Jak vybrat správný materiál pro nosnou vrstvu podlahy
Při pokládání nové podlahy byste neměli všechnu pozornost věnovat jenom výběru krásné nášlapné vrstvy. Ta bude sice z celé podlahy jako jediná vidět, pod povrchem se ale skrývá ještě nosná vrstva. Neměli byste proto podcenit její výběr a realizaci, aby byla podlaha dokonale rovná a pevná. Poradíme vám, jak se rozhodnout a jaký materiál zvolit.
Právě volba materiálu nosné vrstvy je jedním z nejdůležitějších kroků při celé realizaci podlahy. V současnosti odborníci nejčastěji doporučují lité potěry, které se rozdělují na cementové a anhydritové. Každý z nich najde uplatnění někde jinde.
Do domácnosti patří anhydritový potěr
Do domácností se nejlépe hodí potěr na anhydritové bázi. Skvěle si totiž rozumí s většinou nášlapných vrstev, od vinylu až po parkety. Navíc má velmi vysokou pevnost v ohybu a jeho vrstva díky tomu může být vysoká jen 3 centimetry.
Kromě toho anhydritová podlaha rychleji vysychá a je možné ji intenzivně vysušovat, aniž by se pokroutila či popraskala. Anhydritové potěry jako CEMEX Anhylevel jsou navíc při pokládce vysoce tekuté, takže je není potřeba nijak vyrovnávat.
Do sklepa použijte cement
Při realizaci podlahy ve sklepě, garáži, ale i třeba v sauně nesmíte zapomínat na to, že zde bude větší vlhkost. Ta anhydritovým potěrům příliš nesvědčí, můžete zde ale využít cementové potěry jako třeba
CEMEX Cemlevel. Tomu vlhkost nevadí – a dokonce je na něj možné pokládat krytinu ještě před vyschnutím.
Cementové potěry je možné čerpat hadicí až na vzdálenost 180 metrů a do výšky okolo 30 metrů, což využijete zvláště při pokládání podlah na nepřístupných místech. Není totiž problém potěr zavést hadicí třeba do sklepa, aniž by byla zapotřebí přípojka vody nebo elektřiny.
Pro podlahové topení zvolte speciální potěr
Pokud domů zvažujete vyhřívanou podlahu, je výběr materiálu nosné vrstvy obzvláště důležitý. Podlahová topení jsou čím dál tím oblíbenější, protože teplo sálající přímo z podlahy je nesmírně příjemné. Navíc je tento způsob přenosu tepla také zdravý, neboť nevysouší vzduch a nevíří prach. Při volbě správného druhu základu podlahy je tento druh vytápění navíc i velmi efektivní.
Jenže pokud zvolíte špatný materiál, na teplo si pořádně počkáte. Nosná vrstva z betonu se zahřívá až 4 hodiny, protože má nízkou tepelnou vodivost, a navíc vytváří vzduchové bublinky okolo trubek topení. Část tepla se proto ztratí namísto toho, aby přešla do místnosti.
Nic takového vám ale nehrozí, pokud zvolíte anhydritový potěr. Protože se při lití chová jako voda, dokonale obklopí rozvody topení a zamezí vzniku bublinek. Navíc disponuje lepšími tepelnými vlastnostmi a díky vysoké pevnosti v ohybu může být jeho vrstva tenčí. To vše způsobuje, že se zahřívá výrazně rychleji.
Úplně ideální je potom zvolit potěr speciálně vyvinutý pro použití s podlahovým topením, jakou je materiál Anhylevel Thermio od společnosti CEMEX. Ten má oproti betonu až dva a půl krát větší tepelnou vodivost a jeho vrstva může být ještě tenčí než u běžných anhydritových potěrů. Díky tomu si můžete užít maximální pohodlí – a nohy budete mít v teple už za 30 až 40 minut.
Zdroj: PR článek společnosti CEMEX