strešné okno Velux
Zdroj: Martin Matula

Seriál RenovActive – 3. část: Výběr a montáž střešních oken

25. 01. 2021 Sdílet

Důležitou součástí zdravého bydlení je správný výběr střešních oken. Ta nemohou chybět ani v projektu RenovActive – projektu vzorové rekonstrukce klasického rodinného domu se čtvercovým půdorysem. Pokud jste i vy jeden z těchto domů zdědili nebo v něm už déle bydlíte, společnost VELUX má pro vás návod, jak z něho udělat zdravý a moderní domov.

Střešní okna v rodinném domě jsou zárukou optimální ventilace. V našem případě jsou doplněna stínicí technikou, díky které pomáhají regulovat světlo a teplo. Zvolili jsme kombinaci mechanicky otevíratelných a elektricky ovládaných střešních oken.

Okna vybírejte podle světových stran

Při výběru střešních oken jsme se řídili především orientací na světové strany. Hlavně v případě střešních oken orientovaných na jih potřebujeme regulovat nejen teplo, ale i světlo, proto jsme kladli důraz nejen na stínění.Na severní stranu domu jsme vybrali okna s prémiovým zasklením s velmi nízkým součinitelem prostupu tepla. Z důvodu výhody jednoduchého ovládání jsme zvolili elektrifikovaná okna VELUX INTEGRA. Na ostatní světové strany jsme umístili cenově výhodná okna z kategorie Standard Plus s izolačním trojsklem. Tato okna jsou dodatečně vybavena solárním pohonem, takže je možné je ovládat i na dálku. Při výběru je dobré vybírat kvalitu, protože střešní okna by vám během své životnosti neměla dělat žádné problémy.

Jak si vybrat stínění

Orientace střešních oken byla určující i při výběru doplňků. Všechny strany orientované na východ, které bývají zality světlem, mají vnější stínění.

Okna orientovaná na jih jsou vybavena vnějšími roletami a okna směřující na východ a západ vnějšími markýzami, které nepřekážejí ve výhledu. K úplnému zatemnění a zajištění zdravého spánku jsou na střešních oknech vnitřní rolety.

stresni okno Velux

Zdroj: Martin Matula

Materiál volte podle místnosti

Při volbě materiálového složení produktů byla rozhodující funkce místnosti. V koupelně a v dětském pokoji jsme zvolili bezúdržbovou verzi střešních oken. Na rozdíl od běžných plastových oken je vodotěsná polyuretanová vrstva bezúdržbových střešních oken VELUX vyrobená jen z jednoho kusu. Díky tomu, že okna nemají žádné rohy (jsou zaoblená), se na nich nezachytává vlhkost, prach ani žádná nečistota.Do ložnice jsme umístili okna s dřevěným rámem, který se stará o příjemný přírodní vzhled.

Montáž oken se musí přizpůsobit střešní krytině

K rekonstrukci střechy jsme vybrali hladkou střešní krytinu Tegalit, díky které dům působí moderně.

montaz stresniho okna Velux

Zdroj: Martin Matula

Při montáži střešních oken jsme proto museli upravit laťování tak, aby naše lemování do krytiny zapadlo.

montaz stresniho okna Velux

Zdroj: Martin Matula

Zapuštěný způsob montáže střešního okna přinesl nejen výhodu lepších tepelnětechnických vlastností okna, ale i elegantnější vzhled střechy.

montaz stresniho okna Velux

Zdroj: Martin Matula

Pro bezproblémovou montáž jsme využili systém VELUX, který kromě střešního okna zahrnuje i lemování, ostění a montážní doplňky. Zateplovací souprava BDX, hydroizolační fólie BFX a parotěsná manžeta BBX zabezpečují ideální napojení na střešní konstrukci, eliminují tepelné mosty v okolí oken a zajišťují těsnost.

montaz stresniho okna Velux

Zdroj: Martin Matula

Všechny montážní doplňky přesně odpovídají oknům různých velikostí, díky čemuž je montáž jednoduchá a bezpečná. Při montáži je důležité pohlídat si přesné umístění oken a jejich vodorovnost. Ideální je svěřit celou úlohu specializované montážní firmě.

montaz stresniho okna Velux

Zdroj: Martin Matula

Při návrhu a následné montáži střešního okna je také důležitá správná výška jeho umístění. Pokud toužíme po krásném výhledu, parapet okna by neměl být od země výše než jeden metr.

montaz stresniho okna Velux

Zdroj: Martin Matula

montaz stresniho okna Velux

Zdroj: Martin Matula

Více informací a projekt domu zdarma získáte na www.renovactive.sk.

1. díl seriálu:

Rekonstrukce čtvercového domu – Otevřete dům do dvora

2. díl seriálu:

Výměna krovu a výhody technologie dědečků v projektu RenovActive

Zdroj: PR článek VELUX

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: Od partnerů okno střešní okna
Sdílejte článek