Investice do bytů v ČR přináší 27. nejvyšší výnos v Evropě
Při současné situaci na trhu s nemovitostmi si sice o dvouciferných výnosech z pronájmů můžete nechat (zatím) zdát, i přesto však tento druh investic stále přináší zajímavý a hlavně stabilní výnos. Jak jsou na tom […]
Při současné situaci na trhu s nemovitostmi si sice o dvouciferných výnosech z pronájmů můžete nechat (zatím) zdát, i přesto však tento druh investic stále přináší zajímavý a hlavně stabilní výnos.
Jak jsou na tom čeští pronajímatelé bytů ve srovnání s „konkurencí“?
V České republice Donalda Trumpa asi hned tak neuvidíte, investice do bytů v České republice totiž nese jeden z nejnižších výnosů v Evropě, konkrétně 3,51 %. Dle odborného serveru Global Property Guide je přitom průměrná cena pronájmu 1 264 eur (cca 32 724 Kč), což je jen o něco málo méně než v Německu, kde je průměrný pronájem 1 274 eur (cca 32 983 Kč).
S výše uvedeným výnosem počítaným u „standardizovaných“ bytů (byt o rozloze 120 metrů čtverečných situované v některém z velkých měst) je investice do nemovitostí v České republice 27. „nejvýnosnější“ investicí na evropském realitním trhu. Mnohem lépe pak „pšenka“ kvete pronajímatelům v Portugalsku (výnos 5,77 %), Slovinsku (5,15 %), Slovensku (4,56 %) a dokonce i v již zmíněném Německu (4,12 %).
Tři magická „L“
Tři nejdůležitější faktory, se kterými se u nemovitostí setkáte? Desítkami let ověřená tři „L“ – lokalita, lokalita, lokalita. To platí i v případě českého realitního trhu v roce 2013, který je sice v průměru dražší než ten německý (nižší výnosy z pronájmu, vyšší cena za metr čtverečný), opravu však jen v průměru.
„Pokud bych měl za 8 hodin pokácet strom, věnoval bych 6 hodin broušení sekery“, říkával Abraham Lincoln. Stejné jako se stromy je to i s byty, šance na úspěch v investicích do nemovitostí roste a padá s tím, kolik času a úsilí věnujete přípravě.
Pokud si porovnáte výše pronájmů bytů v Praze, Brně, Ostravě (tzn. největších měst v České republice) a pak třeba také pronájmy v Karlových Varech či Mostu (tzn. města těšící se extrémně vysokému a extrémně nízkému zájmu investorů do nemovitostí), zjistíte následující:
– v Praze se výše pronájmu u bytu s podlahovou plochou 80 metrů čtverečných (nejčastěji nabízený typ bytu) pohybuje v rozmezí 8 000 – 19 500 Kč, kdy jedny z nejvyšších cen pronájmů najdeme v městských částech Praha 1 a Praha 2.
– v Brně se výše nájmu podobného bytu (tzn. 80 metrů čtverečných) pohybuje mezi 9 000 – 11 000 Kč
– V Ostravě se u bytů s touto podlahovou plochou setkáme s nájmy nejčastěji mezi 5 500 – 6 500 Kč.
– V Karlových Varech je cena pronájmu u námi sledovaného typu bytů „překvapivě“ nízká, byt o rozloze 80 metrů čtverečných si zde totiž můžete pronajmout nejčastěji za cenu mezi 6 000 – 7 500 Kč
– Most je z námi sledovaných měst místem s nejnižší výší nájmů. Byt o rozloze vám zde může říkat „pronajímateli“ při ceně mezi 3 500 Kč – 4 000 Kč.
Samotná absolutní výše nájmu je však nic neříkajícím číslem, pokud k němu nedosadíme částku, za kterou můžete v dané lokalitě nemovitost koupit (informace o cenách nemovitostí určených k prodeji můžete čerpat například na stránkách realitní kanceláře RE/MAX).
Výše cen a pronájmů bytů ovlivňuje i „mikroklima“ jednotlivých měst
I samotná města pak mají svá „mikroklimata“, která ovlivňují výši cen nemovitostí a jejich nájmů, tak jak jsme se o tom spolu mohli přesvědčit v případě Prahy (viz výše). V rámci své přípravy, ke které vám mohou posloužit webové stránky některé z velkých realitních kanceláří (např. RE/MAX) pak můžete najít lokality, kde se dají pořídit nemovitosti nesoucí vyšší výnos z pronájmu, než 3,51 % a zároveň lokality, které mají potenciál růstu cen nemovitostí, které by vaši případnou investici udělaly zase o něco zajímavější.