Od rozpadlé farmy k modernímu víkendovému domu. Stará usedlost se proměnila bez ztráty původních prvků
Stará hospodářská usedlost u ústí řeky působila „rozpadle“. Po rekonstrukci z ní vznikl víkendový dům se dvěma propojenými terasami. Respektuje styl francouzského venkova, oblíbený i u nás. Zároveň využívá moderní prvky a technologie obnovy. Porovnejte si záběry před rekonstrukcí a po ní.
Rekonstruovaný víkendový dům byl původně farmou, starou usedlost. Nachází se v malé vesničce ve francouzském regionu Charentes-Maritimes. Může se pochlubit výhledem na ústí řeky Gironde.
Pro tuto oblast byly vždy typické malebně působící stavby s vápencovými kamennými zdmi. Atmosféra, kterou vytvářejí, je velmi silná. Architekt Martin Migeon se spolupracovníky ji rozhodně chtěli zachovat.
Původní stav usedlosti
Před rekonstrukcí bylo jasné, že usedlost složená z několika různě orientovaných budov, má nejlepší časy dávno za sebou. Vysoká vlhkost blízko ústí řeky a zastaralé stavební technologie hrozily vápencovým zdem vážnými problémy.
Aby zůstaly stát i v budoucnu, architekti se rozhodli je vyztužit. Umožnilo to zachovat tradiční styl, respektive jej kombinovat s novými současnými prvky.
Existující budovy usedlosti byly hospodářstvím a vzhledem ke své funkci nebraly ohled na okolní krásné výhledy na řeku. Soustřeďovaly se prakticky kolem společného dvora. Souviselo to s péčí o zvířata a hospodařením.
Přístavba s kamny
Prvním úkolem architektů proto bylo otevřít bývalou usedlost směrem k ústí řeky. Zároveň chtěli rozšířit obytný prostor a stávající stavby propojit v souhlasu s jejich novým účelem.
Přístavbu, ve které se nachází hlavní denní prostor – kuchyň, obývací pokoj a jídelní část, museli vybudovat nanovo. Svoje pevné místo tu mají i kachlová kamna. V zimě v nich tiše hoří oheň a rodina majitele klidně pozoruje hladinu řeky. Můžete odsud vyjít na krytou terasu.
Dřevo, kámen a beton
Přístavba spojuje výrazné materiály. Má dřevěnou fasádu směřující do ulice. Portikus podpírají tři betonové sloupy a trám. Díky tomu vznikla působivá kolonáda z pěti sloupů z leštěného betonu. Spočívá na nich dřevěná střešní konstrukce. Dřevo a beton ladí s původním kamenem.
Propojení starého s novým přes terasy
Dalším významným krokem při rekonstrukci usedlosti bylo odstranění střechy mezi dvěma původními budovami.
Výsledkem je další terasa, propojená s tou u přístavby. Je výborně chráněna před větrem. Lze ji tedy využít různě, tvoří jakýsi přechod mezi interiérem a exteriérem.
Patina zůstala
Vnější a vnitřní prostory se v případě tohoto domu totiž výrazně prolínají. Stejně se prolínají staré materiály a konstrukce s novými – zcela nenásilně. Pomáhá tomu i fakt, že architekti zachovali v bývalé usedlosti jistou patinu i po rekonstrukci.
Vintage, masivní dřevo a elegantní zelená
V interiéru je to podobné. Se zařízením to nepřeháněli, aby dům nebyl zbytečně přeplněn. Materiály na stěnách jsou přiznané. Zařízení okouzlí vintage elegancí i rustikální mohutností.
Dům u řeky Gironde
Architekt: Martin Migeon Architecture
Spolupráce: Anouk Migeon Architect
Lokalita: Chenac, France
Dokončení rekonstrukce: 2022
Fotogalerie
Text: Zuzana Kubalová
Foto: Gion von Albertini