Nízkoenergetický bytový dům Minergo

07. 06. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Bratislavská Koliba je ještě stále považována za lukrativní adresu. Svědčí o tom i výstavba, která v posledních letech ukrojila z tamních vinohradů podstatnou část – kopec pod Kolibou dnes nevykazuje žádné znaky krize. Je plný […]

Bratislavská Koliba je ještě stále považována za lukrativní adresu. Svědčí o tom i výstavba, která v posledních letech ukrojila z tamních vinohradů podstatnou část – kopec pod Kolibou dnes nevykazuje žádné znaky krize. Je plný nových projektů a k těm nejaktuálnějším patří bytový dům Koliba Minervo pocházející z architektonického ateliéru hantabal architekti. Minergo se svými parametry nachází v nízkoenergetické třídě; ideálním materiálem pro výstavbu obvodového zdiva se staly pórobetonové tvárnice Ytong.

Lokalita ze zlata
„Projekt se nachází na úpatí Koliby, v části zvané Zlatá noha,“ říká Michal Horváth, marketingový ředitel developerské spoleočnosti ICT ISTROCONTI, a. s. Dodává, že název lokality vznikl chybným překladem z německého názvu Goldfüssl, což znamená Zlaté úpatí, ale i Zlatá noha. „Tímto názvem obyvatelé asi chtěli poukázat na sluncem zalitý svah orientovaný na jihovýchod,“ konstatuje Michal Horváth a zimní ranní slunce, odrážející se od oken novostaveb, mu dává za pravdu.

Projekt je již druhým v této lokalitě, který developuje společnost ICT ISTROCONTI. Prvním byl projekt s názvem Zlatá noha, který developer vyhodnotil jako úspěšný, a rozhodl se proto opět „vstoupit do téže řeky“.

„Investor upřednostnil ekonomičtější řešení s lepšími dispozicemi bytů,“ říká architekt Juraj Hantabal. Podle něj měl investor zcela jasnou představu o tom, co chce; počet bytů i jejich velikost. „To v postatě udalo i tón řešení dispozic,“ konstatuje architekt Juraj Hantabal.

Dispozice bytů rovněž odpovídá logice nízké spotřeby energie. Svah je orientovaný na jihovýchod, a tak měli architekti poměrně jasnou volbu. „Jsou to byty s denní částí obrácenou právě na jihovýchod a noční na severozápad. Okna mají na obě strany, čímž získávají na kvalitě i hodnotě,“ konstatuje architekt. Dodává, že při dispozičním řešení chápali jako výzvu hlavně požadavek investora vytvořit byty kvalitní, ale menší než v předcházejícím projektu.

Obvodové zdivo je výplňové o tloušťce 200 mm z pórobetonových tvárnic Ytong s charakteristikou P4-500 a P2-400. Jejich součástí je tenkovrstvá lepicí malta (lepidlo) Ytong, povrchová úprava je z vápenocementové malty Cemix. Tvárnice Ytong byly navrženy pro jejich tepelněizolační vlastnosti, objemovou hmotnost a možnost řešit s nimi i tvarově složitější architektonické návrhy při zachování tepelněizolačních vlastností obvodového pláště. Pro splnění požadavků na rychlost výstavby s minimalizací odpadu byly přesné tvárnice Ytong optimálním stavebním materiálem.

Ytong podpořil energetickou třídu A
Zelené stavby na Slovensku ještě stále nejsou běžné, ale objevují se již alespoň první vlaštovky v nízkoenergetické třídě. Minergo je jednou z nich. Z hlediska architektury to vyžadovalo správné navržení konstrukce tak, aby vyhovovala tepelným normám. Speciální řešení si vyžádal i systém vytápění tepelnými čerpadly. Teplo v bytech se rozvádí systémem teplovzdušného vytápění, který v létě umožňuje plnohodnotné chlazení bez zvýšených nákladů. „Museli jsme správně navrhnout okenní otvory, tloušťku zateplení, konstrukci obvodového pláště střechy a v neposlední řadě myslet i na odhlučnění vytápěcí jednotky nacházející se každém bytě,“ popisuje nároky nízkoenergetického domu na architekturu autor řešení Juraj Hantabal. Ideálním materiálem pro toto řešení se stal Ytong.

Místo: Bratislava, Koliba
Využití: nízkoenergetický bytový komplex
Autor: Ing. arch. Hantabalová Michaela, Ing. arch. Hantabal Juraj
Generální projektant: hantabal architekti, s. r. o.
Investor: SOPRA MINERGO, s. r. o.
Developer: ICT ISTROCONTI, a. s.
Začátek výstavby: červen 2008
Ukončení výstavby: prosinec 2010
Užitková plocha: celková užitková plocha bytů 4 470,56 m2
Generální dodavatel: HANT BA, a. s.

Zdroj: Xella CZ
Foto: Dano Veselský

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: Bytový dům dum nizkoenergeticky rodinny
Sdílejte článek

Diskuze