Zdroj: MgA. Peter Fabo

Z původní chaty si nová stavba vzala jen kamennou základnu. Vznikla stylová Kostka

05. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byl architektonický návrh typových chatek. Ten se zalíbil investorům, kteří neváhali tvůrce oslovit. Zadáním realizace bylo použití stejného konceptu na půdorysu chaty, která dosloužila.

K novému projektu přispěla původní chata kamennou základnou s rozměry 7 x 5 m. Na jeho konci potom vznikl úchvatný výsledek – chata Kostka v blízkosti města Humpolce či Havlíčkova Brodu.

Přečtěte si také:
Moderní útočiště u Labe: Když chata připomíná plachetnici

Původní náčrt vs. racionální tvar

Na původním návrhu spolupracovali architekti z 0,5 Studio s tvůrci z firmy Chytrý dům, s. r. o. Při realizaci projektu se však ukázalo, že prvotní náčrt chaty nebude stačit.

Chata Kostka vedle stromů

Výrazný kubus a černá fasáda splývající s okolní přírodou se stali charakteristické pro tuto stavbu. Zdroj: MgA. Peter Fabo

Byla nutná jeho modifikace – nápad získal racionální tvar dvoupodlažní kostky s plochou 2 x 30 m2. Tato podoba se v každém případě ukázala jako ideální pro rodinný odpočinek s krásným výhledem do zahrady, kterou obklopují stromy.

Chata a její dialog se zahradou

Architekti zdůrazňují, že při podobných projektech (práce na menších domech) nejsou důležité rozměry, a tedy kolik mají k dispozici prostoru, ale to, jak se ho rozhodnou nakonec definovat. Podstatnou částí projektu je jeho využití čili funkčnost.

Návrh je často vnímán jako kontrast či dialog – například mezi domem a zahradou, exteriérem a interiérem. Tato vzájemná „komunikace“ probíhá v procesu tvorby, jakož i ve výsledku neustále.

Chata ve tvaru kostky

Chata Kostka je ideální na rodinný odpočinek s krásným výhledem do zahrady, kterou obklopují stromy. Zdroj: MgA. Peter Fabo

V případě chaty Kostka jde v některých momentech o výrazný kubus, v jiných zase o spojení černé fasády a její splývání s okolní přírodou. Díky laťování z opáleného dřeva se povrch domu mění pod úhlem dopadajícího světla. Členitost fasády místy evokuje kůru stromů.

Přečtěte si také:
Útulná malá chata uprostřed krásné přírody zaujme nezvyklým prosklením

Prostor, ve kterém je praskání ohně zážitkem

Vchod do chaty je přístupný z vnější terasy posuvnými dveřmi. Přízemí vás ohromí společnou místností, ve které může celá rodina vařit, stolovat i odpočívat. Dále se tu nachází toaleta se sprchovým koutem a technické zázemí pod schody vedoucími do poschodí.

Jídelní stůl

Romantickou atmosféru dotváří i výhled na přírodní scenérii. Zdroj: MgA. Peter Fabo

Kuchyňská linka je výrazná a navazuje na ni pec, která slouží nejen k vaření, ale v zimě i k vyhřívání. Pokoj se tak rychle naplní uklidňujícím zvukem praskajícího ohně. Romantické atmosféře napomáhá i výhled z kuchyně na přírodní scenérii.

Chata má důmyslně využitá okna a propojenou terasu

V přízemí najdete velká prosklená okna, která jsou dominantním prvkem. Po jejich odsunutí dojde k propojení interiéru a terasy. Ta je v létě významnou součástí obytného prostoru, maximálně spojuje dům a přírodu v jeden celek.

Pec

Výrazná kachlová pec slouží nejen na vaření, ale v zimě umí i zahřát. Zdroj: MgA. Peter Fabo

Po vnitřním schodišti se snadno dostanete do poschodí, jehož funkce je jednoznačná – slouží především k spánku či uložení osobních předmětů. V poschodí je pásové okno, které umožňuje výhledy do okolní krajiny, přičemž poskytuje i prostor na soukromí.

Cit pro detail a působivé smrkové obložení

K tomu, aby byl výsledek ohromující a chata výjimečná, přispívá hlavně použití smrkového obložení v celém interiéru. Jde o prvek, který atmosféru chataření ještě umocňuje.

Dřevěný obklad interiéru chaty

Na přízemí dominují velká prosklená okna, která propojují interiér s prostornou terasou. Zdroj: MgA. Peter Fabo

Architekti dbali též na detaily a jejich provedení – dřevo doplňují zámečnicky zpracované části. Strop je formován hrou s rastrem a členěním. Na zpracování je vidět těsnou spolupráci architektů s realizační firmou, přičemž na konstrukčním projektu se podílela i společnost Chytrý dům.

Přečtěte si také:
Ze skromné chaty po dědovi vyrostla moderní chata pro celou rodinu

Návrh byl pomocí kovových prvků „doladěn“ ještě ve fázi studie. Úspěšný projekt je tak charakteristický dotažením práce do konce, která se odráží i v použitých detailech, které nakonec určují i samotnou kvalitu stavby a její funkci.

Chata Kostka Lipnice nad Sázavou

firma: 0,5 Studio
spolupráce: Chytrý dům, s. r. o.
lokalita: Lipnice nad Sázavou
projekt: 2020
realizace projektu: 2022 – 2023
rozloha: obytná plocha 60 m2, terasa 20 m2

Fotogalerie

Text: Natália Turcovská
Foto: MgA. Peter Fabo

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata
Sdílejte článek

Diskuze