Zdroj: Shutterstock

Zaplaveno? Nepanikařte! Naučte se, jak správně renovovat po poškození vodou a ušetřete peníze

26. 08. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Renovace po poškození vodou jsou docela náročné. Často nevíme, jak postupovat. Proto se obracíme na odborníky, kteří mají zkušenosti a speciální vybavení. Je to ale vždy skutečně nutné? Tento článek vám poskytne užitečné informace, které vám usnadní rozhodování. Nemusíte být odborníkem. Přiblížíme vám základní kroky, díky nimž pak budete lépe připraveni na případnou nenadálou událost.  

Renovace po poškození vodou – od čeho začít? 

Renovace po poškození vodou se odvíjí od rychlosti vašeho zásahu. Čím dříve totiž zasáhnete, tím menší bude poškození. V prvé řadě proto vyhledejte a opravte příčinu zaplavení, jako je prasklé potrubí nebo netěsnost ve střeše. Poté odstraňte z obydlí co nejvíce vody pomocí mopů nebo vysavače na vodu. Pokud je voda hluboká nebo jsou zaplaveny větší plochy, zvažte najmutí profesionální firmy na odstranění vody. 

Přečtěte si také:
Sporák a digestoř budou opět zářit čistotou! S jedlou sodou a octem se zbavíte i připálené mastnoty

Zajistěte dostatečné větrání a cirkulaci vzduchu 

Po odstranění vody z bytu zajistěte dobré větrání a cirkulaci vzduchu. Otevřete okna, abyste do místnosti přivedli čerstvý vzduch. Pro urychlení procesu odpařování vlhkosti také nastavte ventilátory nebo použijte zařízení na sušení vzduchu. Dobrá cirkulace vzduchu je důležitá, protože pomáhá snížit riziko růstu plísní a hub. 

Někdy se to skutečně neobejde bez odborné pomoci a profesionálního sušení.

Někdy se to skutečně neobejde bez odborné pomoci a profesionálního sušení. Zdroj: Shutterstock

Někdy se to neobejde bez profesionálního sušení místností 

Pro účinné odstranění vlhkosti z bytu je často nutné použít profesionální sušiče. Jedním z populárních zařízení používaných v těchto situacích je odvlhčovač vzduchu. Odvlhčovač odstraňuje vlhkost jak ve vzduch, tak i pomáhá místnosti, aby se rychleji vysušila. Dalším možným řešením, které vám pomůže s vysoušením, je pronájem profesionálních odvlhčovačů, jež jsou účinnější a dokáží pokrýt větší plochy. 

Základem je zamezení pronikání vlhkosti do dalších částí domu.

Základem je zamezení pronikání vlhkosti do dalších částí domu. Zdroj: Shutterstock

Izolace vlhkých povrchů 

Po zaplavení je rovněž důležité, abyste zabránili pronikání vlhkosti do dalších částí domu. Pokud tedy byly stěny, podlahy nebo jiné povrchy zaplaveny, nejprve je důkladně osušte. Možná se to neobejde bez odstranění potahových látek, koberců nebo podlahových panelů, aby mohlo obydlí účinně vyschnout. Také důkladně očistěte povrch, abyste odstranili nečistoty a stopy vlhkosti. 

Přečtěte si také:
Jak se vyhnout poškození pracovní desky v kuchyni? Správný výběr materiálu je řešení

V průběhu sušení monitorujte vlhkost 

Při vysoušení je důležité sledovat úroveň vlhkosti, abyste se ujistili, že byla obnovena na vhodnou úroveň. K regulaci vlhkosti vzduchu v místnosti můžete použít vlhkoměr. Ideální vlhkost v domě se pohybuje kolem 40-50%. Pokud je vlhkost o po vysoušení stále příliš vysoká, měli byste přistoupit k dalšímu odvlhčování nebo dalším opatřením, jako jsou osvěžovače vzduchu nebo odpuzovače plísní. 

Co se stane, když dům pořádně nevysušíte? 

Vysoušení svého domova rozhodně nepodceňujte, protože nesprávné vysušení může mít vážné následky. Nadměrná vlhkost totiž podporuje růst plísní a hub, které mohou způsobovat alergie a jiné zdravotní problémy. Kromě toho může vlhkost vést rovněž i k poškození konstrukce (k oslabení dřevěných prvků nebo korozi kovových povrchů). Pořádně nevysušené povrchové úpravy a také i podlahy, stěny a nábytek, se mohou zhoršit. Objevit se mohou nepříjemné pachy. Dojde tedy k zhoršení kvality vzduchu. Neváhejte proto a přijměte vhodná opatření k dokonalému odstranění vlhkosti a zabránění těmto vlivům.

Když k vám proniká voda odshora, budete řešit něco jiného, než v případě zaplavení od podlahy

Když k vám proniká voda odshora, budete řešit něco jiného, než v případě zaplavení od podlahy. Zdroj: Shutterstock

Při zaplavení odshora 

Pokud by zaplavení přišlo shora, budete mít s největší pravděpodobností problém především se stropem a stěnami. Zatopená místa snadno poznáte podle charakteristických pruhů a vyboulenin oprýskaných vrstev barev, omítek a tapet. Prvním krokem renovace představuje odstranění exfoliovaných povrchů špachtlí nebo kladivem. Před pokračováním v práci ale musíme počkat, dokud povrch zcela nevyschne.

Během, této doby byt vydatně vyvětrejte, a pokud chcete proces schnutí urychlit, můžete použít speciální foukač nebo fén. Větrat byste měli i v pozdějších fázích renovace, aby mohl vlhký vzduch snadno odcházet z bytu. Poté na poškozený povrch naneste základní nátěr a stěny i strop vytmelte. Pokud potřebujete pouze snížit jeho nasákavost, bude stačit penetrační emulze ke zpevnění savého, nadměrně savého a oslabeného podkladu.

Pro zvýšení přilnavosti následných vrstev se však vyplatí použít na strop základní omítku obsahující akrylové pryskyřice a křemennou moučku. Až opravná vrstva zcela zaschne (pokud by tomu tak nebylo barva se pak může uvolnit a na stěnách, i na stropě, se mohou objevit puchýře), je pro dosažení rovnoměrného pokrytí nátěrem po celé ploše stěn nutné vše nejprve obrousit, teprve až pak můžete začít malovat strop nebo stěny. 

Nemusí to být vždy povodeň, která může způsobit velkou domácí kalamitu.

Nemusí to být vždy povodeň, která může způsobit velkou domácí kalamitu. Zdroj: Shutterstock

Při zaplavení podlahy  

Pokud došlo k vytopení domu odspodu, třeba z důvodu záplav, je nejdůležitější rychle jednat. V případě zatopení je nejlepší podlahu rozebrat. Linoleum nebo laminátové podlahy je nutné celé vyměnit. Pokud desky nejsou připevněny k povrchu (jde tedy o tzv. plovoucí podlahu) vyjměte je a přemístěte do suché místnosti. Pokud je podlaha připevněna k trámům, zkuste odstranit alespoň pár prken (když totiž prkna bobtnají, zvětší svůj objem a potřebují více místa).

Úplné vyschnutí dřevěné podlahy může trvat až několik měsíců (pokud byla záplava velká), a proto je v tomto případě nejlepší použít profesionální vysoušeče, které pomohou s vysoušením. Nezapomeňte však neustále větrat, protože velké vlhko podporuje vznik plísní. Podlahu sušte pokud je to možné i zespodu, třeba ze sklepa nebo ze sousedova bytu pod námi. Při sušení dřevěných podlah byste však měli být opatrní, protože prudké zvýšení teploty může podlahu poškodit. Je proto lepší používat odvlhčovače, které odvádí vlhkost bez vyhřívání místnosti a je vysoká pravděpodobnost zachování podlahové krytiny.

FOTOGALERIE

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: oprava Poškození stěn renovace
Sdílejte článek

Diskuze