Rekonstrukce kláštera ze 17. století: Dostal industriální nádech a vznikl z něj neobyčejný byt
Renovací, která trvala více než dva roky, vzniklo bydlení pro pár klenotníků. Architektonické studio Pelizzari Studio spojilo historické hodnoty původní stavby s nádechem elegantní moderny. Loft s industriální náladou připomíná tvary typického lombardského skladu s vnitřním dvorem.
Historická budova v centru města Brescia, ve které se dnes nachází inspirativní byt dvou klenotníků, byla postavena v 17. století jako klášter. V polovině 20. století v ní sídlilo muzeum. Architekti z ateliéru Pelizzari Studio řešili absolutní proměnu funkce prostorů s citem k minulosti i umění. Přidali mu industriální nádech, díky čemuž vznikl byt s neobvyklou intenzivní atmosférou.
Poznání, know-how a respekt
Celková proměna trvala dva roky, ale Pelizzari Studio vedlo první rekonstrukci budovy už před deseti lety. Díky tomu, že architekti stavbu dokonale znali, a to včetně její minulosti a případných nedostatků, během druhé rekonstrukce ukončené v roce 2023 vytvořili místnosti s jedinečnou živou atmosférou. Interiér vylepšují vzácná díla současného umění a orientální doplňky, sesbírané během cest po světě.
Není pochyb, že za výsledným dílem je know-how týmu architektů a jejich odborné znalosti v oblasti obnovy, které umožnily zachovat a renovovat konstrukční části budovy včetně starých cihlových obvodových zdí. Sami přiznávají touhu respektovat genia loci a původní kontext stavby. Stejně tak se snažili zachovat všechnu okolní zeleň, která předtím sloužila jako zeleninová zahrada.
Mezi uměním a funkčností
Výsledkem proměny je byt s velkým centrálním prostorem, který zahrnuje obývací pokoj, kuchyni, hlavní ložnici a prostor pro hosty. Části bytu sjednocují upravené původní podlahové desky z modřínového dřeva. Živá synergie materiálů a textur i dialog mezi různými formami nábytku jsou citelné.
Pokud jde o interiérový design a dekor, všechny kouty bytu se pohybují mezi uměním a funkčností. „Každý prvek nachází rovnováhu na nekonečné cestě mezi racionalitou a smyslností, jako by chtěl vyprávět o životě těch, kteří žijí v těchto prostorech,“ popisují svoje dílo autoři projektu. Třešničkou na dortu je pedantně řešené osvětlení, které zvýrazňuje charakteristické rysy domu.
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská
Foto: Mattia Aquila
Zdroj: časopis HOME