Vyplatí se stále investovat do fotovoltaiky?

Vyplatí se stále investovat do fotovoltaiky?

25. 03. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie omezí státní podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy i ze slunce. Někteří odborníci tvrdí, že stop státní podpory nejvíce zasáhne provozovatele menších, domácích elektráren. Opravdu se už nevyplatí do fotovoltaiky investovat?

*Velmi záleží na tom, jaká je nabídka firem a jestli stát podporuje fotovoitaiku pro domácnosti. V roce 2023 můžeme říci, že je fotovoltaika velmi oblíbená především díky zdražování energií a také díky zajímavému příspěvku od státu.

Vlastní sluneční (neboli fotovoltaická) elektrárna je v dnešní době doplňkem mnoha domácností. Ještě donedávna platilo, že výrobou elektřiny pomocí solárních panelů šetříte životní prostředí a snižujete svoji závislost na distributorovi, ale také že se jedná o spolehlivou a jednoznačně výnosnou investici do budoucna. Podle nového zákona ale budou muset majitelé slunečních elektráren platit příspěvky na obnovitelné zdroje, a to i ti, kteří vyrábějí elektřinu pro vlastní potřebu v režimu tzv. zelených bonusů. Ti tak sice o bonusy nepřijdou, vzápětí je však na poplatcích v podstatě vrátí státu zpět. Nabízí se tak otázka, zda se tato investice stále ještě vyplatí.

Foto Schüco

Foto Schüco

„Dnes je cena instalace fotovoltaiky cca 47 000 Kč na 1 kW instalovaného výkonu. Počítáme-li s rezervou na případné opravy v průběhu životnosti, dostaneme se na 55 000 Kč. Při provozu 20 let systém vyrobí cca 19 000 kWh, takže 1 kWh vyjde na necelé 3 Kč, při delším provozu ještě méně. Elektřina ze sítě v normálním tarifu stojí průměrně 4,6–4,7 Kč za 1 kWh. To znamená, že dnes už je i bez dotací elektřina z fotovoltaických systému levnější než ze sítě. (Všechny uvedené ceny jsou bez DPH, pozn. red.) Jak tedy vyplývá z výpočtů, návratnost je relativně dlouhá a závisí také na tom, kolik platíte svému dodavateli elektřiny, ale bonusem může být to, že jste na něm méně závislí,“ shrnuje Václav Šváb, odborník na energetiku z informačního centra Envic.

Nechte si systém nainstalovat tak, aby fungoval jako záložní zdroj. V případě výpadku se odpojí od dodavatelské sítě, ale vám bude elektřinu stále dodávat.

Dobré vědět

Systém s certifikovanými a značkovými komponenty má obvykle výrobcem deklarovanou minimální životnost 25 let. Záruční doby na jednotlivé komponenty mohou být 5 až 10 let. Fotovoltaické panely však ročně ztrácejí účinnost o necelé 1 %. Po 10 letech by ale jejich účinnost neměla klesnout pod 90 % a po 20 letech pod 80 %. Vlastní životnost elektrárny se počítá až na 30 let a možná o více. Nejvíce záleží na použitých komponentech a typu panelů.

Foto Schüco

Foto Schüco

Dvojí úspora

Tepelné čerpadlo je v současnosti jedním z neúspornějších systémů vytápění. Také dokáže současně klimatizovat nebo například vyhřívat bazén. Ve spojení s nízkou sazbou za elektřinu lze dosáhnout velmi krátké návratnosti vložených investic. Tepelné čerpadlo je navíc vhodné kombinovat s fotovoltaickým systémem, který může sloužit jako další zdroj elektřiny pro čerpadlo. Propojením docílíte maximálního využití vlastní vyrobené obnovitelné energie a snížíte tak svoji závislost na externích dodavatelích. Podstatou napojení fotovoltaické instalace na tepelné čerpadlo je využití energie nejen na ohřev užitkové vody, ale v závislosti na roční době také na vytápění a klimatizaci domu. Spotřeba energie z fotovoltaické instalace se tak navýší až o dalších 7 %. A to vše za samostatného chodu díky inteligentní řídicí technologii. Integrovaná regulace zajistí optimální využití vlastní vyprodukované energie od ohřevu vody až po vytápění v zimě či naopak chlazení objektu v letních měsících. Jednotka dokáže vyhodnotit a efektivně zkombinovat fotovoltaický výstup, energetickou spotřebu domácnosti, nákupní ceny energií (se zohledněním proměnlivosti cen elektrické energie v průběhu dne) i výkupní tarif při prodeji do sítě.

Foto Schüco

Foto Schüco

Váš energetický manažer

Řídicí jednotka Schüco Energy Manager vám pomůže maximalizovat využití vlastní energie vyprodukované ze slunce díky inteligentnímu řízení celého systému, a to především díky možnosti jejího uchování a čerpání v průběhu večera, kdy slunce nesvítí, či druhý den. Jednotka sama vyhodnotí, kdy je ekonomicky nejvýhodnější energii čerpat v domácnosti přes integrovaný měnič, uchovat v bateriích jednotky nebo prodat do veřejné sítě. V každé průměrné domácnosti totiž zpravidla dochází k tomu, že z celkové doby, kdy je sluneční energie v průběhu dne vyráběna, je přímo využito množství energie odpovídající pouze 30 % tohoto času. Řídicí jednotka celý proces vylepšuje možností uchování zbývající energie, kterou nelze spotřebovat přímo. Slouží k tomu výkonné baterie založené na lithium-ionto-grafitové technologii. Uloženou energii lze vyčerpat v průběhu noci či druhý den ráno. Díky softwaru, kterým je řídicí jednotka vybavena, mají provozovatelé/majitelé systému přístup k aktuálním údajům, jakými jsou výkon, spotřeba energie, stav baterie, v podstatě nepřetržitě a odkudkoli přes počítač, tablet či chytrý telefon.

Foto Schüco

Foto Schüco

Text Dominika Záveská
Foto Schüco
Zdroj časopis HOME

Kategorie: NED a pasivní domy Vytápění
Tagy: fotovoltaika solarni energie
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den,
    chtěl bych se touto cestou informovat, v jaké výši, či podle jakých kritérií by se měl platit uvedený příspěvek na obnovitelné zdroje. Jde mi hlavně o elektřinu pro vlastní spotřebu, i bez zelených bonusů
    Děkuji
    Najbrt

    Tomáš Najbrt