V domě z 21. století oživili legendární architektonické principy 20. století
V domě z 21. století se podařilo oživit legendární architektonické principy z první poloviny 20. století. Současné prvky jim dodaly dynamiku a výsledek dokazuje, že jsou opravdu nadčasové.
Vila je pro tuto stavbu v maďarském pohoří Buda Hills to správné slovo. Její autor Lajos Kuknyó se rozhodl, že v ní oživí základní principy tvorby architektonické legendy Miese van der Rohe. Ten byl průkopníkem ve zdůrazňování funkcionalismu a minimalismu. Řídil se myšlenkou, že méně je více a v jednoduchosti je krása. Jako jeden z prvních začal ve svých návrzích rodinných domů zároveň pracovat s otevřeným prostorem a průmyslovými prvky. Využíval moderní technologie a materiály. Na otázku, proč se po tak dlouhé době rozhodl ve svém domě oživit právě tyto myšlenky, autor odpovídá, že chtěl svým klientům ukázat, jak lze tímto způsobem vytvořit velké a moderní bydlení i v současnosti. Zároveň se mu tak podařilo zaplnit mezeru, která vznikla, když se po druhé světové válce přestal Miesův přístup na východ od železné opony podporovat.
Ve společnosti borovic. Z původních borovicových lesů zde zůstaly zbytky, z nichž vznikl zajímavý soukromý parčík.
Technické zázemí s netradičním vstupem je důkazem toho, jak se tvarově jednoduché části budovy na sebe zajímavě vrství, prolínají se stromy a funkčně odlišují.
Výraznější barvy a všudypřítomné pohodlí vnesly odpočinkovou atmosféru 21. století i na terasu.
Vila jako dialog
Základem stavby je jednoduchý tvar kvádru. Jednotlivé kvádry s různými rozměry jsou k sobě přiřazeny a tvoří pavilóny, každý s vlastní funkcí. Díky tomu se dům jakoby roztéká do okolí a nepůsobí dojmem dominantního monstra. Čisté a hranaté linie by mohly působit přísně, ale až tak se jim to nedaří. Uvědomujete si spíše jejich nekomplikovanou eleganci. Architekt si na svého slavného předchůdce vzpomněl i tím, že dům otevřel exteriéru množstvím zasklených stěn. Pomyslný dialog dvou architektů má však i stránky, v nichž se neshodli. Kuknyó, jeho spolupracovník Gábor Lipták a interiérový designér Gyula Ebedli například osvěžili koncept z doby před 70 lety moderní dynamickou barevností hlavně ve společenské části v přízemí. Oživením je i majitelova sbírka − umění tu zkrátka má čestné místo. Najdou se přitom různé kousky: od abstraktních obrazů až po motocyklového veterána. V jiných částech interiéru se návrháři opět vrátili k originálu a využili prvky spojující vnitřek s tím, co je venku, co je přírodní, ale zachovali přitom jistou míru luxusu (například granitové a onyxové obklady v koupelnách). Vznikla tak vila s množstvím prostoru, plná jednoduchosti, funkčnosti, přirozenosti, ale i noblesy a nejvyššího komfortu v podobě domácího wellness technického vybavení.
Volnost porazila stěny. Jednotlivé zóny s různým účelem přecházejí jedna do druhé a jejich samostatnost je jen jemně naznačená jakýmisi polopříčkami.
Obraz Istvána Mazzaga se barevně přetavil do zařízení. Červená přeskočila na křesla (Bugatti), fialová se objevila na sedačce (Minotti).
1. poschodí (first floor)
1 schodiště 2 chodba 3 pokoj 4 šatník 5 koupelna 6 pokoj 7 pokoj 8 koupelna
Přízemí (ground floor)
1 hlavní vchod 2 kuchyň 3 jídelna 4 obývací pokoj 5 studovna 6 schodiště 7 chodba 8 WC 9 šatník 10 prádelna 11 pokoj pro hosty 12 koupelna 13 terasa 14 wellness
Dům v kostce
Autoři a realizátoři projektu: Lajos Kuknyó, Gábor Lipták/Architema Ltd.
Místo: Buda Hills, Maďarsko
Návrh: 2010
Realizace: 2013
Pozemek: 2 500 m2
Užitková plocha: 600 m2
Základy: monolitická betonová deska
Konstrukce: cihla, beton
Střecha: plochá s bitumenovou hydroizolací
Vytápění a chlazení: klimatizace, tepelné čerpadlo vzduch-vzduch
Design interiéru: Gyula Ebedli, www.ebedli.hu
Lajos Kuknyó
Tento maďarský architekt studoval v Budapešti, později pracoval ve Švédsku a v Kanadě. V Maďarsku založil firmu Architéma, která se nejdříve více věnovala navrhování a realizaci administrativních budov a apartmánů. Od roku 2004 se zaměřuje na rodinné domy a vily.
www.architema.net
TEXT ZUZANA KUBALOVÁ, FERENC SCHÜLLER
FOTO TAMAS BUJNOVSZKY, KRISZTIAN KISZELY
ZDROJ časopis HOME 6/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.