prosklené fasády
Architektonický skvost se dočkal proměny. Vilu z šedesátých let přizpůsobili potřebám dnešní doby
Belgické město Antverpy má neopakovatelné kouzlo. Kromě toho, že je druhým největším přístavem v Evropě, má výraznou historickou architekturu a je vsazeno do krásného přírodního prostředí. Málokdo však ví, že zalesněná oblast kolem Antverp byla v šedesátých letech místem architektonických experimentů. Vzniklo tu několik zajímavých vil. Jedna z nich se dočkala působivé rekonstrukce z dílny architektů Studia Okami.
Dřevěný dům s mnoha úrovněmi soukromí: otevřené přízemí s prosklenými fasádami a skrytá střešní terasa
Na rozsáhlém svažitém pozemku, v místě bývalého arboreta v okrese Praha-východ, stála původně chata. Na jejím místě vyrostl nový dřevěný rodinný dům s proskleným přízemím a pochozí střechou. Uprostřed vysokých a starých stromů působí nenápadně, jako dřevěná kostka vznášející se ve vzduchu.
Dvojdomek a v něm dva samostatné byty? Když se dvě rodiny dohodnou, takovéto bydlení může být velmi úsporné
Všimli jste si, že se stále častěji objevují domy, které v jednom obalu ukrývají dva byty, nebo hlavní byt a garsonku určenou k pronájmu? Takovéto řešení je úsporné, na druhé straně je však třeba akceptovat, že v tomtéž domě žije ještě někdo jiný. Když se dvě rodiny dohodnou, výsledek může být velmi působivý – jako odraz v zrcadle.
Přestěhovali se z většího domu do menšího a nepocítili žádné omezení. Jak využili interiér?
Majitelé pozemku v krásném přírodním prostředí u vody uvažovali o stavbě domu, který by se uměl jejich potřebám přizpůsobovat. Bylo pro ně důležité, aby se v průběhu času dal změnit a upravovat, aby stále poskytoval pohodlné a příjemné bydlení. Dům snů, který měl splnit všechny současné ambice majitelů a zároveň je přenést do budoucnosti, realizovali norští architekti z ateliéru Saunders Architecture.
Vytvořili prosklenou čtrnáctimetrovou fasádu. Vila se tak dočká kapitánského můstku
Dokonale funkční řešení, čistota geometrických tvarů, výrazné horizontální linie, velkoformátové prosklení a precizní detaily - to je charakteristický rukopis Ateliéru Kareš Arch, který nezapře ani rodinná vila nad Brněnskou přehradou.
Neobvyklý dvojdomek pod Tatrami postavili v nízkoenergetickém standardu. Je skutečně jedinečný!
Nápad spojit dva domy do jednoho tu byl už dávno. Avšak způsob, jakým to provedli sourozenci architekti Gabriela Kossuthová-Rezníková a Martin Rezník, je jedinečný a určitě inspirativní. Dvojice hmot na sebe navazuje jako dvě části skládačky. Jedna má půdorys ve tvaru písmene „U“ a druhá „L“. Ačkoliv jsou spojeny, každý dům má vlastní soukromí ohraničené rameny domu a příjemnou terasu.
Udržitelný dům na okraji křivoklátských lesů otevírá náruč slunci. Jak dosáhli jeho energetické úspornosti?
Na okraji křivoklátských lesů v jižní části obce Malé Kyšice vzniklo rezidenční území. Původně zde byly, a stále jsou, chaty. Místo jedné z nich dnes však už stojí zajímavý projekt z dílny Stempel & Tesar architekti. Jde o pasivní, udržitelný dům, který otevírá náruč slunečním paprskům díky nevšednímu tvaru.
Skromný jednopokojový dům, kterému navzdory užitné ploše šestačtyřiceti metrů čtverečních nechybí vůbec nic
Zámecký park v části rakouské obce Weißenkirchen an der Perschling, kterou majitelé nazývají Murstetten, je výjimečným místem s krásnou přírodou a bohatou historií – i když z ní už jsou jen pozůstatky. Do tohoto prostředí přibyl malý víkendový domek. Stojí sebevědomě, ale přitom úplně přirozeně kousek od historických památek, polí a luk, které se rozprostírají směrem na západ. Nevelký objem ještě intenzivněji včleňuje do prostředí slaměná fasáda.
Před ruchem velkoměsta utekli do malého domku k jihočeskému rybníku. Snoubí se v něm moderní trendy s tradiční venkovskou architekturou
Chceme utéct před ruchem velkoměsta k jihočeskému rybníku. Proto bychom se chtěli stále dívat na tu velkou vodní plochu. Nepotřebujeme nic velkého, stačí nám relativně malý domek, v němž se budou snoubit moderní trendy s tradiční venkovskou architekturou. Zhruba podobné zadání dostali od klientů architekti Jana a Miroslav Stachovi z ateliéru boq. Svého úkolu se zhostili na výbornou, čehož výsledkem je dům u rybníka. Stavba, která už na první pohled působí nezvykle uklidňujícím dojmem.
Na svažitém pozemku postavili neobvyklý rodinný dům ve tvaru lichoběžníku. Stavba je z ulice nenápadná a rodina má i dostatek pohodlí
Mladá rodina si vyhlédla velký pozemek na okraji obce Pernek na Slovensku. Leží v přírodním prostředí Malých Karpat, kde byste jen těžko mohli očekávat rovinu. Architekt Ján Studený zužitkoval sklon svažitého terénu tak, aby stavba byla co nejméně nápadná, a přitom měli obyvatelé dostatek pohodlí. Originální dům má nevšední tvar a prosklenou fasádu orientovanou k rovinaté části pozemku.