Snové bydlení na důchod − malý dům na břehu řeky
Intimní, pohodlný a v blízkosti vody. Takový měl být vysněný dům na stáří. Zkušená architektka si věděla rady a vytvořila pro manželský pár před důchodem domov příjemný a diskrétní, jako jsou oni sami.
Starší manželský pár si přál bydlet ve městě a zároveň v blízkosti vody. Dlouho proto hledal na území Montrealu cenově dostupný pozemek, který by požadavek splňoval – i když zrovna v metropoli kanadské frankofonní oblasti je vodních toků požehnaně. Nakonec se podařilo, když manželé narazili na malý a úzký pozemek nedaleko řeky Des Prairies. Tvar pozemku, blízkost vody a charakter okolí se nakonec staly hlavními faktory, které ovlivnily podobu tohoto městského domu, usazeného v nádherném přírodním prostředí.
Vzhledem k rozpočtu, který majitelé na stavbu vyhradili, (a také k charakteru pozemku) bylo od počátku jasné, že půjde spíše o menší stavbu. Protože se oba manželé blíží důchodovému věku, přáli si navíc investovat spíše do kvality prostoru, než do jeho rozlohy. Jejich požadavkem tak byl intimní, na údržbu nenáročný a útulný domov.
Architektka Anik Péloquin jim navrhla dvoupodlažní stavbu se srovnatelnými rozměry obou podlaží. Jednoduché pojetí hmoty zvolila proto, aby na sebe stavba v rámci místa příliš neupozorňovala. Dvojí podoba fasády – cihla a dřevěný obklad – je jediným „výstřelkem“, který si dovolila.
Přízemí nabízí majitelům příjemných 67 m2, zatímco v patře mohou využít jen o něco menší prostor − 61 m2. Vzhledem ke svému věku požadovali manželé – v kontrastu s aktuálními trendy – samostatný obývací pokoj, kuchyni i jídelnu. Oddělená dispozice podle nich zachovává pocit soukromí a usnadňuje soužití. Všechny tři místnosti se nacházejí v přízemí, zatímco v patře najdeme dvě ložnice a hlavní koupelnu. I tady architektka přistoupila na požadavek oddělených prostor, a tak místnost se dvěma umyvadly, vanou, sprchovým koutem a toaletou předělují troje posuvné dveře.
Díky členitosti fasády si architektka mohla dovolit pracovat s velkým množstvím různých, strategicky umístěných oken. Přestože domy na okolních pozemcích jsou situovány poměrně blízko, podařilo se Anik dostat do každé místnosti dostatek přirozeného světla, dopřát majitelům výhledy na řeku a přitom zachovat jejich soukromí. V obývacím pokoji si pohrála s optikou a díky dvojnásobné výšce místnosti i velkoformátovým oknům dodala relativně malému prostoru hloubku, vzdušnost a pocit blízkosti řeky.
TEXT: DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO: ALBERTO BISCARO
ZDROJ: V2COM-NEWSWIRE.COM
manželé důchodci budou časem s obtížemi zdolávat schody do patra…
Moc krasne, take bych nekdy chtela zit v takovem domku…