Zdroj: Ricard López

Luxus prázdnoty: Dům, který se vám přizpůsobí

26. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Co si představíte pod pojmem „luxus prázdnoty“? Ačkoliv na jedné straně působí prázdnota deprimujícím dojmem, v případě rodinných domů je obvykle příslibem světla, vzdušnosti a možnosti kdykoliv uzpůsobit interiér podle vlastních potřeb. A ty se v různých obdobích života mění. Jak může vypadat stavba, kterou není nutné přestavovat během žádného období, protože se dokáže adaptovat na všechny potenciální potřeby majitelů?

Španělští architekti ze společnosti NORA studio dostali za úkol navrhnout rodinný dům na prodlouženém, přísně ohraničeném pozemku. Investoři toužili po domě, který by jim po celý život sloužil pohodlně a mohl se snadno adaptovat na různé změny. Autoři stavby navrhli „bateriový“ dům rozdělený do několika částí. Není přísně definováno, že část, která je nyní ložnicí, musí ložnicí zůstat, ani že se nedá změnit počet místností.

To, co je dáno, jsou dvě podlaží a velká terasa se zahradou a bazénem.

Přečtěte si také:
Rodinný dům s kouzelnou atmosférou ze staré stodoly

Jednoduché schéma směřuje od ulice do zahrady

Přízemí i poschodí mají jednoduché provozní schéma. Postupně přecházejí od veřejných prostorů přes společenské až po soukromé. Vstup do domu tvoří arkýř, který lze otevřít z ulice do dvora. Provází ho druhý menší a soukromější výklenek. Ten je rozdělen na části, napovídající různé funkce domu.

Bazén - Bateriový dům

Investoři toužili po domě, který by jim po celý život sloužil pohodlně a mohl se snadno adaptovat na různé změny. Zdroj: Ricard López

Výklenek dává domu život

„Toto druhé místo je „baterií“, která dává domu život, poskytuje mu všechny požadované funkce a dodává hlavnímu prostoru „luxus prázdnoty“. Tato prázdnota je nyní charakteristickým znakem, který se může flexibilně přizpůsobit více veřejnému využití (spojení s ulicí) nebo soukromějšímu (spojení s nádvořím). Kromě toho umožňuje zvětšit prostory na spaní do bodu, kdy se představa ložnice jako takové rozvine po celém prvním podlaží,“ popisují hlavní prvky zajímavé stavby její autoři.

Terasa s křeslem -Bateriový dům

Výklenek dává domu život. Zdroj: Ricard López

Kovová brána, kterou jde vidět

„Bateriové“ schéma domu zasahuje až po uliční fasádu, která jen v náznacích odhaluje tajemství rodinného domu. Je výrazná materialitou, přičemž kombinuje všudypřítomné cihly, bílou omítku a dírkovaný kov zelenkavé brány. Stejnou barvu mají i okenice.

Betonový dům -Bateriový dům

Jednoduché schéma směřuje od ulice do zahrady. Zdroj: Ricard López

Na jižní straně, kde najdeme nádvoří, je galerie. V létě chrání budovu před přímým slunečním zářením a vytváří komín, který odvádí přebytečné teplo. V zimě slouží opačně – zachytává co nejvíce energie ve formě tepla. Funguje jako tepelná zóna, která má schopnost uvolňovat horký vzduch pomalejším tempem.

Přečtěte si také:
Mají sousedy ze všech stran, a přesto si užívají soukromí

Surové cihly, dřevo a beton

V celém interiéru dominují různé druhy surových cihel a dřevo. Podlahy jsou z betonu, stejně tak i stropy v některých částech. Přiznané je i elektrické vedení. Dřevěné schodiště osvětluje střešní světlík. Jednotlivé prostory oddělují dřevěné posuvné dveře.

 

Bateriový dům ve zkratce

architektonický ateliér: NORA studio
autoři: Marina Munar Bonnin, Rafel Capó Quetglas, Pau del Campo Montoliu, Luca Lliteras Roldán
lokalita: La Puebla, Španělsko
plocha: 208 m2
realizace: 2023

Sabína Zavarská

foto: Ricard López

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: cihlové domy
Sdílejte článek

Diskuze