Rekonstrukce 300 letého domu? Stará kuřecí farma dnes slouží jako ubytování pro hosty
V kouzelném prostředí městečka Andratx na ostrově Mallorca sídlila až do konce 90. let minulého století největší kuřecí farma na Baleárských ostrovech. Ještě v 60. letech ji založila rodina Burgosových, která se na ostrov vrátila z daleké Kuby, kam tehdy kvůli špatné ekonomické situaci odcházelo za prací mnoho Mallorčanů. Osud bývalého hospodářského statku změnil německý malíř Hartmut Usadel, který v roce 1997 náhodně zahlédl oznámení, že farma je na prodej.
Rozhodl se, že si zde zřídí ateliér. Nezůstalo však jen u toho – po čase z místa vytvořil neformální galerii a kulturní centrum, kde tvořili a vystavovali umělci z celého světa.
Změna majitelů
Statek tvořily tři osmdesátimetrové haly, původně kurníky – z nich vznikly ateliéry, galerie a nechyběla ani malá divadelní sál. Když malíř zemřel, štafetu převzala jeho přítelkyně Tina Horne a v roce 2017 celý areál koupil nový majitel. Ten nechal prostory zrekonstruovat tak, aby navázaly na kulturní potenciál Sa Taronjy. Neobvyklý a jistě i náročný úkol řešili slovenští architekti Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík a Ján Šimko z ateliéru BEEF.
Tři kurníky a dům
Pozemek, na kterém stojí bývalá farma, je rozčleněn na dvě hlavní části. První tvoří kamenný, již zrekonstruovaný třistaletý městský dům na hranici husté zástavby. Druhou částí jsou zmíněné tři štíhlé, osmdesátimetrové haly, které původně sloužily jako kurníky, později jako ateliéry a galerie umělců. O jejich budoucnosti nyní probíhají jednání s městem. Cílem je pokračovat v tradici tohoto místa a podporovat myšlenku autentické kultury. Kamenný dům sloužil během své existence převážně k bydlení, s výjimkou poslední dekády, kdy v něm bylo zázemí pro gastronomii kulturního centra. Úkolem architektů bylo přestavět ho na penzion se čtyřmi apartmány a správcovskou kanceláří (tzv. oficina).
Očištěný od nánosů
„Za pomoci místních dělníků se slovenskými kořeny jsme odstranili všechny nánosy a přístavby. Zůstala původní kamenná obálka a její přirozená masivní tectonika. Nově doplněná materiálová řešení zůstala v rámci lokálně dostupných zdrojů, například místního kamene Mares,“ upřesňují autoři přestavby. Historická stavba během rekonstrukce odhalila řadu zajímavostí. „V celém areálu jsme našli mnoho artefaktů, které jsme zakomponovali do interiéru, jako například starožitný stůl se židlemi, typické mallorské sklo nebo umělecké obrazy ze zlaté éry kulturního centra Sa Taronja,“ doplňuje Rado Buzinkay.
Plány do budoucna
Přestavba hal by měla navazovat na zachování původní technické architektury. Jejím charakteristickým znakem je filigránská montovaná konstrukce z ocelových L-profilů, kterou architekti plánují zrekonstruovat do původního stavu. Modulární obvodový plášť bude nahrazen novým s mírně upraveným okenním rastrem. Vnitřní prostory budou vybaveny flexibilním systémem přípojek na inženýrské sítě tak, aby byla zachována variabilita členění prostor i do budoucna.
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská
Foto: Tomeu Canyellas
Zdroj: www.linka.news