní terasu.

Sestává z kuchyně s jídelnou, hygienického zázemí a obývacího pokoje – odpočinkového prostoru, který je možné oddělit od kuchyňské a jídelní části. V podkroví je koupelna a velký odpočinkový prostor. I ten je v případě potřeby možné předělit na dvě části.

zrekonstruovaný dum

Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Propojení se zahradou

Velmi důležitou součástí domu a jeho řešení je propojení se zahradou, kterou projektovala zahradní architektka Eva Wagnerová v duchu respektujícím genius loci tohoto výjimečného místa. Zelená střecha zděné části propojuje interiér s exteriérem. Vzrostlé stromy zabezpečují potřebný stín na jižním svahu.

Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Vinohradnický dům na Zoboru ve zkratce:

architektonický ateliér: VAN JARINA

autoři: Ing. arch. Ivan Jarina

spoluautoři: Ing. arch. Ján Škotta, Ing. arch. Igor Šarocký, Ing. arch. Štefan Šuster

zahrada: Eva Wagnerová

lokalita: Nitra

realizace: 2018

užitná plocha: 165 m2

zastavěná plocha: 130 m2

zhotovitel: TAROS NOVA, s. r. o.

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: montovaný dům rodinný dům smrkové překližky
Sdílejte článek

Diskuze