Proměna secesní vily: Vznikl samostatný byt se schody v koupelně
Bydlení ve vícegenerační secesní vile přeje vřelému rodinnému kontaktu. Interiérové řešení umožnilo kupodivu vyčlenit jedno podlaží pro vytvoření samostatné bytové jednotky. Mladý pár s pomocí architektonického studia svobodová blaha tak získal vlastní zázemí. Zodpovědná úprava neubrala objektu z jeho honosnosti, ale právě naopak ho autorsky ozvláštnila.
Nově získaný byt, který nabízí secesní vila, disponuje rozlohou sto třiceti tří metrů čtverečních a kompletním vybavením. Původní dispozice zůstala bez výraznějších zásahů, změnou funkce prošly jen některé místnosti. Přístup k bytu zabezpečuje dřevěné lomené schodiště.
Velikost schodištní haly umožnila rozdělit prostor příčkou se vstupními dveřmi, za kterými vznikla plnohodnotná předsíň se skříní. Zásah do proporce místa vyžadoval prozíravou fantazii architektů.
Průchozí prostory zůstaly průchozími
Výtvarná podoba dělicí příčky citlivě reaguje na tmavé stropní trámy, respektuje jejich rytmus a výraznou skladbu. Sestává ze dřeva a různých typů skla, včetně zrcadla.
Geometrie příčky je záměrně mírně sešikmená, zrcadlová plocha směřuje na podestu. Cílem je optický účinek. Byt typizuje originální vizuální koncept. Historické vile zásah přináleží.
Proti vstupu se nachází pokoj s flexibilním využitím. V budoucnosti bude sloužit jako dětský pokoj, v současnosti je připraven pro hosty. Druhé dveře pokoje vedou do prostorné průchozí koupelny s pračkou, asymetricky umístěným umyvadlem pod oknem, vanou a WC.
Do koupelny vedou další dveře z předsíně. Tmavý design zařízení, zrcadlový obklad vany a konstrukce z mosazi a skla z ní vytvářejí výjimečné místo. Překvapí i vysoká intenzita přirozeného denního světla.
Vila má dubovou podlahu a autorský nábytek na míru
Dále následuje obývací pokoj propojený s kuchyní. Kuchyň byla původně v místě druhé koupelny na konci dispozičního řešení. Sled tří pokojů zůstal stavebně nedotčen. Architekti určili průchozím místnostem adekvátní funkci, aby nebyl narušen plynulý chod domácnosti ani intimita jeho obyvatel. Pokoje jsou uzavíratelné.
Prostor sjednocuje obnovená původní dubová podlaha vysokého lesku. Nenásilně vytváří plynulé propojení prostorů. Průhledy otevřenými dvoukřídlými dveřmi lákají interiér vnímat objevitelsky.
Charakter bytu, který nabízí secesní vila, tvoří autorský nábytek vyrobený z mořené a olejované překližky v kombinaci s mořenou a lakovanou MDF deskou v různé sytosti hnědé, modré a zelené. Částečně je doplněn fragmenty původního nábytku, například zásuvkami.
Mosazná pracovní deska s vítanou patinou
Osobitý design kuchyňské linky materiálově doplňuje mosaz ve formě pracovní desky a zástěny. Časem získaná patina je vítaná, kvalitní materiály stárnou elegantně.
Atypický kuchyňský ostrůvek s kamennou deskou působí záměrně „umělecky“. K pozoruhodnostem se řadí i původní stropní výmalby, které byly částečně zrestaurovány. Předtím je zakrývala omítka.
Jiné podhledy naopak dodatečně získaly novou vrstvu výmalby, která vhodně doplnila výrazné zařízení, ocelové překlady či klenutý strop. Každá z místností je v detailech unikátní.
Do koupelny jedině po schodech dolů
Z obývacího pokoje s kuchyní se dá projít do pracovny s knihovnou a dvěma oddělenými šatníky. Nábytková sestava prakticky zaplnila prázdný prostor, který vzhledem k jeho poloze nebylo možné do té doby rozumněji zhodnotit.
Nově vytvořené šatníky zaplňují místo až po strop, ale světlíková okna zjemňují masivnost plochy. V jejím centru se nachází výklenek pro televizi s několika policemi.
Třetí, v pořadí poslední pokoj, je ložnice. Také průchozí. Přístup do koupelny s umyvadlem, sprchovým koutem a toaletou zabezpečuje malé schodiště, po němž je třeba sejít směrem dolů. Zařízení i příjemná atmosféra se nese v tomtéž stylu jako v první koupelně.
Byt v secesní vile
autor: svobodová blaha (MgA. Anna Svobodová, Ing. arch. Ondřej Blaha)
lokalita: Praha, Česká republika
zastavěná plocha: 148 m2
užitná plocha: 133 m2
projekt: 2021
realizace: 2021
Fotogalerie
Text: Katarína Mácová
Foto: Svobodová Blaha