Zdroj: James Brittain

Rustikální dům postavili na nebezpečném svahu, dnes boří mnohé stereotypy

24. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Když je místem stavby silná lokalita, ani kvalitní realizace nemůže být jiná. Projekt CAPO, který je dílem architekta Alaina Carle, má kořeny ve specifické lokalitě: strmý, nestabilní a nebezpečný skalnatý útes je na hranicích obyvatelnosti. Tato nevšední výzva přinutila architekta přehodnotit proces navrhování a zavést do něj i tento kritický rozměr. Díky precizní práci vznikl komplex několika hmot táhnoucích se klikatě po svahu.

Celý projekt provázelo několik komplikací, včetně problému přinést materiály na svažitý pozemek. Umístění a tvar stavby vyplynuly ze stávající organické cesty. Dům je plný pohybu – podporuje neustálé přesouvání se majitelů z jedné úrovně do druhé po schodech venku i uvnitř.

Tvar stavby - Rustikální dům v Kanadě

Umístění a tvar stavby vyplynuly ze stávající organické cesty. Zdroj: James Brittain

Schody, jako průvodní chodník stavby, jsou rozmístěny v různých sekvencích, ve více orientacích a tak, aby se zlepšila kvalita průchodu rezidencí. Architekt nazývá pohyb ústředním designovým prvkem, zároveň však je nutný pro přechod z jednoho funkčního celku k druhému.

Sílu přírody cítíte v každém koutě

Celý projekt je složen z obytných ploch různých tvarů a orientací. Všechny jsou úzce propojeny s exteriérem.

Nejkrásnější je velký panoramatický výhled na Řeku svatého Vavřince z terasy. K ní patří další venkovní prostory, které navazují na interiérové místnosti a umocňují smyslový zážitek z lokality na maximum. Obyvatelé jsou tak automaticky zapojeni do aktivnějšího vztahu k venkovním prostorům, a to i navzdory nebezpečné povaze útesu.

Kamenné zdivo - Rustikální dům v Kanadě

Základním materiálem stavby je robustní kamenné zdivo, které zdůrazňuje skalnatou kvalitu pozemku. Zdroj: James Brittain

Od vstupu nahoře až k řece vede lodžie

Hlavní vstup se nachází v nejvyšším místě pozemku a stavba postupně dále klesá až k řece. Lodžií můžete projít podél budovy přímo na terasy směřující k řece bez toho, že by bylo nutné vstoupit do budovy.

Na konci schodiště a venkovních teras se otevírá prostor přírodní plošiny obklopené útesem a velkými stoletými borovicemi. Propojení interiéru s exteriérem autoři projektu umocnili nejen venkovními, ale i vnitřními trasami, které se prolínají s budovami na obou stranách.

Interiér denní zóny - Rustikální dům v Kanadě

Propojení interiéru s exteriérem autoři projektu umocnili nejen venkovními, ale i vnitřními trasami. Zdroj: James Brittain

Stavba, která boří mnohé stereotypy

Je jasné, že stavba na náročném pozemku musí mít svá specifika. Budova byla do velké míry postavena svépomocí a pomalu, během dlouhého časového období. Majitelé se zapojili i do konečného flexibilního designu stavby.

Dům na svahu boří mnohé stereotypy nejen o stavbách, ale i o domech či chatách, o soužití s pěknou a příjemnou, ale i s drsnou přírodou. Základním materiálem stavby je robustní kamenné zdivo, které zdůrazňuje skalnatou kvalitu pozemku.

Ložnice - Rustikální dům v Kanadě

Venkovní prostory navazují na interiérové místnosti a umocňují smyslový zážitek z lokality na maximum. Zdroj: James Brittain

Odkaz na organickou výstavbu minulého století

„Dům jsme vystavěli rustikálním způsobem, formát a typ sestavy jsme zvolili tak, aby vyhovovaly instalačním omezením lokality. Výsledný objem, který je koncipován téměř jako sled malých kaskádovitých vln směřujících dolů z útesu, odkazuje na velkou krajinu pobřeží Charlevoix.

Přečtěte si také:
Dokonalé využití terénu! Z domu ve svahu udělali oázu klidu

Zde se organická venkovská výstavba minulého století překrývá se závratnou rustikálností území,“ zdůrazňuje kouzlo lokality architekt Alain Carle.

Projekt „CAPO“

architektonický ateliér: AtelierCarle
hlavní architekt: Alain Carle
lokalita: Baie-Saint-Paul, Quebec, Kanada
plocha: 290 m2
realizace: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: James Brittain
Zdroj: v2com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu kamenné zdivo panoramatické výhledy rustikální styl
Sdílejte článek

Diskuze