Na návštěvě v pasivním bytě
Pasivní domy už u nás, naštěstí, nejsou až takovou vzácností. To, že dnes lze nabídnout obdobný komfort i zájemcům, kteří nechtějí anebo nemohou pomýšlet na vlastní dům, ale zůstává pro mnohé tajemstvím. I zde se však objevují první vlaštovky a my vám jednu z nich přinášíme. Zavítali jsme na návštěvu do pasivního bytu.
Být pasivní a o nic se nestarat – to je hlavní devíza bydlení v bytových domech, které se mohou pochlubit, že byly postaveny v pasivním standardu. Průkopníkem na českém trhu je společnost JRD, která si na nízkoenergetických či pasivních bytovkách de facto vybudovala své jméno.
Viladům v pražských Dolních Měcholupech není nijak velký – vešly se do něj jen tři byty. Což ale vůbec nevadí, naopak – námi navštívený dvoupokojový byt (2+KK) je navíc díky propojení na zahradu příjemným kompromisem mezi rodinným domem a tradičním bytem. První, co nás při návštěvě vzorového bytu upoutalo, vlastně není vidět: navzdory tomu, že se jedná o vzorový byt, který rozhodně není používán každý den, v interiéru byl čerstvý vzduch. Díky řízenému větrání (jedna z podmínek pasivního bydlení) se v něm dá dobře dýchat nehledě na to, kdy jste v něm naposledy otevřeli okno.
Pasivní je nejen celý dům, ale každý z bytů. Po dokončení stavby byl proveden blower-door test a byty jej úspěšně zvládly.
Do vzorového bytu jsme nezamířili obdivovat architektonická kouzla, musí totiž vyhovět skoro všem, obecnému vkusu. Těžko v něm hledat osobnost majitele. Vzorový byt má ukázat potenciál, jak by bylo možné interiér řešit. I když zde se to architektům celkem povedlo.
Vlastní konstrukce domu je z vápenopískových cihel, izolaci tvoří šedý polystyren o tloušťce až 28 cm. Vnější obálku domu uzavírá obklad z fasádních cihelných pásků.
Proto naše další kroky vedly do technické místnosti, kde je ukryt kotel a rekuperační jednotka. Byt má tedy nejen řízenou výměnu vzduchu, zužitkovává i teplotu vypouštěného vzduchu pro ohřev nasávaného čerstvého. Dalším důležitým prvkem jsou exteriérové žaluzie – ty chrání byt nejen před únikem tepla v zimních měsících, ale rovněž i před přehřátím v létě. Překvapila nás ale přítomnost krbu – v pasivních domech ne zas taková vzácnost, nicméně v bytových domech rozhodně nadstandard. Ne, že by potenciální obyvatelé trávili léto se sekerou a pilou – krb je na biolíh. Díky čistému provozu mohl být umístěn na atraktivní místo v příčce mezi ložnicí a obývákem. Vytváří jednak průhled mezi oběma místnostmi a navíc představuje atraktivní doplněk pro ozvláštnění atmosféry.
Pokud byste si chtěli vyzkoušet, v čem se pasivní byt liší od „nepasivního“, majitel nabízí možnost do bytu se nejen podívat, ale třeba v něm i přenocovat.
Byt ale obstojí nejen po technologické, ale i po architektonické stránce. Zaujaly nás střídmě vybrané barvy, volené dle zásady „tón v tónu“. Převládá hnědá a béžová, oživení přináší oranžové doplňky a textilie. Chodbu i koupelny zdobí navíc šedivá barva tapety resp. obkladů. Celkově je barevné řešení spíše strohé, jelikož se ale jedná o nevelký byt určený spíše pro jednoho nebo pro pár, dá se jeho „dospělácký“ charakter pochopit.
Příjemná je i předzahrádka, kterou developer řeší jako jeden spojitý prostor mezi domy z různých etap výstavby. Vznikají zde jakési zatravněné zadní dvorky, vhodné pro relax i třeba pro minizahrádku, oddělenou od ostatních pouze symbolickým živým plotem. Dům jako takový je nevelký, pouze dvoupodlažní, kompaktní krabicoidní tvar svědčí pasivním ambicím investora. Byt nás zaujal, takže se jej rozhodně chystáme v blízké budoucnosti vyzkoušet.
TEXT MATEJ ŠIŠOLÁK
FOTO DANO VESELSKÝ
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.