Na dobré věci se oplatí počkat: Renovace domu jim trvala deset let

04. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Renovace jejich domu do finální podoby trvala téměř deset let – dům Helen a Daniela je však nyní důkazem, že na dobré věci se oplatí počkat.

Předtím, než Helen a Daniel koupili svůj dům v roce 2006, bydleli spolu s tehdy ročními dvojčaty Maxem a Fraserem ve dvoupokojovém bytě. „Po narození dvojčat jsem nepracovala, takže rozpočet byl pro nás problém. Zároveň jsme však věděli, že potřebujeme více prostoru,“ říká Helen.

„Nikdy bychom si nemohli dovolit dům této velikosti, pokud by byl dokončený a ve skvělém stavu. Proto jsme se rozhodli, že je pro nás důležitější právě všechen ten prostor než to, jak aktuálně dům vypadá.“

Renovace domu jim trvala deset let

FOTO JAMES FRENCH

„Dům je výsledkem naší lásky. Díky tomu teď máme dům, ve kterém jsme všechno promysleli, a přitom jsme neutratili všechny úspory.“

Dům, který našli, byl konstrukčně v dobrém stavě a navíc měl velký venkovní prostor, žádné větší zásahy do stavby tedy nebyly potřebné. S interiérem, který pamatoval 80. léta minulého století, to však už bylo horší.

„Zdi byly obložené dřevotřískou a zamalované různými barevnými odstíny a navíc tady byly viditelné nekvalitně provedené opravy po předchozím majiteli,“ říká Helen. „Ale mělo to velký potenciál, a proto jsme se rozhodli investovat svůj čas a renovovat do té míry, do jaké to rozpočet dovolí.“

Renovace domu jim trvala deset let

Helenin oblíbený kus nábytku – stylová týková komoda z poloviny minulého století – slouží jako odkládací prostor pro mnoho věcí, díky čemuž není v obývacím pokoji téměř nikdy nepořádek. Nad krbem zaujme perokresba ženského obličeje, která je jednoduchá, zároveň však přitahuje pozornost. FOTO JAMES FRENCH

Hned po nastěhování se Helen a Daniel pustili do rekonstrukce koupelny a samostatné toalety, které pocházely ještě z 50. let.

„Prorazili jsme společnou zeď a vytvořili tak větší koupelnu,“ říká Helen.

„Jako další krok jsme vyměnili velice nehezké skleněné vstupní dveře, které tady byly ještě ze 70. let, a nahradili je novými, které jsme našli na sběrném dvoře. Najali jsme i umělce, který pracuje se sklem, aby replikoval sklo použité na dveřích v našem sousedství. Bylo to finančně poměrně náročné, ale udělalo to veliký rozdíl v tom, jak dům vypadá.“

Helen a Daniel prováděli většinu nutných prací a zařizování prakticky sami – postupně a do té míry, do jaké jim to rozpočet dovoloval, se propracovávali různými místnostmi. Velkou motivací k pokročení v renovaci bylo narození jejich dcerky Heidi v roce 2010.

Renovace domu jim trvala deset let

Zabarvením police stejnou barvou jako na stěně docílíte toho, že vystavené předměty více vyniknou. FOTO JAMES FRENCH

„Máme spoustu vintage předmětů a kousků z druhé ruky, jsem úplný expert na jejich hledání. Je to skvělý způsob, jak ušetřit, hlavně za nábytek.“

 

Renovace domu jim trvala deset let

Asi jen málokdo by si správně tipl, odkud pochází dřevěná podlaha, kterou mají Helen a Daniel v kuchyni. Původně totiž byla součástí squashového kurtu. Místo zakrytí jakýchkoli nedostatků se však dvojice rozhodla je zachovat, a tak je právě podlaha častým předmětem zájmu návštěv. FOTO JAMES FRENCH

O několik let později se dvojici podařilo vyměnit kuchyň a změnit rozvržení dolního patra.

„Moc by se nám líbilo, kdybychom mohli díky velkým dveřím prodloužit vnitřní prostory až do zahrady, protože jsem zoufale toužila po větším propojení s exteriérem,“ říká Helen.

„Bohužel nám to rozpočet nedovolil, takže jsme se co nejvíce snažili pracovat s prostorem, který jsme měli k dispozici. Požádali jsme o pomoc místní firmu, která pracovala na rekonstrukci domu našich sousedů a kterou nám velice doporučovali. Byli pro nás skutečně darem z nebes, a to nejen kvůli profesionálně odvedené práci, ale také měli několik skvělých designových nápadů. Bylo pro nás velkou výhodou, že jsem interiérovou designérkou. Sama jsem si tedy dokázala přesně představit, jak chci, aby prostor vypadal, ale nápady a doporučení od stavitelů mi pomohly proměnit mé návrhy v realitu.“

Renovace domu jim trvala deset let

„Vzorovaná tapeta byla základem, ze kterého jsme vycházeli při zařizování zbytku ložnice,“ říká Helen. I v ložnici má přitom několik vintage kousků, které hezky doplňují původní krb. FOTO JAMES FRENCH

Dvojice následně propojila kuchyň s dětskou hernou, aby oba prostory lépe využívali, čímž se výrazně proměnila dispozice samotné kuchyně. Tím, že přemístili umývadlo, získali navíc prostor pro zasazení velkoformátového okna.

„Bylo to skvělou alternativou ke dveřím, které jsme původně chtěli. Získali jsme tím propojení se zahradou, po kterém jsme toužili,“ říká Helen.

„Nyní máme skvělý výhled od vstupních dveří až na konec pozemku. Utratili jsme více financí na nové kuchyňské spotřebiče a pracovní desku a naopak jsme ušetřili na levnějších kuchyňských skřínkách. Pořídili jsme vysoké skříňky, aby se do nich vešlo co nejvíce a zároveň to místnost prodloužilo. Na podlahu jsem chtěla použít recyklované dřevo a po měsících pátrání jsem na Ebay narazila na použitou podlahu z bývalého squashového hřiště. Mně a Danielovi zabralo téměř dva týdny, než jsme odstranili všechny staré hřebíky a lepidlo a zároveň zachovali známky opotřebení, které podlaze dodávaly originalitu. Pracovali jsme na tom s láskou a jsme moc spokojeni s výsledkem.“

Renovace domu jim trvala deset let

„Původní dlažba a vysoké stropy ve vstupní hale byly pro nás jedním z rozhodujících faktorů, kvůli kterým jsme se pro dům rozhodli,“ říká Helen. „Jsou tak zajímavé a výrazné – nikdy se nám neomrzí.“ FOTO JAMES FRENCH

„Další na seznamu je vylepšení rodinné koupelny, takže jsme na místě, kde jsme začali před 12 lety!“

Když děti trochu povyrostly, původní dětská herna se změnila v místnost, kterou teď využívá celá rodina na odpočinek a sledování televize. Tradiční dveře do této místnosti nahradili Helen s Danielem prosklenými panely, díky čemuž do ní prostupuje mnohem více přirozeného světla. Místnost je zajímavá i tím, že podél celé jedné stěny namontovali Helen a Daniel růžové police.

„Mám na ní své knihy a různé kuriózní předměty. Několikrát jsem se snažila najít dokonalou barvu a nakonec jsem si ji sama namíchala.“

Renovace domu jim trvala deset let

Jeden z chlapců-dvojčat Fraser má ve svém pokoji černé stěny a bílou podlahu. V pokoji je však mnoho doplňků, které rozbíjí strohost černé a bílé. Výrazný oranžový obraz, zajímavé svítidlo ve stejné barvě i elektrická kytara jsou důkazem, že se jedná o chlapecký pokoj. FOTO JAMES FRENCH

Zatím posledním projektem páru byla proměna horního patra, kterou získali Fraser a Max větší pokoje a společnou sprchu. Sprchový kout má pouze dva metry čtvereční, ale díky pečlivému plánování se do koupelny podařilo vtěsnat velkou sprchu, toaletu a umývadlo.

„Možná nám chvíli trvalo, než jsme se dostali tam, kde jsme dnes, ale proces renovace měl vliv na to, že jsme skutečně přemýšleli o prostoru, ve kterém bydlíme, a o tom, jak v něm co nejlépe žít,“ říká Helen.

„Nyní máme důmyslně promyšlený dům, kvůli kterému jsme nemuseli realizovat velkou výstavbu ani utratit všechny naše úspory. Další na seznamu je vylepšení rodinné koupelny, takže jsme na místě, kde jsme začali před 12 lety!“

Renovace domu jim trvala deset let

Barvy v Heidiině pokoji jsou levný, a přesto efektivní způsob, jak vytvořit různé funkční části pokoje a vytvořit improvizované čelo postele, které dokonale kontrastuje se světlými stěnami. FOTO JAMES FRENCH

Profil

MAJITELÉ

Helen Wallace, interiérová designérka, její manžel Daniel, manažer, a jejich tři děti – dvojčata, chlapci Max a Fraser (15), a dcera Heidi (9).

NEMOVITOST

Polovina dvojdomku s pěti ložnicemi v Edwardovském stylu v britském Nottinghamu.

Text: Marisha Taylor
Překlad a úprava: Lucia Blažiová
Foto: James French
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: cihlové domy designový nábytek dvojdomy renovace
Sdílejte článek

Diskuze