Zdroj: televize FILMpro

Chátrající zřícenina přeměněna na historický klenot. V Bělé nad Radbuzou se stará stodola proměnila v unikátní prostor

09. 12. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Stará tvrz v Bělé pod Radbuzou zažila neuvěřitelnou proměnu. Z kdysi chátrajícího objektu se stal klenot místní komunity. Jak se však z ruin zrodila moderní budova, která v sobě umně spojuje historii a budoucnost? Přečtěte si příběh o jedinečné revitalizaci. 

Stará tvrz se stodolou je renesanční perlou Českého lesa 

Stará tvrz se stodolou, se nachází v malebném městečku Bělá nad Radbuzou, v místě, které je obklopeno krásným Českým lesem. Nedaleko Domažlic. Historie této tvrze se začala psát v roce 1614, kdy ji nechal vybudovat šlechtic Lamingen z Albenreuthu. Tvrz sestávala z několika budov a byla součástí rozsáhlého hospodářského areálu. 

Během 19. století byla rozsáhle přestavěna, což výrazně změnilo její původní podobu. Přesto si zachovala svůj renesanční původ a stala se dominantou města. Po dlouhá léta sloužila jako sídlo šlechtických rodin a později jako správní budova. 

Stará tvrz a stodola v Bělé pod Radbuzou prošly neuvěřitelnou revitalizací

Stará tvrz a stodola v Bělé pod Radbuzou prošly neuvěřitelnou revitalizací Zdroj: televize FILMpro

Od rozkvětu k úpadku 

Bohužel, s příchodem 20. století začala tvrz chátrat. Podepsala se na ní dlouhá léta bez údržby a ničivý požár v roce 2014 ji přivedly na pokraj zkázy. Tvrz se stala smutným symbolem zanedbaného dědictví a hrozilo, že navždy zmizí z tváře města. 

Záchrana a nový život renesanční tvrze 

Naštěstí se našli lidé, kteří nechtěli nechat tuto důležitou součást místní historie zaniknout. A tak se v roce 2018 město Bělá nad Radbuzou rozhodlo situaci řešit. Odkoupilo celý areál, včetně tvrze a s podporou místních obyvatel se pustilo do náročné rekonstrukce. 

První vlaštovkou byla oprava městské stodoly, která byla dokončena v roce 2021. Následně se pak stavební práce přesunuly na samotnou tvrz. Rekonstrukce tvrze probíhala od února 2023 do dubna 2024 a byla financována z dotací Evropské unie a z městského rozpočtu. Celkové náklady revitalizace staré tvrze se vyšplhaly téměř na 70 milionů korun. Ale rozhodně to stálo za to. 

Dnes je stodola v Bělé nad Radbuzou krásným multifunkčním centrem.

Dnes je stodola v Bělé nad Radbuzou krásným multifunkčním centrem. Zdroj: televize FILMpro

Revitalizace tvrze v Bělé nad Radbuzou získala ocenění za záchranu kulturního dědictví 

Rekonstrukce tvrze v Bělé nad Radbuzou nebyla jen náročným stavebním projektem, ale i významným počinem v oblasti ochrany kulturního dědictví. A proto tento projekt získal zasloužené uznání a byl oceněn prestižním titulem: “Stavba roku Plzeňského kraje 2021”. Dále si odnesl i Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, což je další důkaz vysoké kvality a významu této rekonstrukce. Ocenění zdůrazňují nejen technickou dokonalost projektu, ale i jeho přínos pro místní komunitu a zachování historického dědictví pro budoucí generace. 

Tvrz a stodola jsou kontrast starého a nového

Po rozsáhlé rekonstrukci se zchátralá renesanční tvrz proměnila v reprezentativní budovu, která si zachovala svůj historický charakter. Interiéry tvrze jsou zdařilou kombinací moderního pohodlí a historických prvků. Původní kamenné zdi, klenby a některé fragmenty historických omítek byly citlivě zakomponovány do nového uspořádání prostor. Podlahy jsou pokryty kombinací dřevěných a keramických dlaždic, které dodávají interiéru teplý a útulný charakter. Světlo do prostor proniká velkými okny s replikami historického kování.

Stropy jsou zdobeny dřevěnými trámy a kazetami, které dodávají interiéru rustikální vzhled. Dominantou některých místností jsou původní kachlová kamna, která nejenže dodávají interiéru historický šarm, ale také zajišťují příjemné teplo v chladnějších měsících. Dnes v tvrzi naleznete zázemí pro různé neziskové organizace poskytující služby seniorům, handicapovaným a dalším potřebným skupinám obyvatel. Prostostory jsou přizpůsobeny pro individuální konzultace, skupinové aktivity, i odpočinek. 

Za zdařilou revitalizaci stodola i tvrz získala několik ocenění.

Za zdařilou revitalizaci stodola i tvrz získala několik ocenění. Zdroj: televize FILMpro

Stodola se pak stala multifunkčním prostorem pro všechny 

Rovněž i bývalá stodola prošla výraznou proměnou a dnes slouží jako moderní multifunkční místo. Interiér je vzdušný a světlý, s dominantní dřevěnou krovovou konstrukcí, která je nejen nosným prvkem, ale i působivým architektonickým detailem. Podlahy jsou zde pokryty odolným a snadno uržovatelným materiálem, který umožňuje různé druhy využití prostoru. 

Unikátní na této stodole je to, že je tu umělé kluziště, které v zimních měsících přitahuje návštěvníky z širokého okolí. Kontrast mezi historickou dřevěnou konstrukcí a moderním kluzištěm vytváří neobvyklou a zajímavou atmosféru. Kromě kluziště stodola nabízí také dostatek prostoru pro pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí. 

Obě budovy – tvrz i stodola . představují zdařilý příklad toho, jak lze citlivě spojit zachování historického dědictví s moderními požadavky na funkčnost a využití prostor. Tvrz a stodole se tak staly novým centrem komunitního života v Bělé nad Radbuzou a přispívají k oživení celého regionu. 

Stodola má krásný krov.

Stodola má krásný krov. Zdroj: televize FILMpro

FOTOGALERIE

Text: Adriana Dosedělová
Foto: televize FILMpro
Zdroj: youtube.com/televize FILMpro

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: rekonstrukce stodoly zrekonstruovaná stodola
Sdílejte článek

Diskuze