Vyplatí se stále investovat do fotovoltaiky?
Novela zákona o podporovaných zdrojích energie omezí státní podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy i ze slunce. Někteří odborníci tvrdí, že stop státní podpory nejvíce zasáhne provozovatele menších, domácích elektráren. Opravdu se už nevyplatí do fotovoltaiky investovat?
*Velmi záleží na tom, jaká je nabídka firem a jestli stát podporuje fotovoitaiku pro domácnosti. V roce 2023 můžeme říci, že je fotovoltaika velmi oblíbená především díky zdražování energií a také díky zajímavému příspěvku od státu.
Vlastní sluneční (neboli fotovoltaická) elektrárna je v dnešní době doplňkem mnoha domácností. Ještě donedávna platilo, že výrobou elektřiny pomocí solárních panelů šetříte životní prostředí a snižujete svoji závislost na distributorovi, ale také že se jedná o spolehlivou a jednoznačně výnosnou investici do budoucna. Podle nového zákona ale budou muset majitelé slunečních elektráren platit příspěvky na obnovitelné zdroje, a to i ti, kteří vyrábějí elektřinu pro vlastní potřebu v režimu tzv. zelených bonusů. Ti tak sice o bonusy nepřijdou, vzápětí je však na poplatcích v podstatě vrátí státu zpět. Nabízí se tak otázka, zda se tato investice stále ještě vyplatí.
„Dnes je cena instalace fotovoltaiky cca 47 000 Kč na 1 kW instalovaného výkonu. Počítáme-li s rezervou na případné opravy v průběhu životnosti, dostaneme se na 55 000 Kč. Při provozu 20 let systém vyrobí cca 19 000 kWh, takže 1 kWh vyjde na necelé 3 Kč, při delším provozu ještě méně. Elektřina ze sítě v normálním tarifu stojí průměrně 4,6–4,7 Kč za 1 kWh. To znamená, že dnes už je i bez dotací elektřina z fotovoltaických systému levnější než ze sítě. (Všechny uvedené ceny jsou bez DPH, pozn. red.) Jak tedy vyplývá z výpočtů, návratnost je relativně dlouhá a závisí také na tom, kolik platíte svému dodavateli elektřiny, ale bonusem může být to, že jste na něm méně závislí,“ shrnuje Václav Šváb, odborník na energetiku z informačního centra Envic.
Nechte si systém nainstalovat tak, aby fungoval jako záložní zdroj. V případě výpadku se odpojí od dodavatelské sítě, ale vám bude elektřinu stále dodávat.
Dobré vědět
Systém s certifikovanými a značkovými komponenty má obvykle výrobcem deklarovanou minimální životnost 25 let. Záruční doby na jednotlivé komponenty mohou být 5 až 10 let. Fotovoltaické panely však ročně ztrácejí účinnost o necelé 1 %. Po 10 letech by ale jejich účinnost neměla klesnout pod 90 % a po 20 letech pod 80 %. Vlastní životnost elektrárny se počítá až na 30 let a možná o více. Nejvíce záleží na použitých komponentech a typu panelů.
Dvojí úspora
Tepelné čerpadlo je v současnosti jedním z neúspornějších systémů vytápění. Také dokáže současně klimatizovat nebo například vyhřívat bazén. Ve spojení s nízkou sazbou za elektřinu lze dosáhnout velmi krátké návratnosti vložených investic. Tepelné čerpadlo je navíc vhodné kombinovat s fotovoltaickým systémem, který může sloužit jako další zdroj elektřiny pro čerpadlo. Propojením docílíte maximálního využití vlastní vyrobené obnovitelné energie a snížíte tak svoji závislost na externích dodavatelích. Podstatou napojení fotovoltaické instalace na tepelné čerpadlo je využití energie nejen na ohřev užitkové vody, ale v závislosti na roční době také na vytápění a klimatizaci domu. Spotřeba energie z fotovoltaické instalace se tak navýší až o dalších 7 %. A to vše za samostatného chodu díky inteligentní řídicí technologii. Integrovaná regulace zajistí optimální využití vlastní vyprodukované energie od ohřevu vody až po vytápění v zimě či naopak chlazení objektu v letních měsících. Jednotka dokáže vyhodnotit a efektivně zkombinovat fotovoltaický výstup, energetickou spotřebu domácnosti, nákupní ceny energií (se zohledněním proměnlivosti cen elektrické energie v průběhu dne) i výkupní tarif při prodeji do sítě.
Váš energetický manažer
Řídicí jednotka Schüco Energy Manager vám pomůže maximalizovat využití vlastní energie vyprodukované ze slunce díky inteligentnímu řízení celého systému, a to především díky možnosti jejího uchování a čerpání v průběhu večera, kdy slunce nesvítí, či druhý den. Jednotka sama vyhodnotí, kdy je ekonomicky nejvýhodnější energii čerpat v domácnosti přes integrovaný měnič, uchovat v bateriích jednotky nebo prodat do veřejné sítě. V každé průměrné domácnosti totiž zpravidla dochází k tomu, že z celkové doby, kdy je sluneční energie v průběhu dne vyráběna, je přímo využito množství energie odpovídající pouze 30 % tohoto času. Řídicí jednotka celý proces vylepšuje možností uchování zbývající energie, kterou nelze spotřebovat přímo. Slouží k tomu výkonné baterie založené na lithium-ionto-grafitové technologii. Uloženou energii lze vyčerpat v průběhu noci či druhý den ráno. Díky softwaru, kterým je řídicí jednotka vybavena, mají provozovatelé/majitelé systému přístup k aktuálním údajům, jakými jsou výkon, spotřeba energie, stav baterie, v podstatě nepřetržitě a odkudkoli přes počítač, tablet či chytrý telefon.
Text Dominika Záveská
Foto Schüco
Zdroj časopis HOME
Dobrý den,
chtěl bych se touto cestou informovat, v jaké výši, či podle jakých kritérií by se měl platit uvedený příspěvek na obnovitelné zdroje. Jde mi hlavně o elektřinu pro vlastní spotřebu, i bez zelených bonusů
Děkuji
Najbrt