Zdroj: Shay Adam

Světlo, soukromí i styl: Renovace starého domu přinesla za 18 měsíců vše, co majitelé chtěli

02. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Začátek projektu měl jasný cíl – snem klientů byla výstavba rodinného domu v obci, kde vyrůstal jeden z manželů. Tato rodná ves měla přinést nové bydlení manželům a jejich dvěma dětem. Vize v sobě zahrnovala možnost funkčního domu a zároveň místa pro zábavu s dostatkem přirozeného světla a soukromím pro každé z dětí.

Designérka Shirly Dan proměnila tento sen ve skutečnost, a to způsobem přestavby staré nemovitosti v jižním Izraeli na „evropský klenot“ s moderními a jedinečnými prvky.

Pohled na dům z ulice

Vizí rekonstrukce domu v Izraeli bylo vytvořit funkční dům a zároveň místo na zábavu s dostatkem světla a soukromí. Zdroj: Shay Adam

Přízemí s terasou i tělocvična v poschodí

Renovace domu trvala osmnáct měsíců a vedla ke splnění snu majitelů. Rozloha činí celkem tři sta metrů čtverečních, přičemž se rozprostírá ve dvou úrovních.

Přečtěte si také:
Přes 80 let starý dům prošel kompletní rekonstrukcí. Neuvěříte, co vzniklo z hospodářské budovy

Přízemí má tvar písmene H a zahrnuje rodinné pokoje, hlavní apartmá a též centrální terasu. Nejvyšší poschodí zase tvoří dětské pokoje a prostor, který se využívá jako tělocvična.

Obývací část

Interiér je výsledkem kombinace materiálů a barev. Zdroj: Shay Adam

Důležitým prvkem pro manžele bylo vytvoření velkých oken, která budou vnášet dostatek přirozeného světla. Interiér domu doplňují svěží venkovní zahradní kouty, které přispívají k ideálnímu odpočinku a zábavě.

Stupňovitá fasáda i tašková střecha

Působivým prvkem v designu jsou fasády domu – zpestřeny na jedné straně kombinovanými dřevěnými okny s hliníkem a římsami a taškovou střechou na straně druhé. Fasáda je stupňovitá, avšak druhá úroveň je postavena přes polovinu délky první.

Dřevěná vířivka

Pobyt v zahradě zpříjemňuje i vířivka. Zdroj: Shay Adam

Bílá barva představuje kontrast k černým okenním rámům, přičemž spolu s vchodovými dveřmi a zábradlím tvoří neopakovatelnou harmonii. Atraktivní černo-bílý vzhled doplňuje dlážděná cesta šedé barvy, která vede až ke vchodu.

Interiér domu nabízí úchvatný pocit výšky

Vstup domu otevírá pohled na nádherné zelené patio spolu s příborníkem a zrcadlem umístěným u vchodu. Vpravo se nachází obytná část – tvoří ji kuchyň, obývací pokoj a jídelní kout.

Všechny tři místnosti spojuje to, že vedou rovnou do zahrady. Dům tvoří parketové podlahy a odhalený původní trámový dubový strop v něm vytváří neuvěřitelný pocit výšky.

Kuchyňská linka

Pohled na kuchyň v přízemí s působivým ostrůvkem ve středu. Zdroj: Shay Adam

Vlevo od vchodu je hlavní apartmá a apartmá pro hosty (každý z nich má samostatný vstup do zahrady). Vedle nich je schodiště a bezpečnostní či technická místnost s východem do garáže.

Bezpečnostní místnost je tvořena pohovkou a pracovním stolem s mapou světa umístěnou na stěně. Technická místnost je obložena kachličkami a nachází se v ní pračka. Východ z ní je do garáže a zahrady, kde se dá sušit prádlo.

Přečtěte si také:
Starý větrný mlýn proměnili v rodinné bydlení. Řešili náročnou dispozici i výslednou formu, aby nadále zapadal do venkovské krajiny

Salónek jako místo pro pohodlné lenošení

Pro relaxaci a pohodu byl v domě vytvořen jedinečný prostor – salónek. Jeho dominantou je krb s kamenným obkladem. Krbová stěna v sobě skrývá klimatizaci, audiosystémy i zabudovanou televizi.

Pro posezení máte na výběr z několika možností – je tu lenoška, trojmístná pohovka a též dvě samostatná křesla. Pohovky v sobě navíc obsahují úložný prostor na knihy a časopisy.

Dvojlůžko

Hlavní apartmány se otevírají směrem do zahrady, jejich součástí je šatník a sprchovací kout. Zdroj: Shay Adam

Nábytek doplňuje ještě konferenční stolek s ocelovými nohami umístěný stupňovitým stylem. Dotyk jemné tyrkysové barvy v jídelním stole, jakož i salónku, dodává prostoru výjimečný vzhled. Od obou je perfektní výhled na zelené patio.

Prostorná kuchyň s precizním jídelním koutem

V přízemí je kuchyň navržená ve třech paralelních liniích. První tvoří dřez a pracovní desky, druhou kuchyňský ostrůvek, varná deska a snídaňový bar. A nakonec třetí sestává z kuchyňských skříněk, lednice, ledničky na víno, spíže a pultu se spotřebiči.

Převážně černá kuchyň byla natřena lakem a osazena černým mramorem, který splývá s dřevěnými prvky a v této kombinaci tvoří dramatický vzhled. Svítidla pro dodatečné osvětlení byla namontována nad střed ostrůvku, což z kuchyně dělá příjemný prostor.

Prostorná kuchyň

Převážně černá kuchyně byla navržena ve třech paralelních liniích. Zdroj: Shay Adam

Mezi kuchyní a obývacím pokojem se nachází jídelní kout. Část jídelního stolu tvoří deska ve tvaru „šperku“ s jemným mramorováním a ocelovými nohami. Stůl doplňují čalouněné jídelní židle. Svítidla visí přímo nad stolem.

V tišší části přízemí se ještě nacházejí hlavní apartmá. Otevírají se směrem do zahrady a obsahují prostor na šatník a sprchový kout. Šatní skříň má vnitřní osvětlení a čirými skleněnými dveřmi je z ní plynulý přechod do sprchy.

Přečtěte si také:
Vestavba v ruině: Projekt, který boří představy o tom, jak zacházet se starými domy

Součástí hlavního obývacího pokoje je postel, krb a nad ním umístěná televize. Příjemnou atmosféru dotvářejí průsvitné závěsy. Koupelnu tvoří dvojitý sprchový kout s lavicí, týkovými skříňkami, mosaznými kohoutky a kamenným dlaždicemi se zlatým žilkováním.

Nad tímto apartmá je dětská apartmá. Obě mají vysoké trámové stropy s ventilátory, vestavěné skříně i vlastní sprchy a počítačové stoly. V tomtéž poschodí se ještě nachází koutek využívaný jako tělocvična, což dělá z bydlení hodnotný prostor.

Zahrada s vířivkou i grilovacím koutkem

Zahrada je neodmyslitelnou součástí domu a skládá se ze dvou částí – přední (mimo kuchyň) a zadní (mimo salónku a hlavního obývacího pokoje). Tvoří ji patio, prostor na grilování a vířivka, přičemž pobyt v ní se mění v příjemný zážitek.

Osvětlené patio

Výhled na zelené patio mají majitelé ze všech stran. Zdroj: Shay Adam

Zajímavostí je i umístění formálního jídelního koutu, jakož i více menších koutků na lenošení. Čedičové dlaždice, bílá pergola i římsy v evropském stylu – to vše jen podtrhuje nádherný design domu a jeho okolí a přináší kousek Evropy do středomořského Izraele.

Dům v „evropském stylu“

architekt: Shirly Dan
lokalita: jižní Izrael
rok: 2023

Fotogalerie

Text: Natália Turcovská
Foto: Shay Adam

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: renovace taškové střechy
Sdílejte článek

Diskuze