Dělnický dům po rekonstrukci: Zaoblené nároží a mnoho šikovných fint
Při pohledu na nově rekonstruovaný dům od architekta Kryštofa Štulce byste ani nevěřili, že tato venkovská idylka se nachází v Praze. Okouzlí jednoduchým tvarem, který autor projektu změkčil zaoblením hran. Příjemné obliny pronikají i do interiéru.
Původní dům měl charakteristické vlastnosti dělnického domu, protože tu kdysi byla dělnická kolonie. Kromě toho, že byl malý a nízký, byl i vlhký a nekvalitně postavený. Také proto se na něm podepsalo dlouhodobé zanedbávání podstatně více než na jiných domech.
Hned na začátku bylo jasné, že kompletní rekonstrukci se vyhnout nedá. Z toho důvodu musel architekt k rekonstrukci přistupovat prakticky jako ke stavbě úplně nového domu.
Tradiční městský tvar, ale jinak
Nejprve bylo nutné vyčistit stavbu i pozemek od nejrůznějších parazitujících přístaveb a zbytečných prvků. Zůstala čistá hmota klasického obdélníkového českého domu se sedlovou střechou.
„Aby hmota zůstala jednoduchá a „neukecaná“ a rozpočet realistický, ale dům přitom měl ducha, založili jsme celý vtip jeho vnějšího výrazu na jednom jednoduchém prvku, který se však výrazně uplatňuje. Zaoblili jsme nároží domu směřující do ulice a římsu pod střechou do zahrady. Pěkné na zaoblení je, že je to vlastně úplně tradiční městský tvar. Jen se chvíli nepoužíval a my ho nyní používáme jinak. Zaoblené nároží dům změkčuje a dává mu krásný, hladký tvar. Dům do ulice tak „netrčí“, vysvětluje Kryštof Štulc.
Zaatikový žlab, minimální oplechování a další finty
Zaoblení pod střechou ze strany zahrady není jen estetické. Funguje, jako kdysi fungovala římsa, i když úplně jiným způsobem. Na domě najdete i další technické finty: zaatikový žlab, minimální oplechování, skryté svody, „náhodně“ rozházená různě velká okna a podobně. Zaoblení se ještě opakuje v menším měřítku u vjezdu do garáže, u hlavního vstupu a prosklené stěny do zahrady. Domek má i malou přístavbu, která je řešena také úplně minimalisticky. Je obložená týmž kamenem jako plot. Prakticky s ním splývá.
Podkroví jako malý domek v domě
V přízemí najdete velký obývací pokoj, částečně otevřený až po střechu, a kuchyňský kout. Nad garáží je umístěna pracovna a odpočinkové sezení. Velká část stěny do zahrady je prosklená s velkými posuvnými dveřmi. Obývací pokoj je propojen se zahradou venkovní terasou.
Kromě běžných servisních místností se v přízemí nachází ještě ložnice rodičů s velkým francouzským oknem do zahrady. Celé přízemí je bezbariérové. V podkroví jsou dva dětské pokoje a malá koupelna. Podkroví je vlastně navrženo jako samostatný malý domek vsazený do otevřeného prostoru hlavního domu.
Rekonstrukce domu Veleslavín
architektonický ateliér: Atelier..
autor: Ing. arch. Kryštof Štulc
lokalita: Praha
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Atelier..
Hezké pojetí moderního stylu,ale proč všude tak studené barvy?Šedá myška vylezla.