Jak na to: Zateplení střechy
Zvolit správnou tepelnou izolaci při zateplování šikmé střechy je klíčové rozhodnutí. Pokud máte dostatek znalostí a možnost konzultace s odborníkem, zateplení zvládne i zručný laik. Poradíme vám, jakou minerální vlnu si vybrat a jakých chyb se vyvarovat.
Jak funguje minerální izolace
Minerální vlákna jsou vzájemně překřížená a vytvářejí jemnou strukturu, která zadržuje vzduch a brání mu ve volném proudění. Výsledkem je obrovské množství nepohyblivých vzduchových „buněk“, které materiálu z minerálních vláken dávají tepelněizolační schopnost.
Skelná minerální vlna
Je to směs písku a skelných střepů, které se taví při teplotě zhruba 1 450 °C. Tavenina pak putuje přes rozvlákňovače stroje, kde vzniká vlákno, které se mísí s pojivem, důležitým pro vytvoření požadované soudržnosti. Tato vlákna padají na pás, kde se ukládají na sebe, a vytvářejí rohož bílé skelné vaty. V této fázi minerální vlna dále prochází dlouhou vytvrzovací pecí a z ní vychází koberec skelné vlny, který se řeže na pásy nebo desky. Výhodou při výrobě je použití recyklovaných materiálů, jako jsou skleněné střepy nebo CRT obrazovky. Skelná minerální vlna je vhodná zejména do konstrukcí, kde není mechanicky zatěžována, mezi trámy u podlah, na provětrávané fasády, do příček a podhledů při požadované zvýšené neprůzvučnosti.
Kamenná minerální vlna
Vyrábí se tavením různých kombinací hornin, mezi nimiž převažuje čedič. Proto se někdy nazývá také čedičová vata. Proces výroby kamenné minerální vlny je podobný jako u skelné vlny, kamenná vlna se ale taví při vyšší teplotě – kolem 1 600 °C. Proces rozvlákňování je závislý na zvolené technologii, zpravidla se používá soubor rychle se točících válců. Vyrábí se zejména ve formě desek. Má vyšší bod tání než skelná vlna, proto je předurčena do konstrukcí se zvýšenou požární odolností. Jako izolace se dá použít až do teploty 750 °C. Kamenná minerální vlna má relativně velkou pevnost, a proto se více hodí na mechanicky zatěžované konstrukce – ploché střechy, fasády, podlahy, ale také na šikmé střechy a vnitřní příčky.
Když zvolíte příliš tenkou tepelnou izolaci, která nebude dostatečně souvislá, šikmá střecha vás nebude moci ochránit před chladem ani horkem. Prostor pod takovou střechou se v zimě bude dát jen velmi těžko vytopit a v létě se zase příliš rychle prohřeje. Na zateplení šikmé střechy jsou potřeba minimálně dvě vrstvy tepelné izolace v celkové tloušťce minimálně 26 cm. Ideální jsou vláknité materiály z minerální vlny, které díky své pružnosti vyplní prostor mezi krokvemi dostatečně natěsno. Mezi minerální izolace patří izolace z kamenných vláken a skelná vlna. Tyto dva druhy vláken se od sebe odlišují nejen vstupní surovinou, ale také průměrem a délkou vlákna. Pro oba produkty byla vyvinuta nová, ekologičtější technologie výroby minerální izolace. Jde o minerální izolaci s novým pojivem bez obsahu formaldehydu, které se vyrábí z organicky obnovitelných materiálů namísto chemických látek s ropným základem a je až o 70 % méně energeticky náročné na výrobu než tradiční pojiva. Vzniká konverzí organických materiálů do inertního polymeru a spojuje jednotlivá vlákna. Tato technologie byla vyvinuta pro produkty ze skelné i kamenné minerální vlny. Díky nové technologii mají obě vlny přírodní vzhled a produkt neobsahuje žádná barviva ani bělidla. Nová minerální vlna se vyznačuje menší prašností.
Přednosti kamenné vlny
Instalace
Kvalitního zateplení je mnohem snazší dosáhnout, pokud namísto skelné minerální vlny použijete kamennou vlnu nové generace. Kamenná vlna se díky své větší tuhosti dá mnohem přesněji nařezat, což je vítané zejména v komplikovanějších výřezech.
Požární odolnost
Kamenná minerální vlna odolává extrémnímu teplu lépe než jiné typy izolace. Při požáru poskytuje lepší ochranu proti šíření plamene.
Odolnost proti vodě
Další skvělou vlastností rouna z kamenné vlny je, že neabsorbuje vodu a zůstává neporušené, i když je mokré. To znamená, že v případě netěsnosti stěny nebo střechy budou pláty po vyschnutí stejně dobré jako nové.
Zvuková izolace
Izolace z kamenné minerální vlny je hustší než jiné typy izolace. Díky ní dosáhnete lepšího odhlučnění mezi podlahami či příčkami místností.
Postup zateplení střechy
Nejčastější chyby při zateplování šikmých střech
Šetření na tloušťce materiálu
Nejčastější chybou je výběr tenčí izolace v domnění, že se ušetří na celkových nákladech. Přitom cena za tepelněizolační materiál tvoří z celkových nákladů jen minimální podíl.
Nesprávné zvolená a špatně zabudovaná fólie
Tepelná izolace musí být ze strany interiéru překryta speciální parozábrannou fólií. Jejím nesprávným natažením a zabudováním do konstrukce se celá izolace střechy naruší. Její účinek se začíná ztrácet už při špatné a netěsné aplikaci na 5 % celkové plochy. Nesnažte se nahradit parozábranu jinou levnou stavební fólií, která nemá požadované vlastnosti.
Nešetřete na páskách a tmelech
Aby vlhkost nepronikala dovnitř, při spojování parozábranné fólie je třeba používat speciální lepicí pásky. Při napojování fólie na obvodové stěny se zase používá tmel, který se aplikuje po celém obvodu šikmé střechy i na vzájemných styčných plochách.
Tip redakce
Nezávisle na tom, jaký materiál instalujete, noste ochrannou masku proti prachu, ochranné brýle, rukavice a dlouhé rukávy.
Připravila: Jana Malik
Foto: isifa/shutterstock
Zdroj: časopis HOME