Sedm nejvýraznějších trendů u zasklených ploch
Velké plochy skla, které znamenají lepší kontakt s okolím, jsou touhou mnoha budoucích majitelů rodinných domů. A přání zákazníka je i v tomto případě pro výrobce rozkazem. Čím nás ještě dnes dokážou u zasklených ploch potěšit?
1. Lepší izolace
Přísnější požadavky na tepelněizolační vlastnosti se týkají i oken. Souvisejí s tím, že od loňského roku už musejí novostavby splnit limity kategorie téměř nulový dům. Mezi nejdůležitější parametry patří součinitel prostupu tepla Uw (kde index w znamená window, tedy okno), který by měl být nově nižší nebo roven 0,85 W/(m2.K). Na této hodnotě se přitom podílí zasklení i rám. Protože lepší tepelněizolační vlastnosti má trojsklo (Ug = 0,6 – 0,8 W/(m2.K)), roste poptávka právě po tomto zasklení a výrobci profilů přecházejí na systémy primárně určené na použití trojskel. Jejich snaha zároveň směřuje k vývoji profilů s co nejnižším součinitelem prostupu tepla (Uf, kde f znamená frame, tedy rám). Možností je zde přitom více.
Podle Richarda Vách, technického manažera pro profilové systémy Deceuninck, se u plastových profilů dá dosáhnout optimálního součinitele prostupu tepla celým oknem s pěti až šesti komorami se stavební hloubkou od 70 mm. Tepelněizolační vlastnosti je přitom možné zlepšit například použitím výztuže ze sklolaminátu, hliníkovými destičkami v profilu, větším zapuštěním skla či optimálním umístěním výztuže.
Nejde však jen o samotný prostup tepla oknem, ale i o izolaci proti dešti a větru v místě spojů, čehož se dosahuje systémem stále kvalitnějších těsnění. V mnoha případech může být podstatným parametrem i ochrana před hlukem.
Tři střešní okna (dvě otvíratelná a jedno fixní) v jednom elegantním štíhlém rámu, to je produkt s názvem VELUX STUDIO. Výhodou jednoho rámu pro tři okna je jednoduchá a rychlá montáž. Tento systém však má i další přednosti. Štíhlé rámové profily jsou nejen estetickým řešením, ale umožňují i zvětšení plochy skla, což znamená více denního světla i téměř nerušený až panoramatický výhled. Vnitřní klima zlepšují též výborné tepelněizolační vlastnosti nízkoenergetického bezpečnostního trojskla (Uw = 1,2 W/(m2.K)) a možnost ventilace.
2. Univerzálnost
Dalším trendem, který je pro běžného uživatele možná méně zjevný, je univerzálnost či kompatibilita jednotlivých prvků okenních systémů jednoho výrobce. To dovoluje vzájemně kombinovat různé komponenty a dává tak více možností při navrhování. Ruku v ruce s takovouto standardizací jde i zjednodušování instalace či výměny. Stále častěji jde o tzv. „plug‘n‘play“ systémy, kde se jednotlivé části spojují bez svařování nebo šroubování. Myslíte si, že se vás tento trend netýká? Ale týká. Pro vás to totiž může znamenat řešení lépe ušité na míru právě vašemu domu i jeho rychlejší realizaci.
Okna, a především zasklené stěny, které spojují interiér s terasou, jsou stále větší a jejich konstrukce stále subtilnější. Vliv tohoto trendu na exteriér i interiér rodinných domů i na komfort bydlení je přitom velmi příjemný.
3. Méně rámu, více skla
Tento trend je asi nejvíce viditelný: okna, a hlavně zasklené stěny, které spojují interiér s terasou, jsou stále větší a jejich konstrukce stále subtilnější. Efekt je totiž velmi příjemný – více slunečního světla v místnosti, krásnější výhled, větší pocit volnosti a lepší kontakt se zahradou… Nemluvě o elegantním moderním vzhledu fasády.
Trend subtilních profilů a velkých ploch skla přitom hraje do karet především hliníkovým oknům, u kterých jde o přirozené využití jejich silných stránek.
V tomto směru však odvedli velký kus práce i výrobci plastových profilů. Za jejich přednosti se tradičně považuje především výborná izolační schopnost a snadná údržba. V robustnosti a únosnosti profilů, tj. v možnostech využít útlé rámy a velkorozměrné skleněné tabule, však měli dlouho rezervy. A právě zde zaznamenali výrazný pokrok. Například firma Rehau uvedla na trh už před deseti lety kompozitní materiál na bázi PVC a skleněných vláken RAU-FIPRO, který umožnil vyrábět okna nebo dveře v rozměrech, jaké byly do té doby možné jen u hliníkových profilů. Do určitých velikostí přitom nebyly nutné ocelové výztuhy, což vedlo ke zlepšení součinitele prostupu tepla a ke snížení hmotnosti okna.
Firma už představila i novou generaci kompozitu RAU-FIPRO X, která má mnohem vyšší podíl skleněných vláken. Výsledkem je výrazně větší stabilita a tvarová stálost velkých formátů i bez ocelové výztuhy při zachování výborných tepelněizolačních vlastností i hlukového útlumu (do 47 dB). Například křídlo z tohoto materiálu s barevným dezénem unese okenní tabuli s hmotností až sto kilogramů, což v případě lepeného skla znamená výšku 2,5 m a šířku 1,5 m. Podobné vylepšení plastových profilů lze sledovat i u dalších značek.
Hybridní systém, který kombinuje výhody HS portálu a PSK systému, nabízí firma REHAU pod označením SYNEGO SLIDE. Profil vychází ze standardní konstrukce a je určen těm, kdo touží po HS portálu, ale jejich finanční rozpočet je nižší. Jak funguje? V první fázi otevírání se SLIDE částečně chová jako PSK, to znamená, že křídlo musíte vysunout, jenže v tomto případě jen o jeden centimetr. Křídlo se tak dostane na kolejnici, po které se pohodlně odsune bokem.
V druhé fázi se tedy systém chová jako HS portál. Protože celou hmotnost skla při pohybu „drží“ kolejnice, dají se použít výrazně větší prvky než u systému PSK (až 2 × 2,5 m, do hmotnosti 200 kg). Tento systém umožňuje i kašírování celého profilu, což ocení každý, kdo si potrpí na detaily.
4. Elegantní vzhled
Subtilnost rámů přitom není jediným parametrem, který k němu směřuje. Evidentní je i stoupající obliba tmavě šedých odstínů a matné struktury typické pro kovové povrchy. Také zde jsou ve výhodě hliníkové profily, ostatní se jim však svým vzhledem stále úspěšněji přibližují – ať už jde o vnější hliníkovou „kapotáž“ u dřevohliníkových či plastohliníkových profilů, nebo dezény těch plastových, které mohou být nejen povrchově upravené, ale do jisté míry i probarvené ve hmotě. Používání tmavých odstínů má i jeden efekt, který si jen málokdo uvědomí – v létě se mohou tmavé okenní profily zahřívat na velmi vysoké teploty, což klade vyšší nároky na jejich tuhost a odolnost proti ohybu.
Pokud jde o barevnost či vzhled povrchu, jsou však možnosti plastových oken mnohem širší – od fólií, přes barvu, až po imitace hliníku či dřeva, nebo kombinování různých odstínů z vnější a vnitřní strany okenního profilu.
5. Pohodlný kontakt
Dalším logickým trendem je v souvislosti s velkoplošným zasklením i lepší přístupnost prostoru na druhé straně skla, to znamená bezbariérovost a jednoduchá manipulace s dveřními křídly. Člověk si přece chce užít nejen pohledu na okolí, ale chce se do zahrady i co nejjednodušeji dostat a moci pohodlně chodit na terasu a zpět. Trendem je proto nejen tzv. nulový práh, ale i systémy, které umožňují lehce pohybovat s těžkými velkoformátovými zasklenými elementy. A to vůbec není snadný úkol. Jaké jsou tedy možnosti pohodlného otevírání, při nichž se nepřipravíte o cenné čtvereční metry ani v interiéru, ani v exteriéru? Nejčastěji se využívají dva systémy – posuvno-zdvihací (HS portál) nebo paralelně posuvno-sklopné dveře (PSK).
K přednostem HS portálu patří komfortní a jednoduché otevírání, bezbariérový přístup, velké rozměry a minimalistický design. Nevýhodou je vyšší cena a nutnost speciální konstrukce. PSK systém naopak těží z konstrukce vycházející ze základního okenního systému, a tím i z lepší těsnosti. Pozitivem je výrazně nižší cena, nevýhodou jsou mnohem menší rozměry prvků a komplikovanější otevírání. Společnost Rehau, která nabízí i „křížence“, tedy hybridní systém, který kombinuje pozitiva obou zmíněných systémů.
Otevření opravdu doširoka umožňuje panoramatický posuvný systém PANORAMA SWING DESIGN, který je ekonomickou alternativou velkých dveří od Rehau. Jeho hlavní výhodou je maximální variabilnost při otevírání – jednotlivá křídla se dají individuálně skládat a posouvat.
Tepelněizolační vlastnosti nejsou pochopitelně u tohoto systému nejlepší, prvořadé bylo nabídnout příznivou cenu, velkou flexibilitu a finální volnou šířku otvoru. Toto řešení je tedy ideální například do zimních zahrad, krytých teras či do podobných prostorů, kde si lze při otevření křídel naplno užít slunečních paprsků.
6. Odolnost a bezpečnost
S velkými zasklenými dveřmi, jimiž vejdete přes terasu přímo do obývacího pokoje, však souvisí i další trend, a tím je dodávání zasklených prvků do rodinných domů ve vyšších třídách odolnosti proti vloupání. Jde minimálně o třídu RC2, často až RC3. Tato okna a dveře mají několik bezpečnostních uzávěrů, bezpečnostní sklo i speciální kliky včetně takových, které se dají uzamykat a ovládat i na dálku.
SCHÜCO ASE 80.HI. s nulovým prahem je zhmotněním několika trendů. Získal ocenění Red Dot Design Award 2018 a 2019 a nastavil laťku nejen v oblasti produktového designu, ale i v oblasti zdravé, šikovné a komfortní výstavby. Křídla až do výšky 3,5 m, s hmotností do 200 kg, resp. 350 kg, se dodávají pro obě stavební hloubky – 60 i 80 mm. Jednokolejnicové, dvojkolejnicové i tříkolejnicové verze jsou založeny na multifunkčních profilech, které umožňují optimální použití stejných dílů.
7. Inteligentní ovládání a technologie
Ne, nepřesunuli jsme se čistě k tématu budoucnosti. Například elektrifikace, která umožňuje dálkově ovládat střešní okna a jejich stínění, je už dnes zcela běžnou cestou ke zvýšení pohodlí v podkroví. VELUX dokonce nabízí i cenově dostupnou doplňkovou soupravu, s níž lze takovéto ovládání jednoduše a rychle instalovat i dodatečně (je k dispozici i v solární variantě, takže nepotřebuje ani přívod elektrické energie, protože využívá energii ze slunce). Dokonalý komfort potom zabezpečí připojení střešních oken s roletou na inteligentní systém VELUX ACTIVE. Tento systém větrá a stíní automaticky bez toho, že byste na to museli myslet. Díky předpovědi počasí dokáže vyvětrat v předstihu či zastínit ještě před horkým dnem.
Správné okno dokáže posunout celý dům do vyšší kategorie, ať už estetické, nebo z pohledu komfortu. Naopak nevhodná okna mohou pokazit i jinak dobrou stavbu.
Elektrifikace je cestou k pohodlí i při pohybování s velkými moduly zasklených stěn. Například Schüco nabízí možnost otevírat a zavírat velkorozměrné zasklené elementy dotykem na klice, pomocí ovladače nebo aplikací v chytrém telefonu, a to díky skrytému mechatronickému kování TipTronic.
Firma VEKA chystá horkou novinku – nové plastové posuvné dveře (HS portál) s názvem VEKAMOTION 82. Při vývoji byl kladen velký důraz na návrh konstrukce, která by zaručila bezproblémové zpracování a montáž. Ve srovnání s předchozími systémy nabízí VEKAMOTION 82 až o 20 % menší pohledovou šířku profilu křídla, což umožňuje velmi moderní vzhled a více prosvětlený interiér. HS portály VEKAMOTION mají navíc výbornou tepelnou a zvukovou izolaci.
A jaká je budoucnost otvorových výplní? Od oken, resp. zasklení, můžeme očekávat například vyšší ochranu soukromí – už dnes existují skla, která se dokáží sama zabarvit podle intenzity slunečního záření nebo zavedením elektrického proudu vytvořit matný efekt tak, aby nebylo vidět dovnitř. Probíhá též vývoj tzv. inteligentních oken, kde je sklo pokryté tenkou vrstvou chemické látky, která dokáže reagovat na teplotu. Když je venku pod 25 °C, propouští teplo do místnosti, když je teplota vyšší, odráží ho.
Zajímavých trendů a novinek tedy není málo. A jak se v těch všech možnostech zorientovat při plánování vlastního domu? Nejlepší je dát na rady odborníků. Správné okno totiž dokáže posunout celý dům do vyšší kategorie, ať už estetické, nebo z pohledu komfortu. Naopak nevhodná okna mohou pokazit i jinak slušnou stavbu.
Připravila: Erika Kuhnová, odborná spolupráce a foto REHAU, SCHÜCO, LOMAX, VEKA, Vekra, VELUX
Zdroj: Časopis HOME