Skleněný dům je spojen s přírodou. Sedíte uvnitř a máte pocit, že jste venku
Green House s podlahovým topením a kamny na dřevo je určen pro čtyři lidi. Ochladit se můžete v přírodním bazénu o délce 12 metrů. Inspirací pro každého, kdo řeší moderní psychohygienu, je zapuštěná koupelna s dvojitou dešťovou sprchou.
Kam byste nejraději utekli, když už máte všeho plné zuby? Většina z nás jistě do ticha přírody. Přímý kontakt se zelení je nesmírně uklidňující. Právě v takovém prostředí, v krásném, starém, a navíc zapomenutém kousku lesa vyrostl malý domek – téměř celý vyrobený ze skla. Stojí na betonové deskové terase pod stromy, venkovní jídelna s kamny je umístěna vedle bazénu.
Pozemek v nizozemské vesničce Epse byl zázrakem sám o sobě. Přestože má rozlohu více než 4 000 m², mezi luxusními vilami a obytnou čtvrtí ze 70. let zůstal dlouho neobjeven. Právě zde dnes stojí malý domek téměř celý vyrobený ze skla, přičemž skleněnou má také velkou část střechy. Důvod je jasný: aby si majitelé a návštěvníci mohli naplno vychutnat pohledy na živou přírodu a odpočinout si.
Veverky, jeleni a přírodní bazén
Green House / Glass House, jak projekt nazývají jeho tvůrci, je místo, kde uslyšíte štěbetání ptáků a vidíte, jak po vzrostlých stromech pobíhají veverky. Není neobvyklé vidět ráno jeleny, jak procházejí lesem.
Centrem chatky plné překvapení je denní prostor. Funguje nejen jako kuchyň a obývací pokoj, ale také jako společenská místnost, bar či krytá přístavba s vestavěnou píckou na dřevo. Architekti paralelně s domem osadili nevyhřívaný přírodní bazén s 12metrovou plaveckou dráhou, helofytovým filtrem a lávovými kameny. K čisté vodě přispívají také žluté kosatce.
Dvě podlaží soukromí
Půdorys domu má 40 m2, což rozhodně není mnoho. Přesto je pohodlný. Prosklenou část vyrovnává uzavřený zadní celek, který má dvě podlaží. Díky vertikálnímu členění najdete v přízemí prostornou koupelnu a v patře dvě plnohodnotné ložnice s velkými postelemi umístěnými pod šikmými, dřevem obloženými stropy se světlíky.
Zapuštěná koupelna v přízemí je vybavena dvojitým sprchovým koutem a otočným mramorovým umyvadlem. Designová paleta z éry 70. let našla své místo i v tomto prostoru. Všimněte si tmavých kamínkových dlaždic uvnitř sprchy, které vytvářejí dokonalou retro atmosféru. Většinu nábytku a doplňků řešilo autorské studio přímo na míru.
Eko benefity
Interiér domu je dotvořen exotickým tropickým dřevem ayous, které je tepelně upraveno. Topení a ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo, nechybí vlastní systém odpadní vody.
Denní část
Trámové konstrukce, široká skleněná okna a stropní tabule jsou jedinou „hradbou“, která odděluje interiér domu od okolních lesů. Společenská místnost je řešena v klasickém stylu, skleněnou plochu kolem ní přerušuje pouze tmavé kovové rámování oken.
Obývák
Kontrast se sklem při pohledu zevnitř domu tvoří strukturální trámy ve zlatém odstínu. Autoři projektu umístili do předního okna, které směřuje k přírodnímu bazénu, kamna na dřevo. Sklo kolem nich vyvolává dojem, že oheň plápolá venku u domu – a vám je bez ohledu na počasí příjemně teplo.
Stírání hranic
Víkendový či prázdninový domek s malou podlahovou plochou vůbec nepůsobí stísněně. Je to díky dokonalému propojení s okolní přírodou. Jste uvnitř, ale cítíte se jako venku. Překvapivá realizace zařízená ve stylu 70. let je symbolem stírání hranic mezi interiérem a exteriérem. Výsledek? Dokonalá symbióza s přírodou.
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská
Foto: Kirsten Bos/Where She Goes/whereshegoes.nl
Zdroj: časopis HOME
A kde je trochu soukromí a pohodlí na odpočinek. To mě musí každý vidět, když se podrbu na zadku…..?