Zdroj: The Kitchin

I během víkendu dokážete vlastníma rukama vylepšit starou podlahu k nepoznání!

27. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vyladěný a inspirativní interiér nemusí být luxus. V průběhu víkendu a za poměrně málo peněz dokážete vlastníma rukama změnit nebo vylepšit svou starou podlahu k nepoznání. Nevěříte?

Rekonstrukce podlahy z důvodu nemoderní dlažby je časově i finančně náročná. Proč ale vyhazovat dobrou podlahu, když toužíte jenom změnit její design? Všechno, co potřebujete, je nová barva a chuť tvořit. Navíc, nemusíte zůstat pouze u jednoho odstínu.

Černobílá podlaha s rúžovou pohovkou

Zdroj: istock

Není totiž nic snazšího, než přenést na nový podklad oblíbený vzor pomocí šablony. Ke tvoření vám postačí jen váleček, tupovací štětec a čistá, suchá šablona. Podle typu povrchu zvolte vhodnou barvu a lak, s čímž vám pomohou prodejci ve specializovaných prodejnách.

Přečtěte si také:
Síla interiérových barev: Šedá je sázka na jistotu

Jako od profíka

V poslední době se v interiérovém designu objevuje stále více kombinací dvou různých podlahovin, přičemž přechod mezi nimi není oddělený lištou, jako to bylo kdysi, ale plynule navazují jedna na druhou. Pokud máte klasické dřevěné parkety, podobný dojem můžete vytvořit pomocí barev. Začněte malovat první řady a postupujte do prostoru. Efekt přechodu vynikne nejvíc, když jsou parkety uložené ve vzoru stromečku, chevronu anebo ve staroněmeckém vzoru.

Chodba s barevnou podlahou

Zdroj: Viva Decora

V novém šatu

Orientální marocký anebo aztécky vzor, který vytvoříte pomocí šablony, změní vaši kuchyň k nepoznání. Dlažbu nezapomeňte před malováním pořádně umýt a zbavit mastnoty. První podkladovou barvu nanášejte na suchý povrch válečkem.

Přečtěte si také:
Kreativní stěny, které v interiéru vytvoří jedinečnou atmosféru

Vybranou šablonu si přilepte na dlažbu páskou, aby se vám nehýbala, a pomocí oválného štětce vytvářejte vzor. Po vyschnutí je potřeba dlažbu ošetřit lakem – naneste dvě vrstvy s odstupem alespoň 24 hodin.

TOP TIP

Při používání šablony nepoužívejte příliš velké množství barvy. Barva by vám začala zatékat pod okraje a vznikly by rozpité okraje.

Zkrášlete si schodiště

Oživit staré a nudné schodiště nebylo nikdy snazší. Pokud máte větší a komplikovanější vzor, připevněte svou šablonu nejdříve do středu podstupnice a pak postupujte do stran. Ti odvážnější (a s pevnou rukou) mohou zkusit pracovat také bez šablony a vzor vytvářet přímo na podstupnici pomocí malířského štětce. V tomto případě ale doporučujeme zvolit jednoduché, opakující se vzory (čáry, tečky), které nevyžadují až takovou přesnost.

Vzorované marocké schodiště

Zdroj: Priscila Barros

Ornamenty

Oživte starou dřevěnou podlahu pomocí nadrozměrné šablony ve stylu boho. Velké listy, květinové vzory či mandaly jsou pro bohémsky laděný interiér jako stvořené. V případě, že vám původní odstín dřeva nevyhovuje, můžete si podlahu nejdříve přemalovat. Dříve, než začnete, ujistěte se, že vaše podlaha nebyla voskovaná, a pokud ano, vosk odstraňte.

Přečtěte si také:
Rafinované řešení interiéru, jaké byste v bytě rozhodně nečekali

Pomocí brusky zdrsněte povrch, vysajte, smyjte všechen prach a nechte důkladně vyschnout. Připravený povrch můžete malovat, ideálně válečkem s dlouhou rukojetí. Po vyschnutí barvy vytvořte pomocí šablon ornamenty. Nakonec všechno zafixujte lakem.

Podlaha v předsíni s ornamenty v boho stylu

Zdroj: Stencilslab

TOP TIP

Dejte pozor, abyste se při malování nezahnali do kouta anebo za dveře, odkud nebudete moci odejít „suchou“ nohou.

V pastelových tónech

Pokud vás květiny a ornamenty příliš neoslovují, zkuste to s geometrií. Pastelové odstíny jsou v interiéru mimořádně oblíbené, tak proč je nepoužít na podlahu? Barevné lichoběžníky vyniknou v jednoduše zařízeném prostoru a vnesou do něj chybějící dávku hravosti a optimismu. Vzory si nejdříve nakreslete na papír, potom pomocí pásky vytvořte na zemi lichoběžníky a postupně je vybarvujte, kopírujíce svou předlohu na papíru.

Geometrická podlaha v předsíni

Zdroj: Martine Maakt

Falešný koberec

Máte podlahu z OSB desky, o které jste si mysleli, že je jen dočasným řešením? Nová barva je skvělý způsob, jak zahnat nudu a vytvořit něco originálního. Velkorysý prostor snese také velké geometrické vzory. A vůbec jím nemusí být pokrytá celá podlaha – pomocí barvy zkuste vytvořit například borduru nebo takovýto „falešný“ koberec.

Vzorovaná podlaha v ložnici

Zdroj: Vives Strandt

Pokud hledáte ekologické řešení, vyzkoušejte křídové barvy. Existuje spousta zářivých odstínů, dobře se s nimi pracuje a nepáchnou. Můžete je použít na dlažbu, parkety, dřevo, beton, dokonce i na linoleum.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Vives Strandt, Martine Maakt, Stencilslab, iStock, The Kitchin, Priscila Barros, Viva Decora

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: boho styl etno styl pastelové barvy podlahy trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze