Vysoké náklady na ohřev vody? Nechte pracovat slunce
Slunce je téměř nevyčerpatelným zdrojem energie, která je dostupná prakticky neomezeně a zadarmo. Byl by hřích tuto možnost nevyužít! Jedním ze způsobů je solární ohřev vody.
V současnosti se solární energie využívá v domácnostech dvěma způsoby:
- na ohřev vody pomocí termických solárních panelů,
- na výrobu elektrické energie pomocí fotovoltaických panelů.
Termická solární zařízení představují účinný způsob, jak využít sluneční energii na ohřev pitné vody a podporu vytápění. Nezaměňovat však s fotovoltaikou, která ze slunečního záření vyrábí elektřinu (ta se, samozřejmě, dá používat i na ohřev vody v zásobníku).
Jak funguje solární systém
Termický solární systém umožňuje využívat sluneční energii na přípravu ohřáté pitné vody, případně i na podporu vytápění. Solární technika je přitom vždy zkombinovaná i s jiným zdrojem tepla – například elektrickou spirálou, plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem.
Základ systému tvoří zásobník teplé vody, který dokáže na její ohřev využívat vícero zdrojů tepla, a solární kolektory. Pokud je sluneční záření dostatečně intenzivní, voda v zásobníku se ohřívá pomocí kolektorů.
Když je nedostatek solární energie a teplota v zásobníku poklesne, zapne se na ohřev vody elektrická spirála, topný kotel nebo jiné zařízení.
Kromě ohřevu pitné vody se dá teplonosné médium zahřívané v solárních kolektorech využít i na ohřívání topné vody. V takovém případě využívá vodu ze zásobníku průběžně ohřívanou solárním teplem i topný okruh. Pokud je její teplota nižší než požadovaná, zapojí se například topný kotel.
Zásobník + kolektory
Základ systému na solární ohřev vody tedy tvoří vhodný zásobník a příslušný počet solárních kolektorů. Velikost a typ zásobníku se určují zejména podle potřebného množství vody, jejího využívání (jen ohřátá pitná voda, nebo i podpora vytápění) a způsobu dohřívání.
Výhodou jsou přitom kompaktní zařízení, která kromě samotného zásobníku teplé vody obsahují i další potřebné komponenty (čerpadla, regulátor…), čímž se zjednoduší montáž a ušetří prostor.
Získávání solárního tepla zajišťují termické solární kolektory, ve kterých se slunečním zářením zahřívá teplonosné médium. V nabídce jsou přitom různé typy kolektorů – ploché nebo vakuové trubicové, na výběr jsou i klasické tlakové nebo beztlakové.
Se solární sestavou se dá ušetřit asi 60 % ročních nákladů na přípravu teplé vody.“
Liší se nejen cenou, ale i účinností, možnostmi montáže a dalšími vlastnostmi. Například výhodou beztlakového solárního systému je, že odpadají problémy s přehříváním kolektorů v létě i s jejich zamrzáním v zimě.
Jaká je úspora?
Díky bezplatné sluneční energii se investice do solárního systému vrátí už v průběhu několika let, a to vysokými provozními úsporami. Spotřebu energie na přípravu teplé vody dokáže ročně snížit až o 60 %.
Pokud se termický solární systém využívá i na podporu vytápění, v přechodném období může kotel často zůstat vypnutý a roční úspora energie může dosáhnout až 35 %.
Možnosti vytápění
Solární sestava může být určena na přípravu teplé vody, ale i na podporu vytápění. Jejím základem je zásobník teplé vody a solární kolektory.
Výhody solárních řešení na přípravu teplé vody a podporu vytápění:
- nekonečné množství sluneční energie zadarmo,
- žádné emise CO2 během provozu,
- dají se namontovat i dodatečně v rámci rekonstrukce,
- snížení nákladů na ohřev vody – spotřebuje se až o 60 % méně energie,
- snížení nákladů na vytápění – spotřebuje se asi o 35 % méně energie,
- snížení spotřeby fosilních paliv,
- moderní systémy fungují účinně i během zimy
Fotogalerie
Text: Erika Kuhnová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME
Akorát to má jeden háček, ohřívá to když je to nejméně potřeba a v zimě je to o ničemu.
Tento systém se nazývá samotížný systém ohřevu vody, v cizích textech je známý jako thermosyphon. Např. v Řecku je to doslova na každé střeše. U nás funguje trochu míň efektivně, ale taky funguje. Akorát to má jednu nevýhodu – prakticky tady není k dostání. Volal jsem si dokonce s pánem, který je před lety dovážel, ale už to zabalil a ještě měl jeden kousek na skladě. Jsou asi cesty, jak to objednat zvenku, ale á si o budu letos stavět na chatě svépomocí, tak se těším na tu vlastní práci i na výsledek. Vodu doteď ohříváme elektřinou, což je docela škoda.
Staci 200 L plastovy cerny sud vyvysit napojit sprchovou hadici se stopkou ,
takto jsem to mel na chate , zdarma tepla voda , na slunicku se to ohralo naprosto v pohode
V zime jsem si dal kybl s vodou na kaminka s plotnou ,
Tady toto je drahe a kroupy to rozmlati bych rekl
Bavíte se o nesmyslech. Tento systém, tak, jak je prezentován a nafocen, je u nás naprosto nepoužitelný. První mráz by zařízení roztrhal. V našich podmínkách se používají jiné technologie, s nemrznoucí kapalinou a výměníkem v budově.
Václav