Zdroj: Jade Cantwell

Skromný rozpočet, špatná orientace a záplavová oblast? To jsou problémy, se kterými si museli architekti při rekonstrukci domu poradit

22. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelé malého domku na předměstí velkoměsta hledali skromné řešení, jak rozšířit prostor o příjemné útočiště, kde by si mohli odpočinout v soukromí při sklence vína. Zároveň však nechtěli přijít o velký zadní dvůr. Řešení znamenalo rozluštění několika problémů, včetně ne nejlepší orientace vůči světovým stranám. Výsledek však má všechno, co majitelé chtěli.

Domky na severu Melbourne jsou typické zadní částí domu, která je snížená a zahrnuje neprakticky umístěnou kuchyň a koupelnu. Tyto místnosti zakrývají spojení s exteriérem a jsou tmavé. Podobně tomu bylo i v tomto případě. Cílem architektů bylo přestavět zadní část domu a vytvořit novou kuchyň s obývacím pokojem, jídelním koutem a navazující terasou venku.

Malý ekologický moderní domeček geometrických tvarů se zeleným a hnědým obkladem

V kontrastu se zelenou barvou jsou velké posuvné prosklené dveře v černém kovovém rámu, stará cihlová zeď sousedního domu a hnědá skvrnitá plocha terasy. Zdroj: Jade Cantwell

Jedním z hlavních problémů bylo, že zadní část domu byla tmavá a uzavřená. Autoři projektu z Circle Studio Architects se proto rozhodli střechu nové části zvednout nad existující dům a těsně pod ni osadit okna. Takto dostali do interiéru maximum přirozeného světla prakticky ze všech stran.

Přečtěte si také:
Pasivní domek v horách bez energeticky náročných materiálů

Skromný rozpočet, záplavová oblast a další překážky

„Vytvoření něčeho speciálního se skromným rozpočtem bylo též výzvou, se kterou jsme bojovali, a tak padlo rozhodnutí ponechat povrchovou úpravu interiéru skromnou a nechat zářit vnější obklad. Rozšíření muselo být situováno v zadní části s minimálním objemem při pohledu z ulice. Kromě toho se místo nachází v záplavové zóně, což znamenalo, že jsme nemohli snížit přístavbu pod úroveň existující podlahy a museli jsme udržovat rozšíření pod čtyřicet metrů čtverečních,“ architekti popisují další peripetie, které museli vzít v úvahu.

Malý ekologický moderní domeček geometrických tvarů se zeleným a hnědým obkladem

Obývací část. Zdroj: Jade Cantwell

Třpytivá fasáda, staré cihly a skvrnitá paluba

Nezvyklá fasáda domu v podobě sytě zelených obkladů připomíná staré hospody na severu města. Odrážejí během dne měnící se světlo slunce, které je rozzáří. V kontrastu se zelenou barvou jsou velké posuvné prosklené dveře v černém kovovém rámu, stará cihlová zeď sousedního domu a hnědá skvrnitá plocha terasy.

Přečtěte si také:
Zařízený domek, který stojí méně než garsonka ve městě

Vnitřní prostor je harmonizován množstvím dřeva s výraznou kresbou. Velmi příjemným místem pro relaxaci nebo čtení je posezení vytvořené u okna v rohu přistavěné místnosti. Směrem na jih, do dvora, se fasáda přístavby snižuje a vytváří intimnější pocit. V nejnižším místě jsou ocelové posuvné dveře, které vedou na terasu v podobě zakřivené paluby se schůdky. Zakřivení má za cíl zjemnit spojení mezi domem a trávníkem.

Malý ekologický moderní domeček geometrických tvarů se zeleným a hnědým obkladem

V nejnižším místě jsou ocelové posuvné dveře, které vedou na terasu. Zdroj: Jade Cantwell

Místo plynu hydronické vytápěcí panely

Nakonec do projektu zasáhla i pandemie 2020/2021. Počáteční datum realizace bylo odloženo právě kvůli ní. Naštěstí architektům se s klientem i stavitelem skvěle spolupracovalo a všechno dopadlo na výbornou.

Přečtěte si také:
Původní lyžařskou chatu proměnili v rozkošný prázdninový domek

Netradiční zelená stavba má i prvky udržitelnosti. Kromě strategie ve stylu energeticky pasivních staveb (okna a okapy na severu, dvojité zasklení, křížové větrání) majitelé místo plynu používají elektrické hydronické vytápěcí panely.

Malý ekologický moderní domeček geometrických tvarů se zeleným a hnědým obkladem

Nezvyklá fasáda domu v podobě sytě zelených obkladů připomíná staré hospody na severu města. Zdroj: Jade Cantwell

Green House

architektonický ateliér: Circle Studio Architects

lokalita: Melbourne, Austrálie

plocha projektu: 53 m2

plocha pozemku: 480 m2

realizace: 2021

stavební společnost: Woollard Constructions

Sabína Zavarská

Foto: Jade Cantwell

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: fasády malé domky moderni architektura nízkoúdržbový dum prosklené plochy terasy zahradní domky
Sdílejte článek

Diskuze