Řešení pro staré domy s charizmatem: Raději přistavět, než bourat!

26. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Tento dům je příkladem, jak může silná vůle rodiny zachovat starý dům a inspirovat novou architekturu.

„Zachraňme staré, abychom vytvořili cestu novému,“ to je hlavní idea architektů z ateliéru smartvoll architects. Řídili se jí i při nedávné rekonstrukci starého domu v Rakousku.

Moderní přístavba rodinného domu

Místo bourání přistavěli

Šestičlenná rodina toužila po záchraně starého domu na pozemku v rakouském Klosterneuburgu. Původní stavba byla pro ně sice malá, ale zato okouzlující. Využitím původní stavby a přidáním nových částí se architektům podařilo vytvořit nejen rovnováhu mezi starým a novým, ale též dosáhnout pohodlí potřebného pro moderní život. Vytvořili silné centrum domácnosti, které je nejen pohodlné, ale umožňuje cítit se v něm skutečně jako doma.

Moderní přístavba rodinného domu

Ke starému domu přibyly tři nové celky

Autoři proměny po dlouhých a důsledných úvahách i debatách s majiteli dospěli k závěru, že starou stavbu zachovají a doplní o tři nové části: dětskou věž, obývací pokoj a jídelní „domek“, který spojuje starou stavbu s dalšími dvěma malými. Všechny tři nové celky jsou umístěny u starého jádra domu, ale zároveň tvoří tři úplně odlišné vnitřní a vnější prostory.

Přečtěte si také:
Přístavba rodinného domu, která změnila život celé rodině

Moderní přístavba rodinného domu

Každý pokoj (i venkovní prostor) má jiný charakter

„Rádi dáváme jednotlivým místnostem radikálně odlišné vlastnosti. Obývací pokoj se dívá přímo do vinic, dětská věž má výhled do údolí a z malé snídaňové terasy můžete pozdravit sousedy na jihovýchodě,“ vysvětluje hlavní architekt Dimitar Gamizov.

Přibyly nové venkovní prostory – každý s jinou atmosférou. Část rodiny může svačit na jižní terase, zatímco v západní zahradě probíhá narozeninová oslava dětí a mezi zrekonstruovaným starým domem a obývacím pokojem třeba debatují tři tatínkové u chlazených nápojů. To vše zároveň.

Moderní přístavba rodinného domu

Jak je řešena dispozice domu?

Vstup do domu je z jedné z vnějších ploch. Odsud můžete jít do staré zrekonstruované části nebo do hlavní jídelny spojené s jižní terasou. Jídelna spojuje vnější prostory, ale zároveň je spojovacím prvkem všech vnitřních prostorů. Na západ od ní je obývací pokoj, na severovýchod dvoupodlažní dětská věž se čtyřmi dětskými pokoji, na jihu původní stavba s ​​kuchyní v přízemí a ložnicí rodičů v horním poschodí.

Moderní přístavba rodinného domu

Když přístavba zesiluje kouzlo starého

„Naší snahou bylo za každou cenu zachovat původní dům. Původní stavby jsou vždycky zdrojem atmosféry, která vylepší každou novou holou budovu svou historií, patinou a šarmem. Samozřejmě při řešení objemů je potřebný jistý instinkt, péče a opatrnost. Původní dům je šťastný, že ho obklopují nové velké celky. Toto je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli vytvořit nový prostor ve třech celcích u původního. Tvoří pasparty, které zvýrazňují a oslavují původní stavbu, nenechávají ji zahynout,“ vysvětlují dále autoři inspirativní rekonstrukce s přístavbami. V konečném důsledku není původní dům poškozený přístavbami, ale naopak – spíše obohacený.

Moderní přístavba rodinného domu

Rozdíl mezi starým a novým zdůrazňují i fasády

Kuchyň je centrum každého rodinného domu, proto právě ona zůstává ve staré části, ale zároveň v bezprostřední blízkosti přistavěné jídelny. Celý prostor se navzájem prolíná, „teče“, rodina se setkává v jeho srdci. Venkovní prostory díky členění stavby vytvářejí příjemné prostředí pro relaxaci a různé soukromé aktivity – přímo navazují na interiér a doplňují ho. Staré od nového se odlišuje i fasádami. Zatímco stará budova je omítnuta na bílo, nové jsou bohatě prosklené a obložené dřevem.

Přečtěte si také:
Moderní přístavba pro mladý pár: Dostatek prostoru pro rodiče, děti i vnučky

Moderní přístavba rodinného domu

Dům B

architektonický ateliér: smartvoll architects

tým: Dimitar Gamizov, Olya Sendetska, Philipp Buxbaum, Christian Kircher

spolupráce: Buschina & Partner

lokalita: Klosterneuburg u Vídně, Rakousko

plocha: 200 m2

Sabína Zavarská

foto: Dimitar Gamizov

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: přístavby rodinných domů rekonstrukce bydlení rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze