Jak rozšířit bungalov o více prostoru
Když vám špatný stav domu a přísný stavební úřad rozpráší všechny plány a představy o prostornějším bydlení, neházejte hned flintu do žita. S trochou odvahy a fantazie lze vykouzlit velkorysý domov i na mnohem menší ploše, než byste čekali. A co víc, nemusí to být vůbec drahé!
Původně si majitelé chtěli rozšířit svůj dům s rozlohou 74 metrů čtverečních o další patro. Průzkumy však ukázaly, že stávající konstrukce by takovou tíhu neunesla, a architekti museli přijít se záložním řešením. Jako spásná se zdála myšlenka dvoupatrové přístavby na dvorku bungalovu, ale stavební úřad odmítl schválit cokoliv, co by převyšovalo stávající dům. Prostor se tak povedlo rozšířit jen o několik málo metrů, přesto jsou majitelé díky originálnímu přístupu architektů z výsledku nadšeni.
Podlaha z voskovaného javorového dřeva opticky sjednocuje celý prostor původního domu.
Terasa materiálově navazuje na podlahu jídelny.
Omezení jako motor kreativity
Vedle prostorových omezení se architekti museli utkat také s velmi omezeným rozpočtem. Tyto okolnosti je přinutily přehodnotit přístup k projektu a začít o domě přemýšlet úplně jinak. Cestu k působivému výsledku našli v zachování původních materiálů a především v rozdělení vnitřního prostoru do několika výškových úrovní. V nově přistavěné části domu díky tomu vznikly hned tři samostatné pokoje. Z prostorné jídelny lze po třech schodech sejít do útulného obývacího pokoje s televizí, nebo vystoupat do jedné z ložnic. K pocitovému rozšíření interiéru přispívá i možnost propojení s venkovní terasou skrze velkorysé prosklené dveře, které zároveň přivádějí do domu velké množství přirozeného světla. Právě dobře řešené přirozené osvětlení interiéru si majitelé velmi pochvalují a potvrzují, že má na vnímání velikosti prostoru zásadní vliv.
Světlo do interiéru přivádí také střešní okno nad jídelnou.
Obývací pokoj je zapuštěný pod úroveň terénu.
Černě natřená prkna jsou v domě použita vícekrát, částečně tvoří i vnější fasádu přístavby.
Klišé, ale platí
V jednoduchosti je krása. Rezidence St. Hubert v Montrealu je důkazem, že moderně vyhlížející interiér lze vytvořit i bez extrémně drahých kamenných obkladů nebo složitě řešených prosklených ploch. S cílem srazit rozpočet na únosnou míru se architekti rozhodli pracovat co nejvíce s původními materiály. Například stropní konstrukce byla ponechána zcela obnažená − dodává tak hlavnímu prostoru jedinečný charakter, který je umocněn využitím zemitých barev v celém interiéru. Atmosféru této zdařilé rekonstrukce dokresluje i nádherná voskovaná podlaha ze starých javorových prken, která hraje nekonečným množstvím odstínů dřeva a vytváří krásný kontrast k jednoduchým bílým stěnám.
Pouhé natření na bílo udělalo z původního stropu originální interiérový prvek.
Podlaha jídelny je tvořena cementovláknitými deskami, které se běžně používají především na fasádách.
Za dveřmi se skrývá šikovná šatna a schodiště k horní ložnici.
Naturehumaine
„Nejen hezké obrázky v magazínech, ale opravdové prostory pro opravdové lidi,“ tak zní krédo kanadských architektů z ateliéru Naturehumaine. Tvoří ho duo Marc-André Plasse a Stéphane Rasselet. Věnují se především rodinným domům, kterým umí vtisknout jedinečný charakter, ať už jde o novostavbu nebo rekonstrukci. Jejich poznávacím znamením je nápaditá hra s prostorem a využívání přírodních materiálů, díky kterým jejich realizace působí harmonicky a útulně.
http://naturehumaine.com/
text Veronika Benešová
foto Marc-Andre Plasse
zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.