Zdroj: Adolf Bereuter

Rodinný dům se díky převládajícímu dřevu podobá horské chatě

10. 02. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Původní dům byl postaven ve dvou etapách – suterén vznikl ještě před druhou světovou válkou. Jeho pevná konstrukce byla určena pro velký dům. Avšak horní poschodí s dřevěnou konstrukcí neodpovídala původním plánům. Byla postavena po skončení války a mnohem menší a jednodušší, než měla být. Jak dnes vypadá dům po proměně?

Rakouští architekti z ateliéru MWArchitekten se po důkladném prozkoumání původní stavby s investory dohodli na vytvoření náhradní budovy. Stará dřevostavba měla špatnou strukturu. Pevný suterén zrekonstruovali a posadili na něj nový jednoduchý objem, který vyhovuje potřebám majitelů a také plně akceptuje místní stavební pravidla.

Původní stav

Původní stav. Zdroj: Adolf Bereuter

Nová stavba, jíž dominuje smrk, je tedy pokračováním historie původní stavby. Díky použitému materiálu připomíná příjemnou alpskou chatu.

Přečtěte si také:
Netradiční norská tradice: Komfortní dřevostavba s funkčním interiérem

Tmavá fasáda, světlé rámy, červené okenice

Původní dům měl tmavou fasádu, světlé okenní rámy, červené okenice a interiér plný dřeva. Všechny tyto charakteristické vlastnosti architekti přenesli i do novostavby postavené na rekonstruovaném suterénu. Robustní černá fasáda interaguje se světlými okny, která umožňují vhled do teplého interiéru. Na štítových stranách jsou nepravidelně umístěna okna různých velikostí, která vnášejí světlo vždy právě tam, kde je ho nejvíce potřeba.

Smrková kuchyň s červenými židlemi v dřevodomě

Veškerý nábytek je ze smrkových desek, včetně kuchyňské linky, ostrůvku, jídelního stolu. Zdroj: Adolf Bereuter

Smrk zvenčí i zevnitř

„Původní konstrukce stávající budovy nám vnukla základní myšlenku jednoduché, ekonomické výstavby nového domu. Stěnovou konstrukci tvoří odvětraná fasáda s krycí lištou ze smrku, po které následuje dřevěná rámová konstrukce vyplněná celulózou.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní dřevostavba na úzkém pozemku se pyšní pěkným výhledem

Dále pokračuje vnitřní, konstrukční, jakož i architektonická vrstva, sestávající ze smrkových panelů. Konstrukce podlahy je trámová s izolační výplní. Také podlaha je pokryta smrkovými deskami. Všechny dřevěné materiály včetně oken jsou ze smrku a neošetřené,“ popisuje materiálovou jedinečnost stavby hlavní architekt Lukas Peter Mähr.

Smrkový pokoj s červeným retro křeslem v dřevodomě

Jednotný povrchový design a pečlivě spojené materiály vytvářejí přímo sochařský interiér. Zdroj: Adolf Bereuter

Neošetřené dřevo, terasa a červené židle

Jednotný povrchový design a pečlivě spojené materiály vytvářejí přímo sochařský interiér. Je kontrastně zdrženlivý, a tak působí jako ideální plátno – pozadí pro další použití obyvateli. Stopy, které časem přibydou na neošetřeném dřevě, jsou podle architektů chtěnou součástí, „pokračují v psaní historie domu“.

Přečtěte si také:
Moderní způsob venkovského bydlení: Šikovná jednopodlažní dřevostavba!

Část suterénu zůstala shora nezastavěná. Vytváří příjemnou terasu navazující na hlavní obytnou zónu, směřující do soukromí zahrady. Vzpomínkou na někdejší červené okenice jsou červené židle s vyřezaným srdcem u jídelního stolu i červené rolety. Veškerý nábytek je ze smrkových desek, včetně kuchyňské linky, ostrůvku, jídelního stolu. Smrkové jsou i schody a jejich zábradlí.

Smrkový pokoj s červeným retro křeslem v dřevodomě

Jednotný povrchový design a pečlivě spojené materiály vytvářejí přímo sochařský interiér. Zdroj: Adolf Bereuter

Dům ze smrku

architektonický ateliér: MWArchitekten

hlavní architekt: Lukas Peter Mähr

lokalita: Bludenz, Rakousko

plocha: 110 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Adolf Bereuter

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevené povrchy dřevěný nábytek montovaný dům novostavby rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nemohu si pomoci ale „dům“ vypadá spíš jako stodola a do vzhledu horské chaty má daleko. 😂😁

    Zbyhněv